+ Cevap Ver
Sayfa 1/3 123 Son
 1. #1
  bilgedede - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Yaş
  62
  Mesajlar
  5.288

  Sponsonlu Bağlantılar
  ŞAİR YAZAR VE SÖZ USTALARI


  Şeyh Sinani Rumi Burduri:

  Burdur”un yetiştirdiği büyük bilginlerdendir. Bursa”da Ahmet Paşa Medresesinde müderris olarak görev yaptı. 1505 yılında vefat etti. Tepe mezarlığında toprağa verildi. Elyazması dört eseriyle biliniyor.
  Fedayi Mehmet Dede:

  16. yüzyıl tasavvuf şairi olarak biliniyor. Divan-ı Fedayi adıyla yazdığı divan, Milli kütüphanede bulunmaktadır. Ölümü 1577 olarak kaydediliyor.
  Molla Sinan Burduri:

  Hamit ilinin Burdur beldesinden olan Molla Sinan efendi, Bursa”da Beyazıtpaşa, Edirne”de Taşlık Medreselerinde müderrislik yaptı. 1627”de Medine-i Münevvere”de mollalığı ihsan olundu. Mısır”dan gemi ile Yembu iskelesine çıkarak yola devam ederken, yolda vefat etti. Cenazesi Medine”ye getirilerek, Cennetül-Bekada toprağa verildi.  Servi yada Derviş Servi:

  Divan şairi olarak 16. yüzyılda yaşadığı biliniyor. Servi adı takma addır.1597 yılında vefat etti.  Halil Hamid Paşa:
  1736 yılında doğdu. 1785 yılında vefat etti. Tezkerecilik, Reisül- küttaplık ve Sadaret Kethüdalığı (İçişleri Bakanlığı) yaptı. 1782”de Sadrazam oldu. Daha sonra Cidde ve Habeşistan Valiliği”ne atanması üzerine, görevine giderken Bozcaada”da başı kesilerek öldürüldü.  Halil Efendi Burduri (Muhaddis):

  Sayılı bilginlerden olan Muhaddis Halil Efendi, Burdur ili Gölhisar ilçesi Kızıllar köyündendir. Müderris olarak pek çok talebe yetiştirdi. 1852 yılında Burdur”da vefat etti, Demircioğlu mezarlığında toprağa verildi.


  Küçük Şeyh Mustafa Efendi:

  Burdur Müftülüğü yapan Mustafa Efendi 1824 yılında medrese içinde yeniden yaptırdığı Kütüphaneye 500 ciltlik kitap koyarak vakfetti. 1827 yılında vefatla aramızdan ayrıldı. Yaptırdığı kütüphane binasının güneyinde toprağa verildi.  Hattat Osman:
  18. yüzyılda yaşadı. Kendisiyle ilgili fazla bilgi bulunamamıştır.  Hattat Kayışzade Hafız Osman Efendi:
  Burdur medreselerinde yetişti. Hayatını, Kur”an-ı Kerim yazmakla geçirdi. 106 Kur”an-ı Kerim yazdı. İstanbul Merkez Efendi mezarlığındaki kabir taşına (M.1984) yılı kaydedilmiştir.  Mehmet Öğütçü (Hatip Hoca):
  Açık fikirli, yenilik taraftarı değerli bir din adamı olan Mehmet Ögütçü, “İslam Dini” adında bir kitap yayınladı. 20 Ekim 1945 tarihinde vefatla aramızdan ayrıldı.  Ömer Rıza Doğrul:

  1893 yılında doğdu. Mehmet Akif Ersoy”un damadı olan Ömer Rıza Doğrul, kuvvetli kalemiyle, Türk kütüphanesine önemli hizmetlerde bulundu. “Asrı Saadet” adındaki büyük İslâm tarihi “Tanrı Buyruğu” adındaki Kur”an-ı Kerim tercümesi başta olmak üzere telif ve tercüme 70”den fazla eser yazdı. 13 Mart 1952 tarihinde vefatla aramızdan ayrıldı.  Mehmet Hatiboğlu

  :
  1877 yılında Burdur”da, vaizlik ve müftülük yaptı. “Ana Kaynaklarına Göre İslâm Dini”, “Usul ve Tatbikat” adlı kitapları yayınlandı. 23 Ekim 1945 tarihinde vefat etti.  A. Hamdi Kasapoğlu:

