Sponsonlu Bağlantılar
şirdan,şirdan dolması,şirdan nasıl,şirdan dolması nasıl yapılır,Et Yemekleri ve yapılışları, resimli Şırdan Dolması yapımı, Şırdan Dolması, Şırdan Dolması nasıl yapılır,bumbar, mumbar nasıl yapılır, mumbar nedir, mumbar tarifi,Şırdan Dolması Tarifi, Şırdan Dolması Resimli Tarifi, ŞırdanAdana Şırdan Dolması Tarifi
(4 Kişilik)
Eklenti 9974

Olmasına rağmen Adana dışında pek bilinmeyen bir yiyecektir.

Büyükbaş hayvanın 4 midesinden biri olan şırdanın temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır.

Çok farklı ve çok lezzetli bir yiyecek olan şırdanın görüntüsü tadı kadar güzel değildir. Şırdancılık Adana'da neredeyse başlıbaşına bir sektördür. Yaz veya kış farketmez, her köşebaşında bir şırdancı vardır.

Malzemeler

4 adet şırdan
250 gr. kıyma
Yarım kilo pirinç
Yarım kilo soğan
1 yemek kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiberTemizlenişi

İçi temizlenmiş şırdanların önce her iki yüzü de soğuk suyla, sonra sıcak suyla defalarca yıkanır. İyicetemizlendikten sonra bir kaç saat tuzlu ve limonlu suda bekletilir ve yeniden yıkanır. Temizliği oldukça uzun ve zahmetlidir


Yapılışı

Soğanlar küçük küçük doğranır. Pirinç, kıyma ve diğer malzemeler eklenerek karıştırılır.
Malzemeler, şırdanlara el yordamıyla doldurulur. Bütün şırdanlar doldurulduktan sonra tencereye yerleştirilir. 3 su bardağı su ve tuz ilave edilip, 60 dakika pişirilir, üzerine bolca kimyon dökülerek yenir.