+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 Son
 1. #1
  bilgedede - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Yaş
  62
  Mesajlar
  5.288

  Sponsonlu Bağlantılar
  Eklenti 23982
  Tarih boyunca önce Danişment Beyliğine ardından da Osmanlı Devletine mekanlık eden Malatya'da siyasetten sanata birçok ünlü sima doğdu.
  Malatya'nın yeni ünlülerinin yanı sıra, tarih olmuş eski ünlüleri de bulunuyor. Bunların arasında Bizanslıların korkulu rüyası Seyyid Battal Gazi, Osmanlı döneminde en uzun sadrazamlık yapmış insan olan Koca Ragıp Paşa ve birçok evliya bulunuyor  Turgut Özal
  Eklenti 23983
  Turgut Özal Kimdir, Turgut Özal Hayatı, Turgut Özal Malatya’da doğdu. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. 1952 yılında A.B.D’ne giderek ekonomi tahsili gördü. Türkiye’ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcısı oldu ve Türkiye’nin elektrifikasyonu ile ilgili projelerde çalıştı. 1961-62 yılları arasında askerlik hizmetini Milli Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak ifa etti ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde ders de verdi. Bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967-71 yılları arasında da Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu. 1971-1973 tarihleri arasında Dünya Bankası’nda danışman olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli sınai kuruluşlarda çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekaleten yürüttü. 12 Eylül 1980 müdahalesinden sonra kurulan hükûmete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi’ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin başarılı olması üzerine hükûmeti kurmakla görevlendirildi ve böylece Türkiye’nin 19. Başbakanı oldu. 1987 yılında yapılan seçimler sonrasında tekrar hükûmet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı. 31 Ekim 1989′da TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 8.Cumhurbaşkanı olarak seçildi ve 9 Kasım 1989 tarihinde bu görevine başladı. 17 Nisan 1993 tarihinde geçirdiği bir rahatsızlık sebebiyle görevi sırasında vefat etti .


  Kemal Sunal
  Eklenti 23976

  1944 yılında İstanbul'da doğdu. Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Sanat hayatı, "Zoraki Tabip" adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda görev aldı. 1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği bir filmle sinemaya adımını attı ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.

  Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazandı.

  Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Sunal, peşpeşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan büyük başarı kazandı. Filimlerde çoğu zaman saf,sansli ama iyi yurekli karakterlerin rollerine girdi.1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında, biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1977'de Antalya Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1990'lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başladı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmadı.

  12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü'nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı. Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.  İlyas salman
  Eklenti 23977

  Gerçek ismi: İlyas Salman İlyas Salman
  Namı: Çiçek Abbas Çiçek Abbas
  Doğum tarihi: 14/01/1954 14/01/1954
  Doğum yeri: Arguvan - Aras Köyü/ Malatya Arguvan - Aras Köyü/ Malatya
  Eğitimi: İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü


  Yasemin yalçın
  Eklenti 23978
  Gerçek ismi: Yasemin İlbey Yasemin İlbey
  Namı: Sürahi Hanım Sürahi Hanım
  Doğum tarihi: 1959
  Doğum yeri: Malatya  Oktay kaynarca
  Eklenti 23979
  Gerçek ismi: Oktay Kaynarca Oktay Kaynarca
  Namı: Çakır Çakır
  Doğum tarihi: 27/01/1965 27/01/1965
  Doğum yeri: İstanbul İstanbul
  Eğitimi: İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Ana Sanat dalı yüksek lisans İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Ana Sanat dalı yüksek lisans
  ailesi halen malatya ili hekimhan ilçesi güzelyurt köyü çerme mahhalesinde oturmaktadır
  Oktay Kaynarca, 27 Ocak 1965'te Malatya'da doğdu. Babası Malatyalı, annesi Elazığlı olan oyuncu genç yaşta anne ve babası Almanya'da çalıştıkları için Üsküdar'da anneannesinin yanında büyüdü. Üsküdar Lisesi'nde ardından da Hopa Lisesi'nde okudu. İlk kez Ege Tiyatrosu'nda Turgut Özak'ın "Duvarıların Ötesi" adlı oyunda yer aldı. Ardından da birkaç çocuk oyununda yer alan Oktay Kaynarca, 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümü'nü bitirdikten sonra 1990 ile 1997 yılları arasında çeşitli kanallarda yarışma ve eğlence programı sunuculuğu yaptı. Konservatuvar zamanında TRT'de birkaç dizide yer aldı. İlk profesyonel oyunu Ali Atik ve Ayşegül Atik ile birlikte yer aldığı bir çocuk oyunu oldu.
  Mezun olduktan sonra 1991 yılında Tiyatro Stüdyosu'nda "Kan Kardeşleri" adlı müzikalde Zuhal Olcay, Haluk Bilginer, Derya Alabora ve Ahmet Levendoğlu gibi oyuncular ile rol aldı. 1993 ve 1994 yılında sahnelenen "Derin Bir Soluk Al" adlı adlı oyun ile Avni Dilligil En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.
  İlk sinema çalışması "Suyun Öte Yanı" olan oyuncu daha sonra "Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni", "Yengeç Sepeti", "Bir Kadının Anatomisi" ve "Deliyürek" gibi sinema filmlerinde rol aldı. "Yengeç Sepeti" ve "Bumerang Cehennemi" adlı filmleriyle de Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı. Daha sonraki dönem teleziyon dizilerine ağırlık veren Oktay Kaynarca, "Kurtlar Vadisi" adlı dizice canlandırdığı "Süleyman Çakır" karakteri ile çıkış yaptı.

  "Kurtlar Vadisi" adlı diziden sonra "Aşkımızda Ölüm Var", "İlk Aşkım" ve "Geniş Zamanlar" adlı dizilerde rol aldıysa da bu diziler uzun soluklu olmadı. 2007 yılında "Beynelnilel" ve "Sıfır Dediğimde" adlı filmlerde rol aldıktan sonra ayını yıl "Kuzey Rüzgarı" adlı dizide Poyraz karakteri ile karşımıza çıktı. "Ölümden Öte Köy Yok" isimli bir de şiir albümü bulunmaktadır. Kendisi halen oyuncu Özgü Namal ile birlikteliğini sürdürmektedir.


  İsmet inönü
  Eklenti 23980
  1884 yılında İzmir'de Reşit Efendi(1864-1921) ile Cevriye Temelli (1866-1959) Hanım'ın ikinci oğulları olarak doğmuştur. Reşit aslen Bitlis'in tanınmış Kürt[5][6] (Ancak daha sonra Türk kökenli olduğu iddia edilen[7])[8] ailelerinden Kürümoğulları ailesindendir. Reşit'in babası Abdülfettah Efendi Malatya'ya yerleşmiştir. Annesi Cevriye ise aslen Razgrad (Bulgaristan)'lı olup babası Razgrad ulemesindan Müderris Hasan Efendi 1870'li yıllarda İstanbul'a göç etmiştir. Cevriye ile Reşit 1880'de İstanbul'da evlenmişlerdir. İlk çocukları Ahmet Mithat (1882-1960) ve ikincisi İsmet'in dışında Hasan Rıza(ö.1972) ve Hayri Temelli adlı iki oğulları ve Seniha Okatan(ö.1964) adlı bir kız çocukları olmuştur.[9]

  İsmet, İlk ve orta öğrenimini Sivas'ta tamamladı. Bir yıl Sivas'ta Mülkiye İdadisi'nde okuduktan sonra, 1897 yılında İstanbul'daki Mühendishane İdadisi'ne gitti. 14 Şubat 1901'de Mühendishane-i Berrî-i Hümayun'a (topçu okulu) girip 1 Eylül 1903'te topçu teğmeni olarak bitirdi. 26 Eylül 1906'da Erkân-ı Harbiye Mektebi'ni birincilikle bitirerek kurmay yüzbaşı rütbesiyle Edirne'deki 2. Ordu'nun 8. Topçu Alayında 3. Batarya Bölük komutanı olarak kurmay stajını yaptı.