  1907 yılında Burdur”da doğdu. Diyanet İşleri Başkanlığı”nda, Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliği ve başkanlığı görevlerinde bulundu. “Halka Din Rehberi” adlı kitap başta olmak üzere değişik kitaplar yayınladı.19.05.1986 tarihinde vefat etti.  İbrahim Zeki Burdurlu

  1922 yılında Burdur”da doğdu. Gazi Terbiye Enstitüsü”nden mezun oldu. Lise ve Eğitim Enstitülerinde, Türkçe, Edebiyat öğretmenliği yaptı. Burdur Ortaokulu”yla, Burdur Lisesi”nde Türkçe öğretmeni olarak çalıştı. İlk kitabı “Toprak İnsanları”nı 1945 yılında yayınladı. Şiir ve araştırmalarının yanısıra, masallar ve oyunlar da yazdı. İbahim Zeki Burdurlu”nun “Burdur” adlı şiiri, burayı ince desenli halıları, zeybeği, türküleri, üzümleriyle anlatmaktadır. 1984 yılında İzmir”de vefat etti.  Fakir Baykurt

  1929 yılında Yeşilova”ya bağlı Akçaköy”de doğdu. 1948 yılında Gönen Köy Enstitüsü”nü bitirdi. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü”nde ve bir yıl ABD Indiana Üniversitesi”nde okudu. Köy öğretmenliği başta olmak üzere değişik görevlerde bulundu.

  Sanata şiirle başlayan Fakir Bayburt, köy gerçeklerini işleyen romanlar, öyküler, makaleler, film metinleri, romanlar, yazdı. Yılanların öcü, Tırpan, Irazcanın Dirliği kitaplarından bazıları olarak sayılıyor. Değişik gazetelerde yazıları da yayınlanan Fakir Baykurt, 12 Ekim 1999 tarihinde vefatla aramızdan ayrıldı.  Hüseyin Akbaş:

  1927 yılında Burdur”da doğdu. Gönen Köy Enstitüsü”nde okudu. Anılarını “Gerçek Düşünce ve Eğitim” adlı kitapta topladı.  Halit Asım Demirsoy:

  1918 yılında doğdu. 1941 yılında vefatla aramızdan ayrıldı. Ölüm temini işleyen şiirlerini “Ölüm” adlı kitapta topladı.  Azime (Karabulut) Korkmazgil

  1933 yılında Burdur Ağlasun”da doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirdi. Değişik eğitim kurumlarında, son olarak da Ankara Eğitim Enstitüsünde öğretmen ve yönetici olarak görev yaptı. Öykü yazarı ve ozan Hasan Hüseyin Kokmazgil”in eşi olan Azime (Karabulut) Korkmazgil 1986 yılından bu yana Ağlasun”da yaşadı.  Özgül Özgüven


  1935 yılında Burdur”da doğdu. Ankara Tıp Fakültesi”ni bitirdi. “Yağmur Tutan Güzellik” adlı dördüncü şiir kitabını yayınladı.


  Muammer Susuzlu
  04 Temmuz 1935 tarihinde Burdur”da doğdu. Orta ve lise eğitimini Burdur Lisesi”nde tamamladı. Değişik alanlarda çalıştı. “Yaşam” isimli şiir kitabıyla “Gülşen” adlı bir sanat dergisi yayınladı. Son şiir kitabı “Gözlerin” le dikkat çekti. 20.07.2009 tarihinde vefat etti.


  Mustafa Asoğlu:

  1943 yılında Yeşilova ilçesinin Kayadibi köyünde doğdu. Bursa Eğitim Enstitüsü Edebiyat bölümünden mezun oldu. Van, Burdur ve Bingöl Sanat Enstitülerinde öğretmenlik yaptı. İlk kitabı, “Et, Ekmek-Karanfil” adıyla yayınlandı. “Ulusu” adlı kitabı milliyet yayınları arasında günyüzü gördü.  İsa Kayacan:

  20 Eylül 1943 tarihinde Burdur ili Tefenni ilçesi”ne bağlı Ece Köyü”nde doğdu. Ortaokulu Tefenni”de, Liseyi Ankara”da, Lisans eğitimini de A.Ü. AÖF Halkla İlişkiler bölümünde tamamladı. Gazetecilik yaptı. Değişik alanlarda 127 ayrı kitap, Ece adlı bir sanat dergisini 28 sayı yayınladı. 3 bin 540 ayrı gazete ve dergide 31.12.2009 tarihi itibariyle 41 bin 125 makalesi yayınlandı. Azerbaycan”dan iki fahri doktora, bir fahri profesörlük payesi alan Kayacan, 11 ayrı Bakanın basın danışmanlığını yaptı. Doğum yeri Ece Köyünde, 8 bin dolayında kitap ve derginin yer aldığı “İsa Kayacan Kütüphanesi”nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Özellikle, Burdur”a yönelik “Burdur Hatırlamaları” ve “Burdur”un Saz ve Söz Ustaları” adlı kitaplarıyla, ilgili çevrelerin dikkatini çekti. İsa Kayacan 21 Mayıs 2009 tarihi itibariyle buraya bir not koymak istiyor:

  -Mayıs 2004”te yayınladığım 20 bölümden oluşan 720 sayfalık “İşte Hayatım” adlı kitabımda belirttiğim, resmi görevlerimin yanında, gazete, dergi ve kitaplarla fazla uğraştığım için, çevreme, aileme fazla vakit ayıramadığımı bu nedenle sıklıkla eleştirildiğimi, bir gün rahmetli eşimin, Bakanlarla çalıştığım dönemlerden birinde sıklıkla geç geldiğim günlerden birinde, evdeki çalışma masama; “Karın olarak, bazı konuları görüşmek üzere, senden randevu istiyorum” kelimelerinin bulunduğu not bıraktığını üzüntüyle ama bir gerçek olarak hatırlarken; 21 Mayıs 2009 tarihinde, ilköğretim 4 üncü sınıfa giden torunum Nazlı Aykut”un buz pateni çalışması sonunda oradan çıkarken; “Dede, sen kitap yazmayı, gazetelerde yazmayı bırak artık. Emekli oldun. Herkesin dedesinin o kadar vakti var ki, onlar sevdikleriyle ilgileniyorlar..Sen, sevdiklerinle ilgilenemiyorsun.Ben seni daha fazla görmek istiyorum.” deyişini, ciddi bir ikaz olarak kabul ettim. Ama, neyi, nasıl yapabilecektim, Nazlı”nın eleştiri ve ikazının temelindeki gerekçeleri, beklentileri nasıl cevap verebilecektim!..  Osman Oktay:

  1951 yılında Bucak ilçesinde doğdu. 1974 yılında AÜ DTCF”den mezun oldu. Milli Eğitim Bakanlığı”yla TRT”nin değişik kademelerinde görev yaptı. Değişik ödüller alan Osman Oktay, çocuk edebiyatıyla ilgili yazı ve yayınlarıyla dikkat çekti.Pek çok senaryonun altına imza koyan Oktay”ın Bilge Kağan, Manas Destanı, Göç Destanı adlı kitapları başta olmak üzere pek çok kitabı yayınlandı.  Arslan Özbey:

  1956 yılında Tefenni”de doğdu. AÜ- Siyasal Bilgiler Fakültesi”nden mezun oldu. Ankara Radyosunda, eğitim ve kültür programları hazırladı, metin yazarlığı yanında, değişik ilçelerde Kaymakamlık görevinde bulundu.


  Abdullah Aşçı:

  06 Haziran 1921 tarihinde Burdur”da doğdu. İstanbul Haydarpaşa Lisesi”nden mezun oldu. Hikaye, düz yazı ve şiirleriyle dikkat çeken Aşçı, 1960 yılında ilk kitabı “Bekar Adam”ı yayınladı. Abdullah Aşçı; “Yazar oldum. Gün gelir satar da olurum.” görüşüyle dikkat çekti.  Binnur Şener:

  14 Aralık 1947 tarihinde Burdur”da doğdu. Annesinin istememesi üzerine ortaokuldan ayrıldı. Koyu bir Fakir Baykurt hayranı olan Binnur Şener ilk kitabını “Fakirin Kıyısında” adıyla yayınladı.  Atila Özer:

  1949 yılında Burdur”da doğdu. Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisinin İnşaat bölümünden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksek Okulu”nda Yrd. Doç. ve Açıköğretim Fakültesi Televizyonunda Grafik Bölümü Başkanlığı görevlerinde çalıştı. 1973 yılında karikatür çizmeye başladı.
  Yurtiçi ve yurtdışında pek çok sergi açtı. Yarışmalarda birincilik, ikincilik, üçüncülük olanları başta olmak üzere değişik ödüller aldı.  Dr. İrfan Akay:

  1944 yılında Gölhisar ilçesinin Armutlu köyünde doğdu. 1961 yılında İ.Ü.Tıp Fakültesine girdi. Askeri Tıbbiye”ye başvurarak, öğrenimini askeri Tıbbiye”li olarak yaptı. Değişik kuruluşlarda çalıştı. Burdur Devlet Hastanesinde görev yaptı, emekli oldu. Burdur Türk Ocağı Başkanlığı görevini yürüttü. Değişik gazetelerde sosyo-kültürel ağırlıklı yazılarıyla dikkat çekti.  Gülbahar Ünlü:

  1963 yılında, Tefenni ilçesinin Yuvalak köyünde doğdu. İktisat fakültesinden mezun olduktan sonra değişik alanlarda çalıştı. Şiire olan aşkı yüzünden sekreterlik, hizmetçilik, seyyar satıcılık yaptı. Uzun süre İstanbul”da yaşayan Gülbahar Ünlü ilk kitabı olan “Tutkunun Gönüllü Sürgünleri”ni 1996 yılında yayınladı.  Sebahat Gümüş:

  14 Mart 1954 tarihinde Yeşilova ilçesinin Akçaköy”ünde doğdu. Liseyi öğretmen okulunda, yüksekolulu AÖF”de tamamladı. Değişik okullarda öğretmenlik yaptı. Merkezi Burdur”da bulunan Araştırmacı, Yazar ve Şairler Derneğinin Başkanlığı görevini yürüten Sebahat Gümüş, ilk şiir kitabı “Gizemli Duygular”ı yayınladı.  Müzeyyen Düdük:

  1929 yılında İzmir”de doğdu. 12 yaşında şiir yazmaya başlayan Müzeyyen Düdük 2004 yılında “Gönüllerden Gönüllere” adlı ilk şiir kitabını yayınladı.  Ahmet Ali Bilgen:

  1946 yılının son günlerinde Ağlasun ilçesinin Mamak köyünde doğdu. Muğla İlk Öğretmen Okulu”nu, arkasından Ankara Gazi Orta Öğretmen ve Eğitim Enstitüsü”nü bitirdi. Gümüşhane”den Uşak”a, Ankara”dan Burdur”a değişik yörelerdeki okullarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak 28 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu. Ahmet Ali Bilgen değişik gazetelerde köşe yazarlığı yaptı.  Hanım Akçay:

  Burdur ilimizin Kemer ilçesinde dünyaya geldi. “Erkek çocuğu bekleyen aileme 1 Nisan şakası gibi, kız çocuğu olarak dünyaya gelmişim” diyen Hanım Akçay, Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü”nde masa tenisi antrenörü olarak çalıştı. Müzik öğretmenliği yapan Hanım Akçay”ın gazete ve dergilerde şiirleri ve köy çıkışlı roman denemeleri yayınladı.  Dr. Yusuf Ekinci:

  1943 yılında Burdur”da doğdu. Necati Bey Eğitim Enstitüsünden mezun oldu. Değişik görevlerde çalıştı. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı ve Burdur Milletvekilliği yaptı.  Ziya Yüce:

  Bucak doğumlu. Bağ-Kur Genel Müdürlüğünde, Başbakanlıkta, Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Şiir kitapları yayınlandı.  Güner Özkan:

  1944 yılında Burdur”un Gölhisar ilçesinde doğdu. İstanbul, Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim-iş Bölümünden mezun oldu. Liselerde öğretmenlik, İl kültür Müdürlüğü yapan, Türkiye”de pek tanınmayan çalgılarla ilgili araştırmalar yapıp, uygulamaya koyan, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürü olarak çalışan, Güner Özkan”ın “geleneksel Türk Çalgıları” koleksiyonu bulunuyor.  Sadık Deda:

  1947 yılında İzmir”de doğdu. Burdur nüfusuna kayıtlı olan, Sağlık ve Sosyal yardım Müdürlüğünde Personel Şube Müdürü olarak çalışan,1962-1969 yıllarında futbol oynayan, 1969 yılında futbol hakemliğine başlayan Sadık Deda, FİFA listesinde yer aldı. Türkiye liglerinde maç yönetti. Yurtdışında 25 müsabakada hakem olarak görev yaptı.  Mustafa Karaca:

  1949 yılında Burdur”da doğdu. Ankara Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Avukatlığının Yanında ressamlığıyla da ünlenen, değişik ödüller alan, Burdur Müzik ve Folklor Derneğinin kurucuları arasında yeralan, bu derneğin TSM koro çalışmalarına ud ve ney çalarak katılan Mustafa Karaca, bu koronun şefi olarak da hizmet verdi.  Leyla Buhara:

  1950 yılında Burdur ili Yeşilova ilçesinde doğdu. Öğretmenlik yaptığı yıllarda güzel sanatların her dalıyla ilgilenen, şiirleri bestelenen, yağlı boya çalışmalarını sergileyen Leyla Buhara”nın bazı tabloları Kültür Bakanlığı koleksiyonununda bulunuyor.  Esengül Boyacıoğlu İnalpulat:

  1958 yılında Burdur”da doğdu. Değişik kuruluşlarda çalıştı. Ebru işçiliğinde sanatın inceliklerini öğrencilerine aktardı.  Asuman Şenel:

  1958 yılında Sivas”ta doğdu. Atatürk Ünv. Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Hikayeleriyle ödüller aldı. “Burdur Geleneksel Giysileri ve Giysi Aksesuarları” adlı kitabı Valilikçe yayınlandı.  Kadir Ertaş:

  1961 yılında Burdur”un Kemer beldesinde doğdu. PTT”de memur olarak çalıştı. AÜAÖ Fakültesi Ev İdaresi Bölümünden mezun oldu. Değişik konularda yayınlanan pek çok şiiri bulunuyor.  Halil Erdem:

  1961 yılında Burdur”un (Dirmil) Altınyayla ilçesine bağlı Çörten köyünde doğdu. Gazi Ünversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun olan Halil Erdem, ilk şiir kitabını 1990 yılında yayınlandı. Sonraki yıllarda,değişik konulardaki kitapları günyüzü gördü.  Yusuf Erkan:

  05.08.1970 tarihinde Gölhisar”a bağlı Evciler köyünde doğdu. Gazi Ünversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi “Konaklama İşletmeciliği” bölümünden mezun oldu. Burdur”un folklor ve turizmiyle ilgili değişik kitapları yayınlandı.  Nadir Aşçı:

  24.09.1976 tarihinde, Burdur”un Tefenni ilçesine bağlı, Beyköy beldesinde doğdu. Karadeniz Teknik Ünv. Sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olan Nadir Aşçı, değişik okullarda öğretmenlik yaptı ve şiirlerini bazı kitaplarda topladı.  Osman Gülmen:

  1926 yılında Bulgaristan”da doğdu. Tahsilini eski usul ve eski yazı üzerinden yaptı. Bulgaristan”da “Türkiye lehine casusluk” yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. 1956 yılında hapisten salıverildi. Taşocaklarında çalıştı, öğretmenlik yaptı. Lise mezunu olan, 20.11.1969 tarihinde Türkiye”ye göç eden, Tefenni”ye gelen, Tefenni Belediyesinde muhasiplik yapan Osman Gülmen, “Tefenni” kitabının yazarları arasında, Fatih Şimşek”le birlikte yeraldı.  Fatih Şimşek:

  1976 yılında Burdur”un Tefenni ilçesinde dünyaya geldi. Lisansını Gazi Ünv. Kamu Yönetimi bölümünde tamamlayan, Yapı Kredi Bankası ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünde çalışan Fatih Şimşek, “Tefenni” kitabının yazarları arasında, Osman Gülmen”le birlikte yeraldı.  Murat Özmen:

  1932 yılında, Burdur”un Karamanlı ilçesinde doğdu. İstanbul Ünv.Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Lise ve Yüksek Okullarda edebiyat öğretmenliği yaptı. Değişik dergilerde yazdı, pek çok kitabı yayınlandı.  Rıza Bulut:

  Burdur”da doğdu. Öğretmenlik yaptı. Burdur Gazetesinde makaleler yazdı. 31 Aralık 2008 tarihinde vefatla aramızdan ayrıldı.  Süleyman Sırrı Taraşlı:

  1931 yılında Denizli-Tavas”ta doğdu. Orta öğrenimini Burdur”da , yüksek öğrenimini Zonguldak”ta tamamladı. Genel Müdürlük yapan, siyasetin içinde yeralan, pek çok önemli projenin hayata geçirilmesini sağlayan, “Dumanoğulları”ndan Koca Taraşlı Soyağacı” adlı kitabı yayınlayan Süleyman Sırrı Taraşlı, 26 Mayıs 2007 tarihinde vefatla aramızdan ayrıldı.  Çetin Bozcu :

  15 Temmuz 1937 tarihinde Burdur merkezde doğdu. Ankara, Meslek Yüksek Okulundan mezun oldu. Değişik kuruluşlarda çalıştı, Burdur Belediye Başkanlığı yaptı. Burdur ağzıyla yazdığı, yayınladığı şiirleriyle dikkat çekti.


