Paylaşım Alemi
Paylaşım Alemi
+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
12 SonSon
 1. Erzincanda doğan ünlüler,Erzincanlı ünlüler

  Sponsonlu Bağlantılar

  Erzincan'lı, Erzincan'lı akademisyenler, Erzincan'lı bürokratlar, Erzincan'lı futbolcular, Erzincan'lı iz bırakan sanatçılar, Erzincan'lı milletvekilleri, Erzincan'lı olan ünlüler, Erzincan'lı olan ünlüler kimler?, Erzincan'lı sanatçılar, Erzincan'lı sporcular, Erzincan'lı ünlü futbolcular, Erzincan'lı ünlü kişiler, Erzincan'lı ünlü sanatçılar, Erzincan'lı ünlüler, Erzincan'lı ünlüler kimler, Erzincan'lı ünlüler kimlerdir, Erzincan'lı ünlüleri, Erzincan'lı ünlülerin isimleri, Erzincan'lı şairler, hangi ünlüler Erzincan'lı,
  -erzincan_haritasi.jpg

  İsim: gelmis-gecmis-erzincanli-unluler-habererzincan24.jpg
Görüntüleme: 3828
Büyüklük: 80,2 KB (Kilobyte)

  Adlarını sıkça duyduğumuz ama nereli olduğunu bilmediğimiz bir sürü ünlü var. Bunlardan bazılarıda Erzincanlı. İşte kendilerini çok iyi tanıdığımız ancak Erzincanlı olduğunu bilmediğimiz Türkiye nin gelmiş geçmiş en ünlü isimleri..

  Bazılarını rahmetle andık, bazılarını ise Hemen hemen her gün sıkça duyuyoruz. Türkiye'ye mal olmuş ünlü bir şarkıcı, kimisi dizi oyuncusu ve kimisi ise stand up'çı.


  MUSTAFA SANDAL
  İsim: mustafa_sandal.jpg
Görüntüleme: 3563
Büyüklük: 7,8 KB (Kilobyte)

  Erzincanlı Yusuf Sandal ve Adanalı Tülin İleri’nin oğlu olan Mustafa Sandal, İstanbul doğumlu olan Ünlü popçu, 11 Ocak 1970 yılında, İstanbul'un Beşiktaş semtinde dünya'ya geldi. İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarında bulunan "College Du Leman " da orta ve lise tahsilini tamamladı.

  Ardından, üniversite tahsiline Boston New Hampshire College’da başladı. İçindeki müzik tutkusunu daha fazla bastıramayıp 2.5 senelik üniversite tahsilini yarıda bırakarak Türkiye’ye döndü.Yurt dışında çeşitli ülkelerde geçirdiği uzun yıllar, tüm yaşamıyla beraber müziğine de yansıdı.

  Aldığı tüm bu eğitimle birlikte çocukluk yıllarından beri içinde duyduğu müzik tutkusunun ışığında, profosyonel müzik yaşamına İstanbul Gelişim Stüdyosu’nda; Onno Tunç, Selçuk Başar, Uğur Başar ve Garo Mafyan gibi ülkemizin en ileri gelen müzik adamlarının yanında başladı (1989).
  Öyle ki, Cenevre’deki orta okul ve lise yıllarında okul DJ’liği ile başlayan bu müzik aşkı İstanbul Gelişim Stüdyosu’na adım atması ile doruğa ulaştı ve zamanla Türkiye'nin en ünlü isimlerinden biri oldu.
  13 Ocak 2008' de Boşnak şarkıcı Emina Jahovic ile evlenmiştir. Bu evlilikten Yaman ve Yavuz adında 2 erkek çocuğu olmuştur.


  OYA AYDOĞAN
  İsim: oya_aydoğan.jpg
Görüntüleme: 3792
Büyüklük: 10,5 KB (Kilobyte)

  1957 Erzincan doğumlu olan Oya Aydoğan, ortaokulu zamanının Fransız kız ortaokulu olan Ste. Pulchérie'de okudu. Liseye de St. Michel'de devam etmiştir.

  Beyazperdeye 1976 yılında giren Aydoğan, 80'li yıllarda sahnelerde de boy göstermiş ve Bülent Ersoy'un yasaklı günlerinde onu ekstralara götürerek destek vermiştir.
  100 üzeri filmde oynayarak Yeşilçam'ın rekortmenlerinden olan Oya Aydoğan, Son yıllarda Türk yapımı fantastik çocuk dizisi Bez Bebek (dizi)'te oynamıştır. 1989 doğumlu Gurur Aydoğdu isimli bir erkek çocuk annesidir.


