Sponsonlu Bağlantılar
türk el dokuma,kilim eski türk motifleri,halı Geometrik motifler,Kilim Motifi Halı ve kilimlerin,kilim Motiflerin anlamı, halı motifleri, halı motiflerinin anlamları, halı kilim motifleri, türk motifleri, türk ,Anadolu Kilimi, Anadolu Kilimleri, Türk Kilim Motifleri,Bakü, Dağıstan, Erivan, Hindistan Yapraklı, Kazak, Karabağ, Küba, Tibet, Tropikal, Türk Konya, Yaz Güneşi, Tavus Kuşu Halı Kilim Modelleri,Halı Kilim Modelleri 2013 ,Dekoratif Model,Halı Modelleri,

Türk Halı – Kilim Motifleri Ve Çeşitleri


Türk el dokuma sanatlarının en özel parçalarından biridir kilim. Dünyada ulaşılabilen en eski kilimin milattan önce beşinci yüzyıla ve Türklere ait olduğu saptanmıştır. O günden bu güne göçebe Türkmenlerin göçlerde yanlarından ayırmadıkları en değerli eşyalarından biri olmuştur. Halılara oranla daha kısa zamanda ve da ucuz maliyetlere üretilen kilimlerin uzun zamanlar renklerinin solmamasını sağlayan en önemli neden kullanılan boyaların doğadan elde edilen kök boyalarından olmasıdır. Hiçbir kimyevi madde ve etken içermeyen doğal kök boyları uzun yıllar renk değiştirmez. Anadolu’nun değişik köşelerinde evlerde dokuma tezgahlarında el emeği göz nuru dokunur kilimler. Bu güzel motifler sadece kilim değil heybe ve çuvallara da işler bu motifleri. Anadolu kilimleri; kilimin dokunduğu bölgelere, kullanılan kök boyaların rengine ve kullanılan motiflere göre dört sınıfa ayrılır.

Bunlar Türkmen, Yörük, Türk kilimleri.

Kilimde kullanılan motifler beş gruba ayrılır.

1- Hayvansal motifler; kuş motifi başta olmak üzere ejder ve böcek motifleri.

2- Bitkisel motifler; ağaç, yaprak, çiçek ve meyve motifleri .

3- Geometrik motifler; en çok tercih edilen, motif türüdür. En çok tercih edilen şekiller, üçgen, dörtgen, dikdörtgen ve eşkenar dörtgendir.

4- Karışık motifler; Madalyon, rozet, çengel, sütun yazı, harf, vazo vs. kullanılır.

5- Sembolik motifler; Dokuyucunun duygu düşünceleri ile doğa güçlerini simgeleyen motiflerdir. Bu grupta kuş, hayat ağacı, el, tarak, ibrik, kandil vb. yer almaktadır.

Kilim dokumada tezgahın kurulacağı zemin düz, mekan iyi ışık almalı ve havalandırılabilen bir yer olmalıdır.Türk 19 yy Halı – Kilim Motifleri


Eklenti 8442


Türk Halı – Kilim Desenleri


Eklenti 8443

Türk Halı – Kilim Motifleri 17 yy


Eklenti 8444


Türk Halı Kilim Motifleri konya


Eklenti 8445

Eklenti 8446

Eklenti 8447

Eklenti 8448

Eklenti 8449

Eklenti 8450

Eklenti 8451

Eklenti 8452


Eklenti 8453