  Sami Bülbül :

  01.04.1965 tarihinde Burdur”un Bucak ilçesinin Karacaören köyünde doğdu. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği ve Lise Müdürlüğü yaptı. Yayınlanmış şiir kitaplarıyla dikkat çekti.  Mehmet Cadıl :

  1947 yılında, Antalya”nın Korkuteli ilçesinde doğdu. Burdur”un Bucak ilçesinde çalışmaya başladı. Mermercilik alanında başarılı çalışmalar yaptı. Yurtdışına mermer ihracatıyla bölgeye önemli katkılar sağladı. Medya kuruluşlarıyla da Burdur için önemli hizmetler getirdi.TBMM üstün hizmet ödülü aldı. Kırkpınar Güreş Ağalığı yaptı.  Dündar Ersan:

  1962 yılında, Burdur”un Yakalar köyünde doğdu. Eskişehir İTİA İşletme Fakültesinden mezun oldu. Mermer sektöründe ocak ve fabrika işletmeciliği yaptı. Serbest Muhasebeci olarak çalıştı. Gazetelerde yazıları ve şiirleri yayınlandı.  Ali Gözütok :

  1937 yılında, Burdu”un Eğneş (Çallıcı) köyünde doğdu. İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Değişik liselerde öğretmenlik ve müdürlük yaptı. Lise yıllarında şiir yazmaya başlayan Gözütok”un, yayınlanmış şiir kitapları bulunuyor.  Hasan Konu :

  1957 yılında, Burdur”un Bucak ilçesinde doğdu. Çanakkale Gökçeada Öğretmen Okulundan mezun oldu. Hikaye kitapları yayınlanan, pek çok ödülün sahibi olan, değişik ilköğretim okullarında öğretmenlik yapan Hasan Konu”nun adı, Bucakta bir parka verildi.  Durmuş Öcal :

  1934 yılında, Burdur”un Yeşilova ilçesine bağlı Bademli köyünde doğdu. Değişik fabrikalarda ve yurtdışında çalıştı. Habercilik yaptı. Kültürel ağırlıklı bülten yayınladı.  Nazmi Önder :

  1946 yılında, Burdur”un Bucak ilçesine bağlı Seydi köyünde doğdu. Isparta Gönen İlköğretmen okulundan mezun oldu. Farklı bölgelerde öğretmenlik yaptı. Değişik şiir kitapları yayınlandı.  Gonca Özmen :

  1982 yılında, Burdur”un Tefenni ilçesinde doğdu. İstanbul Ünv. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Şiirleri, Varlık Dergisinde yayınlandı. Ödüller aldı. Şiir kitapları günyüzü gördü.  Osman Tekerci :

  1956 yılında, Burdur”un Bucak ilçesinde doğdu. Konya Selçuk Ünv. Eğitim Enstitüsü ve Eskişehir, AÜAÖF “den lisansını tamamlayarak mezun oldu. Değişik İlköğretim okullarıyla, Liselerde Türkçe öğretmenliği yaptı. Şiir ve tiyatroya ilgisi büyük olan Osman Tekerci”nin yayınlanmış şiir kitapları bulunuyor.  Kâmile Yılmaz :

  01.12.1948 tarihinde Burdur”un Çavdır ilçesine bağlı Karaköy”de doğdu. Muğla İlköğretmen Okulu”nu bitirdi. Değişik bölgelerde öğretmenlik yaptı. Amatör olarak tiyatroda oynadı. Radyolarda programlar hazırlayıp sunan Kâmile Yılmaz”ın yayınlanmış pek çok kitabı bulunuyor.  Hüseyin Zeybek :

  1953 yılında, Burdur”un Gölhisar ilçesine bağlı Kargalı köyünde doğdu. Değişik kuruluşlarda çalıştı. Almanya”ya gitti. Bu ülkede Sendika Başkanı olarak görev yaptı. Türkiye”ye döndü. Yayınlanmış şiir kitapları bulunuyor.  Kemâl Türkay
  :

  1936 yılında, Tefenni”de doğdu. Ziraat Bankasında çalıştı. Cura,bağlama, kaval ustası olarak onlarca programda yeraldı. Güreş organizasyonlarında görev aldı. 1992 yılında vefatla aramızdan ayrıldı.  Osman Apaydın :

