1. #1
  bilgedede - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Yaş
  62
  Mesajlar
  5.288

  Sponsonlu Bağlantılar
  Ünlü Türk Karikatüristlerin isimleri,Türk Karikatüristler,Karikatüristler,Ünlü Türk Karikatüristler,Yerli Karikatüristler,Türk Karikatüristler,yiğit özgür,oğuz aral,türk kişileri taslakları,türk çizgi romancılar,türk karikatüristler 2013,ünlü türk karikatüristler kimlerdir,ünlü türk karikatürcüler,ünlü türk karikatüristler
  Alfabetik sıraya göre Türk Karikatüristler

  Dünyaca ünlü Le Monde karikatüristi Jean Plantureux (Plantu), kendisinin çizmeye cesaret edemeyeceği karikatürleri Türkiye'deki günlük gazetelerde gördüğünü söyledi.Türkiye'deki çizerlerin bu konudaki özgürlüğüne ve cesaretine hayranlık duyduğunu dile getirdi.

  Eklenti 7629

  Türk Karikatüristler kimlerdir
  a dan z ye Türk Karikatüristler


  A

  Abdülkadir Demirhindi
  Abdülkadir Elçioğlu
  Behiç Ak
  Akdağ Saydut
  Alpay Erdem
  Alper Çelik
  Altan Erbulak
  Oğuz Aral
  Ayşen Baloğlu

  B

  Bahadır Baruter
  Bahadır Boysal
  Baki Murat Top
  Behlül Bera
  Burak Ergin
  Bülent Arabacıoğlu
  Bülent Düzgit
  Bülent Karaköse
  Bülent Çelik
  Bülent Üstün

  C

  Cafer Zorlu
  Caner Atakul
  Cem Kızıltuğ
  Cemal Nadir Güler
  Cemal Şan
  Cemil Cem
  Cengiz Üstün
  Cihan Demirci

  D

  Dağıstan Çetinkaya

  E

  Gürbüz Doğan Ekşioğlu
  Emrah Ablak
  Erdil Yaşaroğlu
  Erdoğan Bozok
  Adil Nuri Erkoç
  Ersin Burak
  Ersin Karabulut


  F

  Faruken Bayraktare
  Fatih Okta

  G

  Gani Müjde
  Gökhan Kalafat
  Güneri İçoğlu
  Gürcan Yurt

  H

  Hakan Bilgihan
  Halis Dokgöz
  Hamdi Özyurt
  Harun Durgun
  Hasan Kaçan
  Haslet Soyöz

  K

  Kemal Aratan
  Kemal Gökhan Gürses

  L

  Latif Demirci

  M

  Mehmed Baha
  Mehmet Çağçağ
  Memo Tembelçizer
  Meral Onat
  Metin Demirhan
  Metin Üstündağ
  Murad Gümen
  Murat Kürüz
  Musa Kart
  Mustafa Bora
  Mustafa Eremektar
  Münif Fehim Özarman

  N

  Necmi Rıza Ayça
  Nehar Tüblek
  Nuri Kurtcebe

  O

  Oky
  Oğuz Makal

  P

  Piyale Madra

  R

  Raif Gökkuş
  Ramiz Gökçe
  Ratip Tahir Burak
  Rıza Külegeç
  İzel Rozental

  S

  Salih Memecan
  Sedat Nuri İleri
  Selma Emiroğlu
  Selçuk Demirel
  Selçuk Erdem
  Semih Balcıoğlu
  Serkan Altuniğne
  Sezgin Burak
  Suat Yalaz
  Suavi Süalp

  T

  Tan Oral
  Tarık Tolunay
  Tayfun Akgül
  Tekin Aral
  Tuncay Akgün
  Turhan Selçuk
  Osman Turhan

  U

  Ufuk Uyanık
  Umut Sarıkaya
  Uğur Gürsoy

  V

  Vala Somalı

  Y

  Cem Yılmaz
  Yiğit Özgür

  Ö

  Ömer Göksel
  Ömer Çam
  Özden Öğrük
  Özgün Uysal

  İ

  İlban Ertem
  İrfan Sayar
  İsmail Gülgeç

  Ş

  Şadi Dinçağ
  Şenol Yorozlu

 2. #2
  bilgedede - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Yaş
  62
  Mesajlar
  5.288

