Sponsonlu Bağlantılar
Cep Telefon Virüs,Cep Telefon Virüs Programı,Cep Telefon Virüsünü Silme,Nokia,Telefon Fabrika Ayarı,telefonumda virüs olduğunu nasıl anlarım,telefona virus girdigini nasil anlarim,telefona virüs girdiğini nasıl anlarız,telefonuma virüs girdiğini nasıl anlarım,cep telefonu virüs nasıl,telefinda virus oldugunu nasil anlaruz,telefonuma virüs bulaştı,telofana kayıtlı olan herşey gitti nasıl geri getirebilirim,akıllı telefnlarda virüs olduğunu nerden anlarız,telefonunda virüs olduğunu nasıl anlarız,telofonumda virus oldugunu nasil anlarim,


Eklenti 28814

Cep Telefonundaki Virüs Nasıl Temizlenir?


Öncelikle aldığınız e-postaları açarken aynı bilgisayarınızda olduğu gibi dikkatli olmalısınız. Cep telefonu virüsleri e-posta yoluyla akıllı telefonunuza bulaşabilir. Size gönderilen e-postalarda ya da kısa mesajlarda bulunan linklere asla tıklamayın. Başka bir akıllı telefonda hafıza kartınızı kullanmayın. Cep telefonu virüsleri hafıza kartları aracılığıyla da telefonunuza bulaşabilir.

Bluetooth ayarlarınızı tekrar gözden geçirin. Bazı akıllı telefon virüsleri bluetooth kanalıyla bulaşmaktadır. Böyle bir durumda cep telefonunuza virüsün nasıl bulaştığını fark edemeyebilirsiniz bile. Bluetooth ile bulaşan bu virüsler çevredeki diğer akıllı telefonları da hedef alırlar. Telefon kullanıcıların tüm bilgileri ve görüşme kayıtları üçüncü şahısların eline kolaylıkla geçebilir.

Son zamanlarda cep telefonları için antivirüs uygulamaları geliştirildi. Bu tarz bir antivirüs uygulaması edinerek bilgilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

cep telefonuna bilinmedik yerlerden bulaşan virüs nasıl temizlenebilir?

Bu sorunun cevabını yazılı bir şekilde verme gayretini göstereceğim. Biliyorsunuz teknoloji ilerliyor, hatta öyleki kullandığımız bilgisayarların yerini akıllı telefonlar tutmaya başlıyor.

Durum bunlardan ibaret olunca, hackerler bilgisayar sistemlerinden elini çekip telefonlara yöneliyorlar. Bunun faturası yine tabi her zaman ki gibi insanlara yani bizlere patlıyor. Daha önceleri aslında telefona bulaşan virüsler pekte fazla dikkate alınmıyordu. Ama üretimi yapılan son model telefonlar insanların gözdesi olduğu için bulaşan virüslerde gözardı edilmiyor.

Cep Telefonu Virüs Temizleme:

Kaspersky Anti-Virüs Mobile yazılımını bilgisayarınıza indirin ve cep telefonunuzun hafızasına yükleyin. Telefon içerisinde kurulumunu yaptığınız virüs programı sayesinde beyinde olan bütün kötü içerikler ve yazılımlar Kaspersky tarafından güzelce temizlenecek.

Nokia markalı dokumatik telefona sahipseniz OVİ adlı mağaza sitesine giriş yapın. Orada virüsleri temizleyen uygulama dosyaları olacaktır. Uygun olanı kendinize indirebilirsiniz.

*#7370# bu kodları kullanarak telefonunuzu orjinal ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu yöntem Nokia’nın bazı üst modelleri içindir. Zorunlu kalmadıkça bu yöntemi kullanmanızı tavsiye etmem.


En son olarakta format atabiliriz. Bunun için telefonunuzun ayar bölümünü kurcalayın. Fabrika ayarlarına dön seçeneğiyle telefonunuzun beynini komple sıfırmış gibi tazeleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparken takılı hafıza kartını çıkartmalısınız. Hafıza kartını bilgisayara takarak virüs taraması kontrolünden geçirin. Gerekirse biçimlendirin gitsin. Çünkü bazı virüsler resimlere, müziklere ve aklınıza gelmeyecek bazı noktalara bulaşmaktadır.


Nokia Symbian Telefonlarda Format Atma

Symbian lı telefonlarda “soft format” ve “hard format” olmak üzere 2 çeşit format vardır.

1-) Soft Format
Eğer telefonunuz sürekli sistem hataları veriyorsa, istem dışı kapanıp açılıyorsa, yüklemiş olduğunuz uygulamalar normal dışı çalışıyor yada hiç çalışmıyorsa vs.. Telefonunuza soft format atarak telefonunuzu ilk aldığınız zaman ki ayarlara geri çevirebilirsiniz. Soft format fabrika ayarlarına dön gibi değildir. Fabrika ayarlarına dön yapıldığında sadece profiller orjinal ayarlara dönmektedir. Ancak format attığınızda telefonunuzun hafızasındaki herşey silinecek. Telefon defteri, mesajlar, erişim noktaları…

Format Yöntemi: Telefon açık iken *#7370# yazın. Ekrana “Tüm orjinal ayarlar geri yüklensin mi? Telefon kapanıp açılacak” uyarısı gelecektir. Evet seçeneğini seçtikden sonra güvenlik kodunu girerek format işlemini tamamlayın. Ortalama format süresi 2 dakidadır.


2-) Hard Format
Eğer telefonunuz hiç açılmıyorsa veya güvenlik kodunuzu bilmiyorsanız hard format atarak telefonunuzu tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Format Yöntemi: Telefon kapalı iken (3) (yes) ve yukarıdaki kapama açma tuşuna birlikte basarak format işlemini yapabilirsiniz.