  1951 yılında, Burdur”un Kozluca beldesinde doğdu. Değişik kuruluşlarda çalıştı. Yayınlanmış onlarca şiiri bulunan Osman Apaydın, 23.10.2006 tarihinde vefatla aramızdan ayrıldı.  Nezihe Çetiner :

  Burdur Merkez Yarıköy”de yaşıyor. Değişik konularda yazıp yayınladığı şiirleri bulunuyor.  Ramazan Şencan :

  1966 yılında Burdur”da doğdu. Valilikte çalıştı. Futbol oynayan Ramazan Şencan”ın yayınlanmış şiirleri bulunuyor.  Vesile Alyanak:

  28 Şubat 1950 tarihinde Burdur”un Suludere köyünde doğdu. 12.10.1994 tarihinde şehit olan oğlu Ümit için yazdığı şiirleri, Burdur Valiliğince kitaplaştırıldı.  Ali Yücel:

  20 Nisan 1947 tarihinde Burdur”un Aziziye köyünde doğdu. Tarım Bakanlığı bünyesinde Ziraat Teknisyeni olarak görev yaptı. Daha sonra İktisat Fakültesini bitirdi. Şube Müdürü olarak çalıştı. “Bana Göre İslâm Dini” adlı araştırma kitabını yayınladı. Aziziye Folklor Ekibinin yaşamasında önemli katkılarda bulundu. 2. #2
  KAPTAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  4.715

  BİLİM ADAMLARI  Prof. Dr. Halil İbrahim Kafesoğlu:

  1914 yılında Tefenni ilçesinde doğdu. 1940 yılında Ankara DTCF”den mezun oldu. Değişik üniversitelerde Türk Tarihi profesörlüğü yaptı. İ.Ü Edebiyat Fakültesi Umumi Türk Tarihi kürsüsü başta olmak üzere bu alanda değişik yerlerde hizmet verdi. 1965 yılında Kültür Ocağı Başkanı, İstanbul Milliyetçi Öğretmenler Birliği Başkanı oldu. 1976 yılında Altan Deliorman ile birlikte Lise 1 ve 2 tarih ders kitaplarını yazdı. Bazı kaynaklara göre 17 Ağustos 1984 bazı kaynaklara göre de 1987 yılında vefat etti. Tefenni Lisesinin adı 1990 yılında “İbrahim Kafesoğlu Lisesi” olarak değiştirildi.  Prof. Dr.Ethem Ruhi Fığlalı:

  08.12.1937 tarihinde Burdur”da doğdu. AÜ İlahiyat Fakültesi”nden mezun oldu. Muğla Üniversitesi”nde rektörlük yapan Fığla”lı çeşitli ansiklopedilere, ihtisas alanında 50 dolayında madde yazdı.  Prof. Dr. Metin Özata :

  1958 yılında, Burdur”da doğdu. GATA Askeri Tıp Fakültesinden birincilikle mezun oldu. Değişik kuruluşlarda çalıştı. Mesleğiyle ilgili yayınlanmış pek çok makalesi ve kitabı yanında “Burdur Tarihi” adlı kitabıylada dikkat çekti. Farklı ödüller aldı.  Prof. Dr. Muharrem Gökçen :

  Burdur, Tefenni Sazak köyü nüfusuna kayıtlı. Eğitimini tamamlamak üzere gittiği ABD”ye yerleşti. Tıp, özellikle de kanser araştırmaları alanında ihtisas yapan, Prof. Dr. Muharrem Gökçen”in ismi Tefenni”de bir caddeye verildi.  Prof. Dr. Mustafa Gülmen :

  1942”de doğdu. 1966 yılında Tıp Fakültesinden birincilikle mezun oldu. Tefenni nüfusuna kayıtlı Prof. Dr. Mustafa Gülmen, tahsilini TSK adına tamamladı. Onlarca bilimsel yayını bulunan Gülmen, cerrahi çalışmalarını sürdürüyor.  Prof. Dr. Mehmet Kara :

  1945 yılında Tefenni”de doğdu. Ankara Ünv. Ziraat Fakültesinden mezun olan, değişik Üniversite ve Bakanlıklarda çalışan, Prof. Dr. Mehmet Kara”nın yayınlanmış kitapları bulunuyor.  Prof. Dr. Emine Cebe :

  04.03.953 tarihinde, Burdur”un Tefenni ilçesinde doğdu. İzmir Yüksek Öğretmen Okulu ve Ege Ünv. Fen Fakültesi Fizik-Matematik Bölümünden mezun oldu. Değişik üniversitelerde çalıştı.  Prof. Dr. Azmi Özcan :