  YIGIT ÖZGÜR


  Eklenti 7630


  1977 Istanbul dogumlu, Yigit Özgür Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü’nü bitirdi. Daha sonra karikatür çizebilmek için Istanbul'a yerlesti. Leman ve L-Manyak dergilerinde çalistigi dönemde kendini pek gösteremeyen ve fazla taninmayan karikatürist, Penguen dergisine geçtikten sonra, kendine özgü uzun konusma balonlari ile dikkat çekmeye baslamis, genis kitlelerce taninarak dönemin en popüler karikatüristi olmustur.
  2007 yilinda aralarinda Ersin Karabulut ve Memo Tembelçizer 'in de bulundugu bir grup çizerle birlikte Penguen'den ayrilarak Uykusuz isimli yeni mizah dergisinin kuruculari arasinda yer aldi.  UGUR GÜRSOY

  Eklenti 7631

  1976 Denizli dogumlu Ugur Gürsoy, Asil meslegi olan disçiligi icra ederken bir yandan çesitli mizah dergilerinde amatör karikatürleri yayinlandi.
  2004'te Penguen Dergisinde sürekli kösesi yayinlanmaya basladi. Henüz yeni bir karikatüristken Ersin Karabulut, Umut Sarikaya gibi arkadaslariyla birlikte Penguen'den ayrilarak Uykusuz Dergisinin kurucu kadrosu içinde yer aldi.
  Uykusuzda çizmeye basladigi Firat karakterinin çok sevilmesi sonucu dönemin en popüler çizerlerinden biri oldu. Firat disinda Faik, Selim gibi baska karakterlerin de yaraticisidir. Uykusuzun çikisiyla birlikte disçiligi birakmistir.
  Dergide çizer olarak faaliyet göstermesinin yaninda derginin "imtiyaz sahibi ve yazi isleri müdürü" konumundadir.

  ERSIN KARABULUT

  Eklenti 7632


  Ersin Karabulut 3 Haziran 1981'de Istanbul'da dogdu. Ögretmen birer anne babasi ve kendinden dört yas büyük bir ablasi vardir. Bayrampasa ilkögretim okulunu ve Vatan Anadolu Lisesi'ni bitirdi. 16 yasinda ilk karikatürü, Pismis kelle dergisinde yer bulduktan sonra ayni dergide bir süre köseleri de yayinlandi. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümüne girdi. Ikinci sinifta Lombak dergisinde ve daha sonra da Penguen dergisinde çizmeye basladi. 2007 Agustosunda, Yigit Özgür ve Memo Tembelçizer gibi bir grup çizerle birlikte, yeni bir dergi çikartmak üzere, Penguen'den ayrilmis ve 5 Eylül 2007' de Uykusuz adli dergiyi çikarmaya baslamislardir.
  Lombak'ta çizdigi Yeralti öyküleri baslikli çizgi romanlari begenilse de asil popülerligi Penguen'de çizmeye basladigi ve Uykusuzda sürdürdügü çizgi öykü tarzindaki Sandik içi isimli kösesi sayesinde kazandi. Bu kösede kendi hayatindan kesitlerle hayata bakisini, kendi dogrularini ve insanlar arasi etkilesimleri basariyla islemesi sonucu okurlariyla yakin bir iliski kurabilmistir. Son zamanlarda Türk mizah sevenleri tarafindan büyük ilgi görmekte ve taninmaktadir. Sandik içi kösesinin yerine arada bir, daha sonra kitap olarak da yayinlanmis Sevgili Günlük gibi farkli öyküler de çizmektedir.

  OKTAY GENCER (OKY)

  Eklenti 7633


  1969' da Istanbul' da dogdu. Çizerlige genç yasta Salata dergisinde basladi. Girgir ve Firt dergilerinde esprici ve karikatürist olarak çalisti. Avni, Digil ve Pismis Kelle dergilerinde kisa öyküler çizdi. L-Manyak dergisinde Zavalli Polat karakterini çizmeye basladi. L-Manyak' ta ve daha sonra Lombak' ta çizdigi Cihangirde bi ev serisiyle popüler oldu. Uykusuz ' de çizdigi Çarpisma da en sevilen islerinden biridir.
  Çalistigi Penguen dergisinden 2007'de ayrilip Uykusuz dergisinin kurucularindan oldu.

