1. #1
  master - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  5.279

  Sponsonlu Bağlantılar
  Eklenti 31343

  Bitlisli ünlüler


  A

  Atilla Kürümoğlu
  Atilla Kürümoğlu, (d. 1944), Türk asker.

  1967 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun olmuştur. Kıbrıs gazisi ve eski askeri ataşedir.

  Şu anda Bursa'da ikamet etmekte olup, 3 çocuk babasıdır. Bitlisli olup Türk Silahlı Kuvvetleri'ne çok emeği geçmiştir. İsmet İnönü ile akrabalığı Şevket Süreyya Aydemir'in II. Adam kitabında ayrıntıları ile anlatılmıştır.[kaynak belirtilmeli]

  Tüm Kürüm ve Kürümoğlu soyadına sahip kişiler bu ailenin mensubudur.

  Atilla Kürümoğlu çok köklü ve kalabalık bir aile olan Kürümoğullarının ayrıntılı soy tarihçesini (şecere) hazırlamaktadır.

  Ayrıca; İzmir Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm ile akrabadır. Eski Köy İşleri Bakanı Orhan Kürümoğlu ile kardeştir. 10. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer'in eşi Semra Sezer (Kürümoğlu) ile akrabadır.

  K

  Kasım Küfrevi


  N

  Nihat Özdemir
  Eklenti 37637
  Nihat Özdemir 05.04.1950 yılında aslen Bitlisli olan bir ailenin çocuğu olarak Diyarbakır'da dünyaya gelmiştir.. İlk ve orta tahsilini Diyarbakır da tamamladıktan sonra, Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Fakültesinden Makine Mühendisi olarak mezun olmuştur.

  1973-1975 yıllarında Ege Üniversitesinde Endüstri Bölümünde Master yapmıştır.

  1976 yılında LİMAK İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş'yi kurmuştur. Türkiye’nin önde gelen resmi ve özel kuruluşlarının Baraj, Sulama Tesisleri, Boru Hatları, Arıtma Tesisleri, Yollar ve Anahtar Teslimi Fabrika işlerini zamanından önce üstün kalite ile tamamlamış ve artan bir yoğunlukla yeni işlerin yapımını üstlenmiştir. LİMAK’ın faaliyet alanını sadece inşaat taahhüdü ile sınırlamamış, yetişmiş insan gücünü, Enerji, Turizm, Çimento ve Gıda sektörlerine de taşımıştır.

  Halen LİMAK Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı olan Nihat ÖZDEMİR aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübünün 2.Başkanıdır. Ancak yakın zamanda bu görevinden istifa etmiştir.

  Nihat ÖZDEMİR bu görevinin yanı sıra Türkiye Müteahhitler Birliği’nin Başkanlığı’nıda yapmıştır. Birçok Uluslar arası ve Ülkemizde faaliyet gösteren Derneğin aktif üyesidir. Bitlisli olması nedeniyle Özdemir, Bitlis iline ait sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev almaktadır.

  Nihat ÖZDEMİR evli ve 2 çocuk babasıdır. İngilizce bilir.
  R

  Refet Sezgin
  Eklenti 37638
  Refet Sezgin (d. 1925, Bitlis, Türkiye) - (ö. 12 Kasım 1992), Türk siyasetçi.

  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Savcılık, Hâkimlik, Serbest Avukatlık, 1.(XII), 2.(XIII), 3.(XIV) ve 4.(XV) Dönem Çanakkale Milletvekilliği ile Cumhuriyet Senatosu Çanakkale Üyeliği (14 Ekim 1979 - 12 Eylül 1980) ile Devlet, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıkları yaptı. Evli ve 4 Çocuk babasıydı.
  T

  Tekin Bingöl
  Eklenti 37639
  Tekin Bingöl, 1 Ağustos 1955'te Bitlis'te doğdu. Babasının adı Cahit, annesinin adı Müteber'dir. Tıp Doktoru; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Bitlis Köy Hizmetlerinde kurum hekimliği ve serbest hekimlik yaptı. Özel sektörde şirket yöneticiliği görevi üstlendi. Orta düzeyde İngilizce bilen Bingöl, evli ve 3 çocuk babasıdır.