  1960 yılında, Burdur”da doğdu. Değişik üniversitelerde dersler veren Prof. Dr. Azmi Özcan, Bilecik Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı.  Prof. Dr. Görsev (Gülmen) Yener :

  1965 yılında, Tefenni”de doğdu. 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1988 yılında mezun oldu. Değişik Tıp Fakültelerinde görev yaptı.  Prof. Dr. Levent Yoleri :

  Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekontrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanlığı yaptı.  Doç. Dr. Süleyman Gülmen :

  1945 yılında doğdu. İlkokulu Tefenni”de bitirdi. Hacettepe Ünv. Diş Hekimliği Fakültesinden 1968 yılında mezun oldu. Tefenni nüfusuna kayıtlı Gülmen”in, Tıp literatüründe yayınlanmış pek çok makalesi bulunuyor.  Doç. Dr. Salih Aydemir :

  1968 yılında, Burdur”un Tefenni ilçesinde doğdu. Ankara Ünv. Ziraat Fakültesinden 1992 yılında mezun oldu. Değişik Fakültelerle, Harran Ünv. Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü öğretim üyeliği yaptı.  Yrd. Doç. Dr. Veli Öztürk :

  1960 yılında, Burdur”da doğdu. 9 Eylül Ünv. İlahiyat Fakültesinden 1985 yılında mezun oldu. DEÜ, İlahiyat Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı.  Yrd. Doç. Dr. Ali Naci Arıkan :

  1964 yılında, Tefenni”de doğdu. Marmara Ünv. Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden 1990 yılında mezun oldu. Değişik okullarda beden eğitimi öğretmenliği, Süleyman Demirel Ünv. Burdur Eğitim Fakültesinde Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Araştırma görevlisi olarak çalıştı.  Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bilgin :

  1971 yılında Isparta-Yalvaç”ta doğdu. Tefenni nüfusuna kayıtlı olan, Karadeniz Teknik Ünv. Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünden mezun olan, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bilgin aynı Üniversitede 1993 yılında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Bilgin”in, Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan pek çok bilimsel makalesi bulunuyor.  Yrd. Doç. Dr. Kadir Aşkın Peker:

  02 Nisan 1972 tarihinde Tefenni”de doğdu. Bilkent Ünv. Elek. Elektronik Mühendisliği Bölümünden 1996 yılında mezun oldu.  Yrd. Doç. Dr. Şevkiye Kazan:

  Burdur”da doğdu. Ankara Ünv. DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Değişik bölgelerde Türk Dili ve Edebiyatı ve Türkçe Öğretmenliği yaptı. MAKÜ, Eğitim Fakültesinde Türkçe Eğitimi Bölümünde Öğretim Üyeliği ve Teke Yöresi Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yaptı. Şengül Kazan Kırçık”la birlikte “Dedemle Ninem de Çocuktu” adlı kitabı yayınlandı.  Şengül Kazan Kırçık:

  Burdur”da doğdu. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun oldu. Değişik liselerde beden eğitimi öğretmenliği yaptı. MAKÜ, Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde öğretim elemanı – Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Yrd. Doç. Dr. Şevkiye Kazan”la birlikte “Dedemle Ninem de Çocuktu” adlı kitabı yayınlandı.  Paylaşım aleminin tüm çabası sizin memuniyetiniz için olacaktır.

  Bu sitenin sahibleri burada paylaşım için bulunanlardır.

  Burada bulundugunuz ve paylaşım alemini yaşattıgınız için sizi tebrik ederiz.+ Cevap Ver
Sayfa 1/3 123 Son

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

135<span style="color:#b10202;font-weight:bold;">421kt</span>or2548 Kırmızı alandaki rakam ve harfleri girin

Benzer Konular

 1. Ünlü kişiler hangi okuldan mezun
  By KAPTAN in forum Magazin haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-04-2013, 11:35
 2. Güneş Enerjisiyle Şarj Olan iPhone!
  By KAPTAN in forum Cep ve araç telefonu
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-02-2013, 13:23
 3. kablosuz şarj olan Nokia Lumia 900 özellikleri süper
  By KAPTAN in forum Cep ve araç telefonu
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-02-2013, 12:30
 4. Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 09-01-2013, 21:45
 5. Burun Kanaması olan çocuklarda tedavi
  By yaseminabla in forum Çocuk Hastalıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-12-2012, 03:26

Bu Konudaki Etiketler

Giriş

Giriş