  UMUT SARIKAYA


  Eklenti 7634  1980 Sivas dogumlu Türk karikatürist.
  1996 Yilinda I.T.Ü Gemi Insaati ve Deniz Bilimleri Fakültesine girdi. Ilk amatör karikatürleri Leman Dergisinde yayinlandi. 2002'den sonra Kemik Dergisinde çesitli köseler hazirladi. Hemen sonrasinda Penguen Dergisinde çizdigi Isimdeyim Gücümdeyim isimli karikatür kösesi ve Benim de söyleyeceklerim var baslikli yazilariyla ismini duyurdu ve popüler oldu. 2007'de bir grup arkadasiyla birlikte Penguen'den ayrilarak Uykusuz dergisinin kurucularindan oldu.
  Isimdeyim Gücümdeyim kösesindeki karikatürlerde çocukluga dair mahalle hayati veya sokak muhabbetleri diye tabir edilen her türlü seyi hatirlatmakta, bu konulara dair "tespitler" yapmakta, mahalle yasantisi ile entelektüel konularin çeliskisi üzerine elestirel esprileriyle begeni kazanmaktadir. Benim de Söyleyeceklerim Var isimli yazi kösesinde ise ayni konulari ve dünya görüsünü daha edebi bir dille anlatmaktadir.  MEMO TEMBELÇIZER

  Eklenti 7635  Mehmet Çilingir ya da kullandigi takma adla Memo Tembelçizer 1972'de Istanbul'da dogduktan sonra, lise ögrenimini Gaziantep Anadolu Lisesi'nde yapti. 1989'da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümüne girdi. Ayni yil, amatör düzeyde çizdigi karikatürler, mizah dergisi Limon'da yayimlandi.
  Yapitlarinda Memo Tembelçizer takma adini kullanan Çilingir, Pismis Kelle dergisine girdi. Yüksek ögrenimini yapmak üzere girdigi grafik bölümünden ve daha sonra basladigi heykel bölümünden devamsizlik nedeniyle atildi.
  1994 yilinda Sabah gazetesi'nde grafikçilik, resimlemecilik ve vinyetçilik yapti. Bu çalismalarini daha sonra Yeni Yüzyil, Ates,Power Ekonomi, Business, Globus, Milliyet, Dünya ve Gentleman' de sürdürdü.Mizah alaninda Pismis Kelle dergisinde yaptigi çalismalarin ardindan, Girgir, H.B.R maymun, L-Manyak, Lombak, Penguen, Kemik ve Fermuar gibi mizah dergilerinde etkinlik gösterdi.
  2004'te yaptigi Beyoglu konulu heykel ile "Beyoglu 14-18" adli karma sergiye katildi.
  En bilinen yapitlari ”L-Manyak Sehitleri”, ”Lombak Sehitleri”, ”Asik Memo”, “Rrospu Çocugu Memo”, “Ben Bir Essegim”, "Utanmadan Iddia Ediyorum", "Makul Koca Memosko" adli çizgi romanlari, “MAST-DER”, “Biraz da Igrenelim” adli hikâyeler ve “Köse Bu Boru Degil”, “Essek Cenneti”, ”Yagli Geçmis Zaman” adli karikatür köseleridir. Bu yayinlanmis yapitlardan olusturulmus bes adet çizgi roman albümü ve bir adet hikâye kitabi bulunmaktadir.
  Su an, kurucularindan oldugu Uykusuz adli karikatür dergisinde yazmaya ve çizmeye devam etmektedir.
  1 Mayis 2010 tarihinde baba olmustur.

  VEDAT ÖZDEMIROGLU

  Eklenti 7636


  Vedat Özdemiroglu (kisaca V.Ö. olarak da anilir) (d. 7 Kasim 1968) Türk mizah yazari.
  I.U. Iletisim Fakültesi’ni bitirdi. Yazarliga Girgir, Firt ve Çarsaf dergilerinde yayimlanan notlari ve kisa öyküleriyle basladi. Çesitli gazete, radyo ve televizyon programlarinda görev aldi. Alamet-i Farika ve Grey gibi reklam ajanslarinda kisa süreli çalisti.
  Vedat Özdemiroglu, su anda Uykusuzda yazarlik ve Kanaltürk'de Türkçe Sözlü Hafif Komik Programini yapmaktadir. manga 'nin "Dünyanin Sonuna Dogmusum" klibinde basrol oynamistir ve fanatik Besiktas taraftaridir.


  EMRAH ABLAK

  Eklenti 7637
  Emrah Ablak’ (d. 1972, Zonguldak), Türk karikatürist, çizgi romanci.
  Sivas’in Divrigi ilçesinin Cürek kazasinda ilkokula basladi, Karabük’te bitirdi. Ortaokul ve liseye Ankara’da devam etti. Yildiz Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisligi Bölümü’nü bitirdi.
  Çizerlige Avni dergisinde basladi. Daha sonra Digil, Fos, Parazit, Biber, HBR Maymun, L-Manyak, Lombak, Kemik, Penguen adli dergilerde çalisti. Ilk çizdigi karikatür köselerinden itibaren ana akim anlayisin disinda, absürt komik esprileriyle dikkat çekti. L-Manyak'ta çizdigi Psiko ve daha sonra Psiko ile benzer konseptte Lombak'ta çizdigi Tübitak isimli çizgi roman serisi ile popüler oldu. Tübitak'ta Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Arastirma Kurumu içerisinde kurguladigi bir profesör ve bir temizlikçinin tezatligini kullanarak mizah ve maceraya dayali öyküler yapti. Halen Uykusuz dergisinde karikatür kösesi ve Jamal isimli bir bant karakter çizmektedir.