  Y
  Yusuf Ziya (Koçzade)
  Eklenti 37640
  Koçzade Yusuf Ziya Bey (1882, Bitlis - 14 Nisan 1925, Bitlis), Birinci Meclis üyelerinden Kürt asıllı Türk siyaset adamı.[1]

  Koçzade Hacı Ömer Suat Ağa'nın oğlu olarak Bitlis'te dünyaya geldi. Bitlis Sultanisinden mezun olunca ticarete başlamıştı. Bir süre Maarif müdürlüğünde başkâtiplik yaptıktan sonra siyasete girdi. Kürt Teali Cemiyetinde çalıştı.[2]

  Büyük Millet Meclis için yapılan seçimi kazanıp Bitlis milletvekili olarak 16 Ağustos 1920 tarihinde meclise katıldı. 25 Kasım 1920 tarihinde Kastamonu İstiklâl Mahkemesi üyeliğine seçildi.

  Müdafaa-i Hukuk Grubunun kurulmasından sonra İkinci Grupta yer aldı. İkinci grubun Saltanatın Kaldırılması'na karşı çıkan fikirlerini meclis konuşmalarında savundu. Lozan Barış Konferansı ile ilgili olarak Musul eyaleti'nin terk edilmesine şiddetli bir şekilde karşı çıkan konuşmaları yapmıştır.[2]

  Z

  Zeki Ergezen
  Eklenti 37641
  Zeki Ergezen, 2 Aralık 1949'da Bitlis Ahlat'ta doğdu. Babasının adı Müslüm, annesinin adı Cemile'dir. Mimar; Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Mimarlık Bölümü'nü bitirdi. Bitlis ve Muş'ta Bayındırlık İI Müdürlüğü, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde İnşaat Dairesi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde İnşaat Emlak Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 19, 20, 21 ve 22. Dönem Bitlis Milletvekili. 20. Dönem'de TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevine seçildi. 58 ve 59. Hükümetlerde Bayındırlık ve İskân Bakanı olarak görev yaptı. 23. Dönem'de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi oldu. Orta düzeyde İngilizce bilen Ergezen, evli ve 4 çocuk babasıdır.

  İ


 2. #2
  okuryazar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2013
  Mesajlar
  1.461
  A

  Abidin İnan Gaydalı

  Abidin İnan Gaydalı (d. 1923, Gayda, Hizan, Bitlis) ... (XIV), 4.(XV) ve 5.(XVI) Dönem Bitlis Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve dört çocuk babasıdır.  Ali Rıza Alp

  Ali Rıza Alp (1923, Bitlis - 24 Nisan 1991, İstanbul), Türk gazeteci, yazar ve şair. ... Eşi Sabahat Alp ile beraber dört ciltlik Büyük Osmanlı Lügatı'nı yayınladı.


  B

  Bülent Zülfikar
  Eklenti 37642
  Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar YÖK üyeliğinde bulunmuş Türk profesördür. 1958 yılında Bitlis'te doğmuşur. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında profesör olmuştur. 2004-2008 yılları arasında Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçilmiştir. İngilizce bilmekte olup, evli ve 1 çocuk babasıdır.
  C

  Celal Acar
  1957 Ahlat doğumlu olan Celal Acar Bursa Eğitim Fakültesi 1980 Resim Bölümü mezunudur. Portre ve oryantal ağırlıklı çalışmaları vardır. Çok sayıda esere imza atan Celal Acar’ın 50’den fazla kişisel ve karma sergilerde eserleri yer almıştır.

  Önemli eserleri arasında berber ve terzi tablolarının yanı sıra kayda değer birçok eseri vardır. Bursa’da yaşayan ressamın heykel ve rölyef çalışmaları da vardır.

  Aynı zamanda iç mimari mobilya ve dekorasyon işleri de yapan ressamın oteller ve eğlence mekanlarında da eserleri vardır.
  Cevdet Geboloğlu
  Cevdet Geboloğlu (d. 1921, Bitlis) - (ö. 22 Aralık 2005), Türk siyasetçi.