  1908'de 2. Süvari Fırkasının kurmayı oldu ve 31 Mart Olayı (13 Nisan 1909)nda Hareket Ordusu karargâhında görev aldı. 1910'da 4. Kolordu kurmaylığına getirildi ve 1911'de Yemen Kuvayi Mürettebe Komutanlığı kurmayı ve 26 Nisan 1912'de binbaşılığa yükseltilerek Yemen Kuvayi Umumiye Komutanlığının kurmay başkanlığına getirildi.

  1912 - 1913 yılları arasında Harbiye Nezareti'nde Başkomutanlık Karargâhı 1. Şubede bulundu ve İkinci Balkan Savaşı'nda Çatalca Ordusu Sağ Cenah Komutanlığı kurmaylığına getirildi. Savaştan sonra İstanbul Antlaşmasının bağıtlanmasında Bulgarlar ile müzakere eden heyete askerî danışman olarak katıldı.

  1914'te Harbiye nazırlığı ve erkân-ı harbiye-i umumiye reisliğine (genelkurmay başkanlığı) atanan Enver Paşa'nın başlattığı ordunun yenileştirilmesi hareketinde etkin rol oynadı.  Kenan ışık
  Eklenti 23981

  Malatya'da doğdu. Ankara ****** Lisesi'ni bitirdi. Ankara Meydan Sahnesi'nde profesyonel tiyatro yapmaya on yedi yaşında başladı. Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. 1973 yılında dışarıdan sınavlara girerek "Devlet Tiyatrosu" sanatçısı oldu ve bu kurumda uzun yıllar oyuncu, yönetmen ve oyun yazarı olarak görev yaptı.
  1996 yılında "İstanbul Şehir Tiyatrolarına Genel Sanat Yönetmeni" olarak atandı ve 2000 yılında "Devlet Tiyatroları"ndan emekli oldu.
  ABD, Almanya, Polonya gibi ülkelerde tiyatro araştırmaları yaptı. "Uluslararası Tiyatro Enstitüsü" (ITI) ve "Türk Oyun Yazarları Derneği"nde yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Çeşitli gazete ve dergilerde "Kültür ve Sanat" üzerine yazdığı yazıların yanı sıra "Yeni Yüzyıl", "Yeni Bin Yıl" ve "Akşam" gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Aynı zamanda çeşitli kitaplarda "Kültür ve Sanat" üzerine bölümler yazdı. Çeşitli ulusal ve uluslararası konferans ve toplantılarda moderatör ve konuşmacı olarak görev aldı. 2002- 2005 yılları arasında İstanbul Kültür Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

  Profesyonel tiyatro yaşamında 100 yakın oyunda yazar ve/ veya yönetmen ya da oyuncu olarak yer aldı.

  "Behçet Bey'in Fötr Şapkası", "Bebek Uykusu", "Olmayan Kadın", "Aşk Hastası" oyunlarının yanı sıra "Keloğlan ve Zülfüsarı" adlı bir de çocuk oyunu yazdı.

  Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Huzur", Karen Blixen'in "Ölümsüz Öykü" adlı yapıtlarını ve Turhan Selçuk'un "Abdülcanbaz" adlı çizgi romanını oyunlaştırıp sahneye koydu.

  "Bebek Uykusu" ve "Olmayan Kadın" oyunları ile "Kültür Bakanlığı" en iyi oyun yazarı ödülü, "Behçet Bey'in Fötr Şapkası" ile İş Bankası oyun yarışmasını, "Keloğlan ve Zülfüsarı" adlı oyun ile TBMM çocuk oyunları yarışmasından mansiyon, "Olmayan Kadın" ile "Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Avrupa Ödülü"nü kazandı. "Huzur" ise "Türk Yazarla Birliği"nin en iyi uyarlama ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu en iyi oyun ödülünü aldı.

  Oyun yazarlığının yanı sıra yönetmen olarak da pek çok ödüle layık görülerek, iki kez "Kültür Bakanlığı" en iyi yönetmen, "Ulvi Uraz" en iyi yönetmen, iki kez "İsmet Kuntay" en iyi yönetmen, "Oyun Yazarları Derneği" en iyi yönetmen, "Makedonya Festivali"nde jüri özel ödülünü, Nazım Hikmet'in "İvan İvanoviç Var Mıydı Yok Muydu" oyunu ile "Türkiye Eleştrimenler Birliği" ödülünü, "Avni Dilliğil" en iyi yönetmen ve yine Aziz Nesin'in "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" oyunu ile "Avni Dilliğil" en başarılı prodüksiyon ödüllerini kazandı.