  BÜLENT ÜSTÜN  Eklenti 7638


  Bülent Üstün, (d. 1974, Istanbul) Kötü Kedi Serafettin karakteriyle taninan karikatürist.
  Bülent Üstün, 1974 yilinda Istanbul'da dogdu. Bekir Sami Dedeoglu Ilkokulu'nu bitiren Üstün, daha sonra Gaziosmanpasa Imam Hatip Lisesi'nin orta bölümünden mezun oldu. Ardindan, ayni semtteki Plevne Lisesi'ne devam etti. Ilk karikatürü oniki yasinda yayinlandi. Bir süre Çarsaf Mizah Dergisi'nde çizdi. 1989 yilinda, yeni kurulan Hibir dergisinde profesyonel olarak çalismaya basladi.
  Bülent Üstün, HBR Maymun Mizah Dergisi'nde çizdigi bant tip Tonguç ve karikatür kösesi Kabiz Kugu ile adini duyurdu. 1996 yilinda yayinlanmaya baslayan L-Manyak çizgi roman dergisinde çizdigi Kötü Kedi Serafettin karakteriyle büyük bir popülerlik yakaladi. Çocuklugunun geçtigi mahalle ortamini ve yasadigi Cihangir semtindeki entelektüel yasantiyi birlestirdigi öyküleriyle döneminin pek çok genç karikatürist ve çizgi romancisini etkiledi. L-Manyak ve daha sonra Lombak dergilerinde Kötü Kedi Serafettin disinda çizdigi L-Manyak Kerizleri, Homo sapiens öyküleri, Kuduz Doktor Hektor gibi çizgi romanlari ve tiplemeleri de sevildi. Memo Tembelçizer için L-Manyak Sehitleri, Bahadir Boysal için Taze Kasar ve Kenan Yarar için Hilal çizgi romanlarinin bazi bölümlerinin senaryolarini yazdi. Penguen dergisinde kendisi gibi karikatürist olan agabeyi Cengiz Üstün'le birlikte Üstün Brothers isimli karikatür kösesini çizdi. 2006'da Lombak'tan ayrilarak bir grup arkadasiyla birlikte çikarttigi Fermuar Dergisi 2008'de kapandiktan sonra Uykusuz Dergisinde çizmeye basladi. Uykusuzda Gittin Gideli Bebek isimli köseyi halen çizmektedir.

  CENGIZ ÜSTÜN


  Eklenti 7639


  Cengiz Üstün (d. 1972, Istanbul) Türk karikatürist
  1996 yilinda Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nden mezun oldu. Ilk karikatürleri Çarsaf ve Horoz gibi dergilerde yayinlandi. Pismis Kelle, Avni ve Digil dergilerinde çizdigi karikatürler ve Yesilçam Sinemasiyla dalga geçen Duka Film öyküleriyle begeni topladi. L-Manyak Dergisinde çizmeye baslayip Lombak Dergisinde devam ettigi Kunteper canavari ile popüler oldu. Lombak, Penguen ve Kemik gibi dergilerde çizdigi Üzeyir ve Macerayi Seven Adam tipleri de sevildi. Kendisi gibi karikatürist olan kardesi Bülent Üstün'ün 2006'da çikarttigi Fermuar dergisi'nde çizdi. Halen Uykusuz Dergisinde çalismalarini sürdürmektedir.
  Istiklal caddesi, Fototek’te "Galata Köprüsü" adli fotograf sergisinde, fotograflari yer almistir.

  YILMAZ ASLANTÜRK

  Eklenti 7640


  Yilmaz Aslantürk (d. 1964, Artvin ), Türk çizgi romanci, grafiker.
  Mimar Sinan Üniversitesi Seramik Bölümü mezunudur. Girgir, Avni ve Firt dergilerinde karikatürleri yayinlandi. Pismis Kelle Dergisinde Otisabi baslikli mizah yazilari yazarken derginin editörü Engin Ergönültas 'in destegiyle Otisabi'yi çizgi roman karakteri haline getirerek öyküler çizmeye basladi. Otisabi'yi daha sonra L-Manyak ve Penguen dergilerinde de çizdi. Uzun yillar Yeni Yüzyil, Sabah, Milliyet gibi gazetelerde grafikçi ve illüstratör olarak da çalismistir. 2007 yilindan sonra Otisabi'yi Uykusuz Dergisinde çizmeye basladiktan sonra popülerligi çok artti.