  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Dâhiliye Mütehassısıdır. Bitlis Merkez Hükümet Tabipliği, Ankara BCG Verem Aşısı Kampanyası Tabipliği, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Kliniği Asistanlığı, Üsküdar Belediyesi Tabipliği, Bitlis Devlet Hastanesi Baştabipliği ve İç Hastalıkları Uzmanlığı, Muş Verem Dispanseri Uzman Hekimliği, Kurucu Meclis Bitlis ili Temsilciliği (6 Ocak 1961 – 15 Ekim 1961), Cumhuriyet Senatosu Bitlis Üyeliği (15 Ekim 1961 – 7 Haziran 1964) ve TBMM 2.(XIII) Dönem Bitlis Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır.[1]  E

  Edip Safter Gaydalı
  Eklenti 37643
  Edip Safter Gaydalı (d. 1952, Gayda, Hizan, Bitlis), Türk siyasetçi.

  Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu Ekonomi ve Mali İşletmecilik Bölümü'nü bitirdi. XIX., XX., XXI. ve XXII. Dönem Bitlis Milletvekilliği ile TBMM KİT Komisyonu Başkanlığı ile Devlet Bakanlığı yaptı. Evli ve 3 Çocuk babasıdır.

  Adalet Partisi'nden bu yana sağda saf tutan Gaydalı aşiretinin önemli ismi, Yassıada mahkumu eski DP milletvekili Selahattin İnan'ın torunu, eski bakan Kamran İnan’ın yeğeni ve eski AP Bitlis milletvekili olan Zeynel Abidin İnan Gaydalı'nın oğludur. Edip Safter Gaydalı 22 Temmuz seçimleri'den önce ANAP’tan istifa edip CHP’den Bitlis milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi.
  Faik Tarımcıoğlu

  Faik Tarımcıoğlu (d. 1944, Bitlis), Türk siyasetçi.
  Eklenti 37644
  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Keşan 4. Tümen Askerî Savcılığı, İstanbul 3. Kolordu Askerî Savcılığı, 1. Ordu ve Askerî Mahkeme Hâkimlikleri ve Sıkıyönetim Askerî Savcılığı, Bitlis Entegre Su Tarım Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Koordinatörlüğü, Hür Demokrat Parti Kurucu Üyeliği, TBMM XVII. ve XVIII. Dönem Bitlis Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve bir çocuk babasıdır  Fuat Sezgin
  Eklenti 37645
  Fuat Sezgin, (d. 24 Ekim 1924, Bitlis), İslam bilim tarihi araştırmacısı.
  H

  Halil Babür
  Eklenti 37646
  Halil Babür, (d. 26 Haziran 1987) oyuncu. Şuan Show TV'de yayınlanan Pis Yedili adlı gençlik dizisinde Trafo (Mert) rolünü oynamaktadır. Oyuncu, aynı zamanda edebiyat ve müzikle de ilgilenmektedir.
  K  Kamran İnan
  Eklenti 37647
  Türk diplomat ve siyaset adamı.
  M

  Muhittin Başay
  Muhittin Başay, (d. 1884, Bitlis) - (ö. 19 Kasım 1932), Türk siyasetçi.

  Erkan-ı Harbiye mezunudur. Sevkiyat ve Nakliyat Umum Müdürlüğü, Erkan-ı Harbiye Talim ve Terbiye Dairesi 2.Şube Müdürlüğü, TBMM II. Dönem (Ara Seçim), III. Dönem Bitlis ve IV. Dönem Muş Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve bir çocuk babasıdır.[  Muhyettin Mutlu
  Mühyettin Mutlu (d. 1938, Bitlis) - (ö. 10 Kasım 1998), Türk siyasetçi.

  İlkokul ve Medrese mezunudur. Tüccarlık, Çiftçilik, TBMM 4.(XV), 5.(XVI) ve XVIII. Dönem Bitlis Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve sekiz çocuk babasıdır.[1]

  N

  Said Nursî

  Nusrettin Barut

  O

  Onur Akın

  R

  Refet Sezgin
  Ruken Yetişkin

  S

  Sadullah Fevzi Eren
  Seher Bulut
  Selahattin İnan
  Sofrasur Asizade Resul Bey

  T

  Tahir Nejat Gencan
  Tekin Bingöl

  V

  Vahit Kiler

  Y

  Metin Yüksel
  Yusuf Ziya (Koçzade)

  Z

  Zaro Ağa
  Zeki Ergezen
  Ziya Nami Şerefhanoğlu

  İ

  İdris-i Bitlisî
  İhsan Nuri

  Ş

  Şenay Aydın

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

135<span style="color:#b10202;font-weight:bold;">421kt</span>or2548 Kırmızı alandaki rakam ve harfleri girin

Giriş

Giriş