  Ayrıca TV çalışmaları ille de çeşitli üniversiteler, medya organları ve dernekler tarafından verilen otuzdan fazla ödülü vardır.

  "Araf Yazıları", "Geçti Gitti Kirpiklerimin Arasından", "Uyarlama Oyunları" ve "Tiyatro Oyunları" adlı kitapları ve şiir kaseti var.

  2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığında Müşavir olarak görev aldı. 2008 yılında bu görevinden kendi isteği ile ayrıldı. Hala İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Sanat Danışmanığı ve ATV'de İcra Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

  Beril Işık'la evli. Ahmet ve Mehmet adlarında iki çocuğu var.


  Sıralı liste
  İsmet İNÖNÜ 24 Eylül 1884
  Turgut ÖZAL 13 Ekim 1927 – 17 Nisan 1993
  Hamit FENDOĞLU 1919 – 17 Nisan 1978
  İbrahim FENDOĞLU 1927 MALATYA (eski Belediye Başkanı)
  Prof.Dr. Mesut PARLAK – İstanbul Üniversitesi Rektör
  Erdal İNÖNÜ
  Op.Dr. Bülent Topaloglu (2000-2008 MALATYA Devlet HS BAŞTB)
  Abdullah CEVDET
  Esref Bitlis Pasa
  Pro.Dr.İzzettin DOĞAN
  Fahri KAYAHAN
  Kenan IŞIK
  Kemal SUNAL
  İlyas SALMAN
  Yasemin YALÇIN
  Oktay KAYNARCA
  Belkıs AKKALE
  Zerrin ÖZER
  Oral ÇEVİK
  Ahmet KAYA
  Mehmet Ali AĞCA
  Ömer Lütfü TOPAL
  Fisun ONAL
  Tülay ÖZER
  Rana ALAGÖZ
  Türkü Ana Zehra BİLİR
  Selçuk URAL
  Selçuk ALAGÖZ
  Ragga OKTAY
  Ünal KÜPELİ
  Mehmet TACETTİNOĞLU
  Selahattin ALPAY
  Yonca EVCİMİK
  Gani Rüzgar ŞAVATA
  Emin CANKURTARAN
  İşadamı Ahmet ÇALIK
  Şahin ÖZER
  Hikmet TANRIVERDİ
  Ahmet ERTÜRK
  İşadamı Sabri ÖZEL
  Yusuf Bozkurt ÖZAL
  Hüseyin Cahit FIRAT ( Bilim ADAMI)MEHMET YASAR CERCi(1999-2004 MALATYA

  Belediye BASKANI

  CEMAL AKIN (2004-2009 MALATYA

  BELEDiYE BASKANI

  Mevlüt ASLANOĞLU
  Adnan SEZGİN
  Bülent KORKMAZ (Milli Futbolcu)
  Mert KORKMAZ (Milli Futbolcu)
  Hamit ALTINTOP (Milli Futbolcu)
  Halil ALTINTOP (Milli Futbolcu)
  Korkut ÖZAL
  Recai KUTAN
  BAKAN Güldal AKŞİT
  İsmail NACAR
  İngiliz Kemal
  Prof. Dr. Asım Orhan BULUT
  Hakkı ÇOŞKUN
  Yüksel ÖZKASAP
  Battalgazi
  Niyazi Mısri
  Şeyh Sadreddin-i Konevi
  Yusuf Kamil Paşa
  Genç Osman
  Abdulvahabi Gazi
  Örüşkülü Ali Efendi
  Hayri Öğüt Baba
  Cemali Turan Emeksiz
  Oral Çelik
  Turan Çevik
  Mustafa Necati
  Yaşar Canbay
  Teslim Töre
  Melike Zobu
  Necati Er
  Ahmet Kekeç
  Fehmi Gür
  Mehmet Sevigen
  Kemal Özkan
  Şair Şemsi Belli
  Naci Ekşi
  Sami Kasap
  Nurettin Soykan
  Metin Kaya Çağlayan
  Nurettin Güven
  Ali BOZATLI
  Galip DEMİREL
  EKREM DERNEK EKREM NALCI(YOZGAT il emniyet müdürü)