  FIRAT BUDACI

  Eklenti 7641

  Firat Budaci (d. 1976, Denizli), Türk mizah yazari.
  Asil meslegi olan disçiligi icra etmekte iken 2007'de Uykusuz dergisini kuran ekipteki çocukluk arkadaslari Yigit Özgür ve Ugur Gürsoy'un yönlendirmesiyle mizah yazilari yazmaya baslamis ve Uykusuzda "Kendimi Durduracak Degilim" basligiyla yayinlanan bu yazilar dergi okuru tarafindan çok sevilmistir. Mizah yazilarinin yani sira Uykusuz dergisinin siyasi gündemle ilgili sayfalarinda "Kaç yil oldu" ve "Biseyler Duydum" isimli köseleri de hazirlamaktadir. Asil meslegi disçiligi de sürdürmektedir.

  ALPAY ERDEM

  Eklenti 7642

  Alpay Erdem (d. 1977), Türk karikatürist, çizgi romanci, mizah yazari, stand up'çi.
  Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliginden mezun oldu. Ilk amatör karikatürleri Leman Dergisinde yayinlandi. Soytari, HBR Maymun gibi dergilerde kisa süreli çalistiktan sonra 1997'de L-Manyak Dergisinde Hasta Ruh Ismail isimli çizgi roman karakterini çizmeye basladi. Ayni karakteri daha sonra Lombak'ta da çizmeyi sürdürdü. Hasta Ruh Ismail disinda Lombak, Kemik ve Penguen dergilerinde Top Canavari, Sevki Teyze, Kamil Seven Adam gibi tipler çizdi, Penguen Dergisinde Ben kösesinde yazilar yazdi. Bu yazilarindaki mizahi kullanarak olusturdugu stand up gösterilerine basladi. 2008 yilinda Lombak dergisinden ayrilarak karikatürist Göxel'le birlikte çikarttiklari Cici dergisi sadece iki sayi yayinlandiktan sonra kapandi. Halen stand up gösterilerine devam etmekte ve Uykusuz dergisinde mizah yazilari yazmaktadir.
  Hasta Ruh Ismail, 2003 yilinda Getto Basin'dan kitap olarak yayinlanmistir.

  BAHADIR BARUTER


  Eklenti 7643


  Istanbul Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra devam ettigi Istanbul Üniversitesi Isletme Fakültesi'ndeki egitimini tamamlamadi, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu.
  1990 yilinda profesyonel çizerlige basladigi Pismis Kelle Dergisinde üç ay çalistiktan sonra Limon Dergisine geçti ve Lombak Kösesini çizmeye basladi. Alti aylik bir dönem boyunca ayni zamanda Avni dergisinde de çizen Baruter, Leman 'in kurulmasiyla birlikte bu dergide yaklasik 12 yil süresince, Fatih Solmaz ile birlikte hazirladiklari Lombak'i çizmeye devam etti. Lombak kösesi yayinlanmaya basladigi zamandan itibaren dönemin en begenilen köselerinden biri olmustur.
  1996 yilinda Leman Dergisi bünyesinde, Selçuk Erdem'le birlikte L-manyak Dergisini çikardi ve ilk bir yili Selçuk Erdem ile birlikte olmak üzere yaklasik 5 yil süresince bu derginin editörlügünü yapti. 1997 yilinda Orhan Acar ile birlikte Komik Seyler Yayincilik isimli sirketi kurdu ve L-Manyak çizerlerinin çizgi romanlarini kitaplastirmaya basladi. 2001 yilinda L-Manyak çizerlerinin büyük bir bölümü ile birlikte Leman bünyesinden ayrilarak Komik Seyler Yayincilik bünyesinde L-Manyak'la ayni format ve içerikte, yine Lombak ismini verdigi aylik dergiyi çikardi. Hemen ardindan baslangiçta Lombak'in eki olan Kemik dergisini bagimsiz bir dergi olarak yayinladi. 2002 yilinda Leman'dan ayrilan Metin Üstündag, Erdil Yasaroglu ve Selçuk Erdem ile birlikte haftalik Penguen dergisini kurdu. Ortak kurduklari yayinevinden Hayvan edebiyat dergisi ve çizerlerin karikatür albümleri yayinlandi.
  Satislarin düsmesi ve çizerlerin ayrilip baska dergiler kurmalari sonucunda 2009'a kadar Hayvan, Kemik ve Lombak dergileri kapandi. Baruter halen Lombak Kösesini Penguen'de çizmektedir