  ŞAFAK SEZER
  İsim: şafak_sezer.jpg
Görüntüleme: 3633
Büyüklük: 23,7 KB (Kilobyte)

  10 Ekim 1970 Sincan, Ankara doğumlu olan Şafak Sezer, aslen Erzincanlıdır. 1989 yılında Ankara Halk Tiyatrosu'nda Haldun Taner'in Eşşeğin gölgesinde adlı oyunla Ankara'da Oktay Kara ve Taylan Velioğlu ile ilk olarak sahneye çıktı.

  Ankara Halk Tiyatrosu'nda ‘Devri Yalan’, ‘Başımızda Pak Bulut’, ‘Sen Bu Seçimi Unut’, ‘Saddam'ı Kim Öptü’, ‘Şirinler’, ‘Edi Büdü’ ve ‘Uzaylı Arif’ adlı oyunlar ile Ankara Ekin Tiyatrosu'nda ise ‘Biz Bu İhtilali Niye Yaptık’, ‘Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ adlı oyunlar ile seyirci karşısına çıktı. Dario Fo'nun ‘Yüzsüz’ adlı oyunundan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi'nin çektiği ‘Bir Düğün Masalı’ adlı filmde rol alan sanatçının yer aldığı televizyon dizileri: ‘Televizyon Çocuğu’(Okan Bayülgen`in programı), ‘Sıdıka’, ‘Baskül Ailesi’, ‘Dostlar Pasajı’, ‘Şafak Vakti’ ve ‘Reyting Hamdi’... ‘Üçlü Oyun’ filminden sonra sanatçı ‘Vizontele’ için kamera karşısına geçti. Daha sonra da Turkfilmi adlı yapım şirketinin ilk filmi olan Rus Gelin'de Zeki Alasya, Kaan Boztepe ve Metin Akpınar'la birlikte rol aldı.2007 yılında Ertuğrul'la komedi tarzı adlı filmde rol aldı. ve o filmde ustası ERTUĞRUL dan çok sey ögrendi.

  Ünlü komedyen Şafak Sezer’in bugünkü ününe kavuşmasında, rahmetli şovmen Boran Kaya’nın sunduğu “iner misin çıkar mısın” yarışmasının rolü büyüktür. Zira o dönemin en beğenilen yarışma programlarından biri olan “iner misin çıkar mısın” da Şafak Sezer birinci olmuştur. Çoğu filimde başarılı oyunculuk gerçekleştirmiştir.


  ARZU ŞAHİN
  İsim: arzu_şahin.jpg
Görüntüleme: 3843
Büyüklük: 10,0 KB (Kilobyte)

  Arzu Şahin, 9 Eylül 1978 Erzincan doğumlu ama küçük yaştayken ailesi onunla beraber İstanbul'a taşındı. Sanatçının çocukluğu böylece İstanbul'da geçti. Bağlamaya küçüklükten beri ilgi duyan Şahin, dört yıl özel bir dershanede bağlama ve şan dersleri aldı ve ilk albümü "Ceylanım" ile piyasaya çıktı.

  Sanatçıya bu albümde iyi tepkilerin gelmesi ve ayrıca kaset satışlarının da çok iyi olması kendisine çalışma hırsı ve cesaret verdi. Böylece Türk halk müziği şarkıcısı ikinci albümü "Ayrılık" 'ı piyasaya çıkardı. Bu albümde Kıvırcık Ali'nin katkıları çok büyüktür ve bunu sanatçı kendisi de söylemiştir.

  2004 senesinde Arzu Şahin; Güler Duman, Gülay, Gülcihan Koç ve diğer birçok sanatçıyla ile birlikte "Pir Sultan Dostları" adlı albümü piyasaya çıkardı. Şarkıcı Abidin Biter ile evlidir ve bir oğlan çocuğu sahibidir.


  GÜÇLÜ SOYDEMİR
  İsim: guclu-soydemir.jpg
Görüntüleme: 3758
Büyüklük: 16,5 KB (Kilobyte)

  23 Ağustos 1977 İstanbul doğumlu. Aslen Erzincanlı olan Güçlü iki çocuklu bir ailenin en küçüğü… İlkokulu Gazi Osman Paşa Dobruca okulunda okudu.Orta öğrenimini ise Kadriyörük okulunda tamamladı.

  Orta öğreniminden sonra babasının sahibi olduğu müzik markette bir süre çalıştı. Müziğe olan ilgisi ailesinden gelen Güçlü 89′lu yıllarda Unkapanı’nda Uğur Bayar’ın yanında 5 sene kadar çalıştı.Bu 5 senelik zaman içinde müzik piyasasında birçok insan tanıdı.