  Yetiştirdiği devlet büyüğü, politikacı,bürokrat,sanatçı,işadamı ve bilim adamlarının sayısal çokluğu nedeniyle Malatya isminin başına ünlü kelimesini ekleyerek Ünlü Malatya denilse fena olmaz aslında…

  Gerçekten Malatya’da her alanda ünlüyü bulmak çok zor bir iş değil.

  Milli Mücadele yıllarında bölgemizdeki birçok il düşman tarafından işgal edilirken, Malatya’ya düşman girememiştir. Kaldı ki o yıllarda Maraş ve Antep illerimizdeki düşman işgaline karşı ilimizden destek vermek amacıyla halkımızın Milli Mücadeleye katkı sağladığı yazarlar tarafından belgeleriyle doğrulanmaktadır.

  Ünlü Gezgin Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Malatya’yı anlatırken, Malatya’da 7 bin 800 bağ ve 600 bostanın tapu defterinde ve sicilinde kayıtlı olduğunu, 7 türlü 7 taneli buğdayın yetiştiğini, 7 türlü Ayva, 20 türlü elması olduğunu, kayısı, dürbül üzümünün ve kirazının çok meşhur olduğunu özellikle belirtmektedir.

  Malatya’nın toprak analizini yapan bir uzman; Malatya toprağında zengin minerallerin bulunduğunu, bu nedenle bu topraklarda yetişen başta kayısı olmak üzere diğer tarım ürünlerinin zengin mineraller içerdiğini,Malatya insanının yaptığı her işte başarılı olmasının, zirveye tırmanmasının, toprak yapısından kaynaklanan zengin mineralli ürünlerle beslenmeden kaynaklanabileceğini belirtmektedir.

  Bu konuya bir örnek vermek gerekirse;

  İlimiz Yazıhan ilçesine bağlı İriağaç Köyümüzden bahsedeceğim, bu köyümüz geniş arazilere sahip ancak sulama suyunun az olduğu bir köy. Köyde mercimek, nohut, buğday yetişmektedir. Özellikle siyah mercimek ve nohudu meşhurdur.

  Köy halkının temel besin kaynağı Siyah Mercimek ve Nohuttur. Köyün nüfusu şu an 500 civarındadır. Köy muhtarı İhsan EMRE’den aldığım bilgilere göre;

  Köy halkından olup okuyup ve halen görev yapan 2 profesör (bir tanesi ABD’de yaşıyor) 2 Kaymakam, 1 Tuğgeneral, 1 Genel Müdür, 10 Doktor, 37 Subay(Astsubay),60 Öğretmen,40 Polis, 12 Mühendis, 45 Hemşire ve yüzlerce memur bulunduğunu beyan etmektedir.

  Malatya insanının yetişmesinde ve hayata atılmasında derin bir analiz yapıldığında En kelimesinin iz yaptığını görmekteyiz. Yaptığı işte En kelimesinin hakkını verir Malatyalı, En başarılı işadamı olmak, En iyi yerde olmak, En iyi şekilde temsil etmek gibi…

  Malatya’nın ünlülerini sayarken tek korkum unuttuklarımın az olması,Haçlı Ordusuna karşı verdiği mücadele Arapgirli Yazar Sabri KELEMEROĞLU tarafından kaleme alınarak destanlaşan Malatya Serdarı Seyyid Battalgazi ile başlamak gerekir, Ünlü Malatyalıları saymaya…Sultan 4.Mehmet tarafından ordunun maneviyatını yükseltmek için seferlere götürülen Niyazi Mısri’den nasıl bahsetmeyelim.Ünü yurtdışına yayılmış ve yurtdışında bir çok üniversitede eserleri okutulan hemşehrimiz ünlü şairin kabri Limni adasında bulunmaktadır.