  ERDIL YASAROGLU

  Eklenti 7644  Erdil Yasaroglu, 1971 dogumlu, Türk karikatürist.
  Henüz 12 yasindayken karikatür çizmeye baslayan Erdil Yasaroglu'nun ilk profesyonel karikatürleri 1989 yilinda Günes gazetesinde yayimlandi. Yasaroglu, ayni yil Limon dergisine girdi ve dergi Leman adini aldiktan sonra da 2002 yilina kadar orada çizmeyi sürdürdü. 1990 yilinda Plastip show adli programla televizyon dünyasina da adim atan çizer, Laf Lafi Açiyor, Televizyon Çocugu, Beyaz Show gibi 50’ye yakin televizyon programinda görev aldi. Yasaroglu’nun, 1999’da kurdugu komikaze.net adinda bir web sitesi bulunmaktadir. 2002 yilinda arkadaslariyla Penguen Mizah Dergisi'ni kurdu. Halen, Penguen dergisinde çizmektedir. 16 Eylül 2010 tarihinde manken ve aktris Begüm Kütük ile evlenmistir.


  KAAN SEZGIN (SEZYUM)


  Eklenti 7645


  Kaan Sezgin (d. 1976, Heybeliada, Istanbul) (Sezyum), müzisyen, radyo sunucusu, yazar, reklâmci, Sezyum. com’un sahibi.
  Ilkokulu Heybeliada Ilkokulu'nda okumus Sezyum, Saint Joseph Fransiz Erkek Lisesi'nde ortaokul ve lise ögrenimini tamamladiktan sonra Yildiz Teknik Üniversitesi mimarlik bölümü'nde 9 yil okumustur.
  Lisede davul çalarak müzik ile ilgilenmeye baslayan Sezgin, Can Kozlu ile 2 yil çalisti. Üniversite dönemi'nde Mimarlik okurken yazarliga da basladi.
  Duygu Asena ile birlikte Negatif Dergisi'nde 2 yil çalisti. Ardindan Max Dergisi'nde yazarlik ve editörlük yapmaya basladi. Arada birçok dergi ve gazeteye çesitli yazilar yazdi. ixir.com 'daki editörlügü sirasinda chivi.com'un yapiminda katkida bulundu. Ixir'in kapatilmasindan sonra Tempo Dergisi'nde 290 hafta Gündem Light adli bölümü hazirladi. Ayça Sen'e 3 ay Radyo N'deki sabah programinda yardim etti. Bir dönem siddhartha grubu'nun bateristligini üstlendi, ayrica Rafineri'de reklâm yazarligi yapti.
  Sezgin, 1999'da kurdugu kisisel eglence sayfasi Sezyum.com disinda Radikal ve Penguen'de yazmakta, Dinamo FM'de Sevginin Gücü programini sunmakta ve Helezon Prizma grubunda bateri çalmaktadir.
  2008'de evlendigi esi Nursel Kaymaz, geçirdigi beyin kanamasindan dolayi 3 Mart 2010'da vefat etmistir.

  KENAN YARAR

  Eklenti 7646


  Kenan Yarar, (d. 1970, Kayseri, Türkiye) fantastik öyküleriyle ve Hilal karakteriyle bilinen çizgi romancidir.
  Çizgi romanciliga 1992' de RR (Resimli Roman) ve Zeplin dergilerinde basladi. Daha sonra Digil, Avni, Car-Men, Eroskop gibi dergilerde çalismalarini sürdürdü. Uzun süre çalistigi Hibir ve HBR Maymun'da çizgi kisiligini oturttu ve kendi okuyucusunu buldu. Hibir' da çizmeye basladigi Hilal karakterini L-Manyak ' ta ve Lombak' ta da çizmeyi sürdürdü ve popüler hale getirdi. Hilal' in yani sira Psikoz öyküleri basligiyla kisa fantastik öyküler çizmeyi de sürdürdü. Lombak dergisinin kapanmasinin ardindan Psikoz öyküleri' ni Penguen dergisinde çizmeye devam etti.
  Çizgileri Enki Bilal ve Milo Manara etkisinde gelisse de zamanla kisiligi oturmustur. Günümüzde çizgi roman denilince Galip Tekin ve Suat Gönülay ile birlikte ilk akla gelen isimlerdendir.