  Müzisyeninden bestecisine söz yazarından prodüktörüne ve Anadolu’daki firmalara kadar birçok insanı tanıyarak müziğe olan ilgisi de bu şekilde arttı. Bu ilgisi onu Prestij Müziğe kadar getirerek profesyonelce müzikle tanışmasının ilk adımı oldu.

  Burhan Aydemir’in kendisini dinleyip beğenmesinin ardından Uğur Bayar ile kaset çalışmalarına başlamıştı.Artık müzik dünyası onu sesi ile de tanıyacaktı. Güçlü 8-9 aylık bir süre içerisinde büyük bir özenle hazırladığı ilk albümünde sesini duyguları ile bütünleştirerek her kesimden insana ulaşmayı amaçlıyor.


  YELDA KIRÇUVAL
  -yelda_kve-305-rve-231-uval.jpg

  1978 Erzincan doğumlu olan Yelda Kırçuval, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Sinema-Tv bölümünü başarı bursuyla okudu. Kırçuval 1997'de TRT sınavlarına girdi ve sonrasında TRT eğitmenlerinden Diksiyon,Fonetik,Artikülasyon dersleri alarak meslek hayatına ilk başlangıcı yaptı.

  Halen devam eden televizyon hayatına ilk adımı 1998'de ATV radyolarında (Radio Sport,Şık Fm,Kiss Fm) Editör-Spiker olarak çalışarak başladı.

  Sonrasında Tgrt Fm'de aynı şekilde Editör-Spiker olarak devam etti. 1999'da pek çok dizi film,reklam ve belgesellerde dublaj yaptı. Aynı yıllarda televizyona ilk adımı HBB TV'de Ana Haber sunarak başladı.

  Aynı zamanda Editor-Spiker olarak görev yaptığı televizyonda program yapımcılığı ve sunuculuğunu da üstlenmiştir. Bunlar arasında: Çevre AKtüel ve Tüketici Dosyası adlı programlar yer alır. Yelda Kırçuval televizyonun pek çok departmanında görev yapmıştır. Habercilik yönüyle beraber televizyon programcılığı yönünde de kendini adım adım geliştirmiştir.

  2000'de SHOW TV'de gece "Haber Hattı" programını hazırlayıp sundu ve aynı zamanda tüm programların seslendirmelerini de üstlendi. Sonrasında yine pek çok kanalda haber sundu. Mesleğine paralel olarak pek çok internet sitesinde ve Sözcü gazetesinde özel röportajlar ve analiz yazıları yazarak gazetecilik yönünü de gözden çıkarmadı.

  Bu arada radyoculukla başlayan meslek hayatına Radyo 99'da Haber Müdürlüğü yaparak devam etti. 2009'da meslek hayatına başlamasında ayrı bir önemi olan TRT 2'de "Birlikte Yaşarken" adlı programı sunarak programcılık yönünü de izleyicisiyle paylaştı. 2010'da ATV İç Yapımlarda Yapımcı-Sunucu olarak görev yaptı.

  2011'de STAR TV'de "Duymayan Kalmasın" programıyla habercilik yönüyle izleyicinin karşısına magazin programı sunarak devam etti. Uzun zamandır da pek çok kurum ve kuruluslarda Diksiyon dersleri vermekte. Şimdi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi'nde Diksiyon ve Tv Programcılığı dersi vermeye devam ediyor.


  SEVCAN ORHAN
  İsim: sevcan_orhan.jpeg
Görüntüleme: 4579
Büyüklük: 7,8 KB (Kilobyte)

  1982 yılında İstanbul’da doğdu. Aslen Erzincan ili Çayırlı ilçesinin Yeşilyaka (Şebge) köyündendir. Müziğe olan ilgisi ailesinden gelmektedir. İlk önceleri babasından kara düzen bağlama çalmayı öğrendi.

  Küçük yaşta bağlama ve türkülere olan ilgisi; onu bügünlere taşıyacak olan adımları hızlıca atmasını sağladı. Öncelikle ilkokul 4. sınıfa giderken, şu anda eğitmenlik yaptığı “TELDEN DİLE MÜZİK MERKEZİ”nde nota, solfej, bağlama ve repertuar dersleri almaya başladı. Bu arada ortaokul ve lise öğrenimini tamamladı. Lise yıllarında Milliyet gazetesinin düzenlediği “Liselerarası Türk Halk Müziği Yarışması”nda 3. oldu.