Not: Bu işlemleri yapmadan önce bataryanızın en az yarısının dolu olmasına dikkat ediniz, Ayrıca hafıza kartı şifrenizi unutursanız formattan sonra kullanamassınız..!!!

Cabire Virusünü Temizlemek
Cabire bluetooth üzerinden istemsiz olarak çoğalan bir virus programıdır. Bir telefona bulaştıktan sonra otomatik olarak yakınındaki telefonlara bluetooth ile gönderiyor.

Virüsün temizlenmesi

Telefonunuza fExplorer, Seleq yada Psiloc eFilemenager gibi dosya yöneticisi programı yükleyin. Sonra aşağıdaki dosyaları tek tek silin.

C:/SYSTEM/APPS/CARIBE/CARIBE.APP
C:/SYSTEM/APPS/CARIBE/CARIBE.RSC
C:/SYSTEM/APPS/CARIBE/FLO.MDL
C:/SYSTEM/SYMBIANSECUREDATA/CARIBESECURITYMANAGER/CARIBE.APP
C:/SYSTEM/SYMBIANSECUREDATA/CARIBESECURITYMANAGER/CARIBE.RSC
C:/SYSTEMSYMBIANSECUREDATA/CARIBESECURITYMANAGER/CARIBE.SIS
C:/SYSTEM/RECOGS/FLO.MDL
C:/SYSTEM/INSTALL/SCARIBE.SIS
bu dosyaları silin virüsten kurtulabilirsiniz .

C:/SYSTEM/APPS/CARIBE/CARIBE.RSC dosyasını silemeyebilirsiniz digerlerini sildikten sonra telefonu kapatıp açın ve daha sora son kalan CARIBE.RSC dosyasınıda silin. Eğer bu işlemleri yaptıkdan sonra telefonunuz normale dönmedi ise *#7370# yaparak telefonunuza soft format atın.


Telefonuma Nasıl Dosya Gönderebilirim..

Telefonunuza değişik metodlarla program,oyun,melodi,tema vs. gönderebilirsiniz. Bunlar;

1-Data kablosu vasıtasıyla..
2-Bluetooth cihazı ile.. ( Eski Modellerde Bulunmaz)
3-Kızılötesi cihazı ile.. ( Yeni Modellerde Bulunmaz )

Bunlardan en hızlı olanı Data kablosu ile dosya transferidir.. Bunda yapmanız gereken telefon ile bilgisayara usb den bağlanmak ve gerekiyorsa gerekli yazılımı yüklemek.. Bluetooth ile transfer de oldukça kolaydır fakat Data kablosu ile bağlanmaya göre çok daha yavaştır..Bağlanmak için bluetooth yazılımını bilgisayarınıza yuklemek cihazı bağlamak ve Bilgisayar ile telefonu eşleştirmek yeterlidir…Dosya gondermek için sağ tuş gönder bluetooth ile gonderi tıklatıp eşleşmeyi sağlamak yeterlidir… Kızılötesi ile dosya transferi de oldukça basittir.. Önce cihazın yazılımını yüklemek gereklidir… diğer işlemler bluetooth ile aynıdır.. Dosya gonderme işlemi bittikten sonra program,oyun ve temaların kurulumunu yapmalısınız..


CommWarrior Cep Telefonu Virüsü Nasıl Temizlenir ?
Uzun süredir tüm Avrupa ülkelerinde yayılan CommWarrior cep telefonu virüsü bugünlerde Türkiye’ye de ulaştı. CommWarrior, telefondan telefona SMS ve Bluetooth yoluyla aktarılan virüslerden farklı olarak MMS ile de yayılabiliyor. Virüs, bulaştığı telefonun kart ve belleğindeki bütün bilgileri siliyor..
CommWarrior, size MMS, Bluetooh ya da SMS ile ulaştığında aktive olması için diğer Symbian virüslerinde olduğu gibi install için onay vermeniz gerekiyor. Virüs cep telefonlarının donanımına ciddi bir zarar vermese de kendini yaymaya çalışırken pil ve sistem kapasitesi yoğun biçimde tüketiyor. Telefonunuzun CommWarrior ile karşılaşmaması için önceden anti-virüs programı yüklemenizde yarar var. Virüsün bulaşması durumunda ise teknik serviste yaklaşık 10-20 YTL ücretle yaptırabilir ya da aşağıdaki yolla kendiniz virüsü temizleyebilirsiniz..

1. Telefonunuzdaki internet tarayıcıyı açın
2. F-Secure Mobile Anti-Virus adresine gidin ( F-Secure Mobile software )
3. ” Downloads ” bağlantısını tıklayıp telefonunuzun modelini seçin
4. Dosyayı indirip, “open after download”u seçin
5. F-Secure Mobile Anti-Virus programını kurun
6. Uygulamalar menusüne gidip Anti-virüsü çalıştırın,
7. Anti-virüsü aktif hale getirip , tüm dosyalarınızı taratın,
8. Aktif Commwarrior virüsünü yoketmek icin telefonunuzu kapatıp açın..

Cep telefonları, bilgisayar fonksiyonlarını almaya başladığından beri, bilgisayarlarda yaşadığımız sorunları cep telefonlarında da yaşamaya başladık. 2004 yılında görülen ilk Cabir adlı virüs’ten bu yana çıkan virüsler,cep telefonlarında kalıcı bir hasar vermedi.Ama her geçen gün etkisini arttırdı. Cep telefonu virüsleri Bluetooth uyumlu ve Symbian işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonlarda daha kolay yayılabiliyor.

Baktınız bu yöntemler işinizi görmüyor, olacak gibi değil o zaman teknik destek hizmeti sunan telefonculara gidebilirsiniz. Uygun ücret karşılığı telefonunuzu güzelce temizletip eski haline kavuşturabilirsiniz.