  METIN ÜSTÜNDAG

  Eklenti 7647

  15 Subat 1965 yilinda Erzincan’da dogdu.8 yasindan Istanbul’a geldi.16 yasinda profesyonel hayatina Çarsaf’ta basladi. “Metin’in Asiklari” adli köseyi yüksek tirajli Girgir’da çizdi. Limon’daki kösesi “Langadank” ile mizahta yeni bir anlayis olan yazilari cümlelere, kelimelere, hecelere ve okuyucusuna hitabeden tek bir harfe dönüstürdü. Televizyon için Plastip Show ve Ne Haberler adli siyasi komedi programlarinin senaryolarini yazdi.

  Nankör, Deli ve Öküz dergilerinin kuruculari arasinda yer aldi. Çesitli gösteri ve sahne senaryolari yazdi. Yeni bir mizah anlayisi olan ve uzun soluklu gündemde kalan “Plastip Show” ile TV’de 300’e yakin bölümde, mizahi senaryolari canlandirildi. Bir süre ATV’de “Ne Haberler” adli politik magazin gösterisi için yazmaya ve editörlüge devam etti. Leman dergisindeki çalismalarina son verdi ve bugün Penguen’in kurucu ortagi olarak çizimlerine Penguen’de devam ediyor. Karikatür ve çizimlerinde isminin kisaltmasi olan 'mest üstü kullanmaktadir.

  SELÇUK ERDEM


  Eklenti 7648


  Selçuk Erdem, 1976 Eskisehir dogumlu taninmis bir Türk karikatüristtir.
  Profesyonel çizerligi 1990'da Limon Dergisi'nde basladi. Leman ve L-Manyak dergilerinde sanati daha da gelisti. Leman dergisinden ayrilarak çizer arkadaslari Erdil Yasaroglu, Bahadir Baruter ve Metin Üstündag ile birlikte haftalik mizah dergisi Penguen'i kurdu. Halen Penguen'de çizmeye, ayni zamanda da derginin editörlügünü yapmaya devam etmektedir. Kahramanlari hayvanlar, yeniçeriler, uzaylilar olan karikatürler çizdi. Kisisel web sitesi, Türkiye'nin en çok ilgi çeken mizah sitelerinden biri oldu.
  Selçuk Erdem karikatürlerini selçuk erdem karikatürler-1 -2 -3, Unplugged -1 -2 ve selçuk erdem 3 isimli albümlerde toplamistir.

  SERKAN ALTUNIGNE

  Eklenti 7649

  Serkan Altunigne (d. 14 Nisan 1977) Türk karikatürist. Karikatür çizmeye Ekim 2002'de Penguen dergisinde basladi. Subat 2006'da ilk karikatür kitabini yayimladi. "Serkan Altunigne" ve "Ask Acisi" adli karikatür köseler vardir. Ayrica Lombak'in da son sayilarinda da öyküler çizmistir. Hâlâ Penguen dergisinde karikatür yayinlamaktadir.
  Sahan Gökbakar ile birlikte 2007 yilinda Kime Diyorum Ben adli programda Sahan Gökbakar'in skeçlerinde rol almistir.
  Sahan Gökbakar'in basrol oyunculugu yaptigi, 2008'de vizyona giren Recep Ivedik Tatilde ve 2009'da vizyona giren Recep Ivedik 2 isimli filmlerin Sahan Gökbakar ile birlikte senaristligini yapmistir. Ve ayni filmde minibüsteki Rockçi çocuk olarak kisa bir rolde oynamistir.


  OGUZ ARAL

  Eklenti 7650


  Oguz Aral (d. 1936 Silivri - ö. 26 Temmuz 2004 Bodrum) Türk karikatürist. Girgir dergisinin kurucusudur. Davutlasa Lisesi mezunudur.
  Oguz Aral, Istanbul Silivri'de 1936 yilinda dogmustur. Istanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin üçüncü sinifindan ayrilmistir. 1950'den sonra çesitli dergi ve gazetelerde karikatür çizmeye baslamistir.
  Güncel, halkin anlayabilecegi, basite indirgenmis bir karikatür anlayisina önem veren Aral, kendi mizahi görüsünde ve dogrultusunda birçok karikatürcü yetistirmistir.
  Girgir mizah dergisinin kurucusu ve yöneticisi olan Aral, daha sonra Avni dergisini çikardi. Aral, Girgir dergisinin tirajini 500 bin adedin üzerine çikararak, dünyanin üçüncü büyük güldürü dergisi durumuna getirmistir.
  Avanak Avni tiplemesinin yaraticisi olan Oguz Aral, Hayk Mammer, Köstebek Hüsnü, Utanmaz Adam ve Vites Mahmut gibi tiplemeleriyle de taniniyordu.
  Karikatürleri ve 'Huysuz Ihtiyar' basligi altinda yazilari ölümüne kadar Hürriyet gazetesinde yayinlanan Aral'in, tiyatro, müzik ve sinema konularinda da çalismalari bulunmaktadir.
  Anadolu'nun çesitli yerlerinde pandomim gösterileri sergileyen Aral, Koca Yusuf (1966), Direkler Arasi (1967), Bu Sehri Istanbul (1968), Agustos Böcegi ile Karinca (1971) adinda çizgi filmleriyle de Türk çizgi film sektöründe önemli bir yere sahiptir.
  Oguz Aral, karikatürist Tekin Aral'in agabeyidir.
  26 Temmuz 2004'te Mugla'nin Bodrum ilçesinde kalp krizi sonucu vefat etti. Ölümünün 1. yil dönümünde anisina (26 Temmuz 2005) Istanbul Cihangir parkina heykeli dikildi. Heykeli 2006 ve 2007 yillarinda 2 kez saldiriya ugramasina ragmen tekrar onarilmistir. Ancak Subat 2008'de gerçeklestirilen son saldiri sonucu parçalara ayrilan heykel yerine yenisi yapilmasi planlanmaktadir.