  Lise eğitimini tamamladıktan sonra “İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservataurı” nın açmış olduğu yetenek sınavlarına girdi ve “Ses Eğitimi Bölümü”nü kazandı.

  Üniversitedeki müzik eğitimine devam ederken 2000 yılında ilk solo çalışması olan “Nenni Bebek” isimli albümünü yaptı.Aynı yıl yaklaşık yedi yıldır eğitim aldığı “Telden Dile Müzik Merkezi”nde solfej ve bağlama dersleri vermeye başladı.Okul dahilinde birçok önemli konser çalışmalarına katıldı.

  2003 yılında “Aşıklık Geleneği İçerisinde Mahzuni Şerif’in Yeri ve Önemi” adlı bitirme ödevini hazırlayarak “Ses Eğitimi Bölümü”nden üçüncülük derecesiyle mezun oldu.

  Son olarak birinci albümünden üç yıl sonra “Bir Türküydü Yaşamak” isimli ikinci solo albümünü müzikseverlere sundu.Bu albümün yönetmenliğini Ümit Yılmaz ve aranjörlüğünü Serkan Yıldız yaptı.

  Halen Ümit Yılmaz ile yöneticiliğini yaptığı 'Telden Dile Müzik Merkezi'nde öğretim görevlisi olarak profesyonel çalışmalarına devam etmektedir.

  Ayrıca trt-ınt ekranlarında canlı olarak yayınlanan 'Tatlı Dile Güler Yüze' adlı televizyon programının sunuculuğu ve solistliğini yapmaktadır.


  KERİM TEKİM
  İsim: KERİM TEKİM.jpg
Görüntüleme: 3521
Büyüklük: 8,5 KB (Kilobyte)

  Kerim Tekin, 1975 yılında Erzincan’da dünyaya geldi.(ÖLÜM 1998) Küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmeye başladı. Ortaöğrenimi sırasında şan dersleri aldı ve gitar çalmayı öğrendi. Lise yıllarında profesyonel müzik hayatına atıldı ve onyedi yaşında gece kulüplerinde çalışmaya başladı.

  1994 yılında S Müzik’le anlaşarak profesyonel bir ekiple ilk albümünün hazırlıklarına başladı. “Kara Gözlüm” adını taşıyan ilk albümü 1995 yılında müzik marketlerde yerini aldı. Prodüktörlüğünü Halis Bütünley’in yaptığı albümde on şarkı yer aldı. Müzikseverlerin Kerim Tekin’le tanışması ise söz ve müziği Kenan-Ozan Doğulu kardeşlere ait olan “Cici Baba”yla oldu. Albümde pop müzik piyasasının seçkin isimleri biraya geldi.

  Bir çok şarkı Ozan-Kenan Doğulu, Garo Mafyan ve Zeynep Talu Kurşuncu imzasını taşırken İlhan Şeşen, Yusuf Bütünley, Saro Secikyan ve Fabio Taşel’de söz ve müzikleriyle katıldı albüme. “Kara Gözlüm” gibi romantik şarkılarla dikkatleri çeken Kerim Tekin, hoş görünümü, sempatikliğiyle özellikle gençler tarafından kısa zamanda tanındı ve sevildi. “Kara Gözlüm” le birlikte sahne çalışmaları hızlanan Kerim Tekin, “Haykırsam Dünyaya” adını verdiği ikinci albümünü 1997 yılında çıkardı.Türk Pop Müziği, henüz yirmiüç yaşında ki pırıl pırıl, genç bir neferini 28 Haziran 1998 tarihinde trafik kazasında yitirdi.


  İBRAHİM SADRİ
  İsim: ibrahim-sadri.jpg
Görüntüleme: 3511
Büyüklük: 26,3 KB (Kilobyte)

  1963 yılında İstanbul'da doğan İbrahim Sadri aslen Erzincanlıdır. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi işletme Fakültesi'nde okuduktan sonra, yedi yıl tiyatroyla uğraştı. Turnelere çıkarak, Anadolu'yu yakından tanıma imkanı buldu. Çeşitli gazete ve dergilerde yazı ve şiirleri yayımlandı. Radyo ve televizyonlarda programcılık ve sunuculuk yaptı. Halen bir özel televizyonda program yapmaktadır. Şiir ve tiyatro kasetleri de bulunan şairin, şiir kitaplari da mevcuttur.

  "Adam Gibi" İbrahim Sadri'nin 1988'den beri devam ettirdiği şiir-kaset serüveninin altıncısı ve kendinden en çok söz ettireni oldu. Aslında kendini bir şair gibi görmediğini ama şiirlerinin olduğunu ve bu şiirlerini yıllardır okuduğunu söylüyor. Kendisinin iyi bir şiir okuyucusu olduğunu belirtiyor. Eski kasetlerinde de bulunan 'fondaki müzik', 'Adam Gibi'de oldukça fonksiyonel olarak yer alıyor.


  KADİR SAVUN
  İsim: kadir_savun_1.jpg
Görüntüleme: 3861
Büyüklük: 30,7 KB (Kilobyte)

  Erzincan'ın İliç ilçesi Erhami (Leventpınar) köyünde doğan (ÖLÜM 1995)usta bir Türk sinema oyuncusudur. Sinemaya 1940'lı yıllarda başladı. 100'ün üzerinde yapımda rol aldığı Yeşilçam'ın önde gelen karakter oyuncularından birisiydi.
  Sağlam, gururlu ve güvenilir karakterlerin vazgeçilmez oyuncusuydu. Aynı dönemde kötü adam karakterleriyle ünlenen ve "halkın nefret ettiği adam" olan Erol Taş'ın zıt kutbuydu. Merhamet, sadakat ve vefa gibi duyguları izleyenlere aktarırdı. Bazen mütevazı bir balıkçı, bazen demirci bazen de marangoz rolünde çıktığı filmlerde hiçbir zaman kötü roller oynamadı, ama hiçbir zaman başrol de oynamadı. Bu konuda akranı Hulusi Kentmen ile aynı kaderi paylaşıyorlardı.

  Cüneyt Arkın,kendi web sitesinde Kadir Savun hakkında şunları yazmıştır :" Kadir Savun, kocaman bir şefkat ve dostluktu. Herkesin derdine koşturur, üzgün, kederli arkadaşlarını güldürebilmek için hep soytarıyı oynardı. Hastalandı. Ölüm döşeğindeydi. Ziyaretine gittim. Hayata küskün iri suratını dünyaya çevirmiş, hüzünlü yüzü duvarda, koca, kara gözleri çaresiz öylece yatıyordu.O neşe, iyimserlik dolu adamı ne yapsam konuşturamadım, birazcık olsun gülümsetemedim.Bir ara inler gibi dedi ki: "Ah ! Şimdi bir film setinde olsaydım" .Öksüz bir çocuk gibi iç çekti. Yüreğim yandı.Kadir Savun bir ihtimal bir filmde çalısma imkanı verilseydi; YAŞARDI.

  Gazeteci yazar Ahmet Turan Alkan da Kadir Savun hakkında şöyle demiştir: "Kadir Savun aslında hepimizi savundu". Hilton cafe sahibi Nihat FIRAT (siverekli) Ruhun şaad olsun Kadir Baba cennete gidersin inşallah Sen bizi güldürdün Allah'ta seni güldürür umarım.


 2. Erzincanlı ünlüler listesi

  • Ahmet Sazlı

  • Ahmet Ece

  • Arif Kurt

  • Arzu Şahin

  • Aslı Asiye Ergül

  • Ali Asker Arduç

  • Aynur Güneş

  • Aynur Haşhaş

  • Bekir Ünlüataer

  • Berrin Sulari

  • Cemre Kemer (Hepsi Grubu)

  • Demet Sağıroğlu

  • Ekrem Düzgünoğlu

  • Eren Bakıcı (Hepsi Grubu)

  • Erdal Akkaya

  • Erdal Beyazgül

  • Ergün Efe

  • Esen Söğüt

  • Fırat

  • Güçlü Soydemir

  • Gülcan Kaya

  • Gülden Karaca

  • Hüseyin Turan

  • İbrahim Sadri

  • Kenan Vardık

  • Menekşe Karabuğa

  • Mustafa Sandal

  • Oğuz Aksaç

  • Öznur Sulari

  • Sabahat Aslan

  • Serpi Efe

  • Sevcan Orhan

  • Taner Özdemir

  • Tülay Karataş

  • Ünal Fırat

  • Yaşar Sarıkaya

  • Yaşar Tan

  • Yavuz Top

  • Zafer Gündoğdu

  • Zeynel Vardık
12 SonSon

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 02-18-2014, 01:05
 2. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 10-28-2013, 15:38
 3. Cevaplar: 16
  Son Mesaj: 10-28-2013, 15:00
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-22-2013, 01:54
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-18-2013, 12:41

Bu Konudaki Etiketler

135421ktor2548 Kırmızı alandaki rakam ve harfleri girin

Erzincanda doğan ünlüler,Erzincanlı ünlüler Yer İstanbul , 34, TR incelenme 5613 kişi oylama: 4.5 / 5
Yukarı Fırlat