  TURHAN SELÇUK

  Eklenti 7651


  Turhan Selçuk (d. 1922, Milas - ö. 11 Mart 2010, Istanbul), Türk karikatürist.
  Türk mizahinin isimlerinden biridir. Türkiye'de Semih Balcioglu ve Ferit Öngören ile beraber Karikatürcüler Dernegi'nin kurucularindandir. Ilk karikatürleri 1941'de Adana'da yayinlanan Türk Sözü gazetesi ile Istanbul'da yayinlanan Kirmizi ve Beyaz, Sut spor dergilerinde yayinlandi. Ilk olarak 1943'de Akbaba'da çalismaya baslayan sanatçi, 1948'de Tasvir gazetesinde karikatürcü ve ressam olarak çalisti. Refik Halit Karay'in çikardigi Aydede 'de bas çizer oldu. Yeni Istanbul, Yeni Gazete, Aksam, Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde Akis, Yön, Devrim, Toplum dergilerinde çizdi. Kardesi Ilhan Selçuk'la birlikte 41 Buçuk (1952), Karikatür (1953) ve Dolmus (1956) mizah dergilerini çikardi.
  1957'de Milliyet gazetesinde çizmeye basladigi Abdülcanbaz dizisi ile taninan sanatçinin bu karakteri tiyatro ve sinemada da canlandirildi. Ayrica Abdülcanbaz 1991 yilinda PTT tarafindan bir posta pulu üzerinde resmedildi. Türkiye ve Avrupa'da birçok müzede karikatürleri sergilenen sanatçinin "Insan Haklari" konulu karikatür sergisi Avrupa Konseyi'nin önerisiyle ilk kez Strazburg’da açildi ve dünyanin birçok ülkesinde sergilendi (1992–1997). "Baris ve Kitap" konulu karikatürü 1992'de Avrupa Konseyi'nin baslattigi kitap okuma kampanyasinin afis ve logolarinda kullanildi. Çizer Turhan Selçuk, en son Cumhuriyet gazetesinde çizmekteydi. Acibadem Maslak Hastanesi'nde karin içindeki aort damarinin yirtilmasi nedeniyle ameliyat oldu. Bu ameliyat sonrasinda yogun bakima kaldirilan Selçuk, 11 Mart 2010 tarihinde Istanbul'da yasamini yitirdi.


Hızlı Cevap Hızlı Cevap

135<span style="color:#b10202;font-weight:bold;">421kt</span>or2548 Kırmızı alandaki rakam ve harfleri girin

LinkBacks (?)

 1. 19-09-2017, 17:02

Benzer Konular

 1. 13. ve 14. Yüzyıl Türk Edebiyatı
  By bilgedede in forum Edebiyat
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23-12-2012, 02:50
 2. Türk Lokumu evde denediniz mi?
  By yaseminabla in forum Kek ve Pasta Tarifleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21-12-2012, 20:47
 3. her türk bunları bilmeli-türk-osmanlı tarihinden bilinmeyen gerçekler
  By bilgedede in forum Osmanlı Selçuklu Tarihi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-12-2012, 17:05
 4. Ünlü olmadan önce ne yapıyorlardı
  By KAPTAN in forum Magazin haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16-12-2012, 19:16
 5. Ünlü Tasarımcaların Çok Şık Erkek Takım Modelleri
  By KAPTAN in forum Damatlıklar ve Takım Elbise Modelleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 13-12-2012, 21:50

Bu Konudaki Etiketler

Giriş

Giriş