  Çanakkale zaferinin kazanılmasında üstün başarılarından dolayı kendisine “18 Mart Kahramanı” ünvanı verilen Cevat ÇOBANLI Paşayı, söz Arapgir’den açılmışken mütefekkir Fethi GEMUHLUOĞLU’nu, Ozan Fehmi GÜR’ü ve Osmanlıya hizmet etmiş 40 Paşayı tek tek saymadan geçiyorum.

  Darende,Yeşilyurt,Pütürge,Doğanyol başta olmak üzere diğer ilçelerimizden her biri kendi dalında marka olmuş işadamlarının ve markalarını birazdan öğreneceksiniz..Biraz da Devlet Yönetiminde Malatyalılardan bahsetmek gerekir.

  Türkiye cumhuriyetinin 11.nci Cumhurbaşkanından 2 tanesi 2.Cumhurbaşkanı İsmet İNÖNÜ, 8.nci Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL aynı zamanda Malatyalı 2 Başbakan olarak ülkemize hizmet etmiştir.

  Cumhuriyet döneminde 14 kez çeşitli siyasi parti genel başkanı Malatya’dan çıkmıştır.Hemşehrimiz Şehit Jandarma Genel Komutan Org.Eşref BİTLİS’i rahmetle anarken,Başta İstanbul olmak üzere,İzmir,Adana,Afyon,Sivas,Malatya,Edirne gibi illerimiz de 10 kez Malatyalı Rektörler bilim yuvaları üniversitelerimizde bulundukları şehirlere hizmet etmiştir.Buna birde Fransa’dan Malatyalı Rektör Cafer ÖZKUL’u katmak gerekiyor.

  FORBES in son yıllardaki zengin Türkler sıralamasında ilk 20 de her zaman 2 Malatyalıyı görmek bizim için normal artık.

  İşte size her biri marka olmuş Malatyalı işadamlarının markaları Çalık Holding,GAP İnşaat,Rönesans İnşat,Kığılı Giyim, LC Waikiki,Polisan Boyaları,Süzer Grup, Sabri Özel,Celal Birsen, Tuna Çelik,Acıbadem Hastaneleri,Taha Tekstil,Crispino Giyim, In Holiday Otelleri,Gren Park Otelleri, Ela Resort Otel, Öznur Kablo, Gizia Tekstil,Kölük Tekstil, Evkur, Malatya Pazarı, Başer Holding,İnci Fermuar, Süvari Giyim, Yedi Tepe Şirketler Gurubu, Nurteks gibi şirketler ilk akla gelen isimlerdir.

  Sanatçıları sıralarsak

  Ses Sanatçıları

  • Ud-i Nevres
  • Füsun Önal
  • Fahri
  • Kayahan
  • Selçuk Ural
  • Hakkı Çoşkun(Türkü Baba)
  • Zerrin Özer
  • Zehra Bilir(Türkü Ana)
  • Tülay Özer
  • Yüksel Özkasap
  • Rana- Selçuk Alagöz
  • Gazelhan Sami Kasap
  • Bengü
  • Bedri Karahan
  • Kutsi
  • Selahattin Alpay
  • Serdar Ortaç
  • Mehmet Balaman
  • Murat Göğebakan
  • Abdullah Bakış
  • Çetin Alp
  • Ufuk Erbaş
  • Ahmet Kaya
  • Erol Köker
  • Ercan Turgut
  • Aşık Hamit Ertaş
  • Mustafa Sandal
  • Teslim Budak
  • Kemal Çığrık
  • Fatma Şahin
  • Hasan Durak
  • İlhan Kızılay
  • Yaşar Kayahan
  • Necati Çoşkun
  • Bilal Bozdağ
  • Mahmut Atabay
  • Sebahat Akkiraz
  • Taner Şener


  Tiyatro ve Sinema Sanatçıları;

  • Dilaver Uyanık
  • Kenan Işık
  • Sümer Tilmaç
  • Yasemin Yalçın
  • İlyas Salman
  • Oktay Kaynarca
  • Kemal Sunal
  • Cüneyt Gökçer
  • Ragga Oktay
  • Nehir Erdoğan
  Film ve Müzik Yapımcıları


  • Gani Rüzgar Şavata
  • Ülkü Erakalın
  • Ünal Küpeli
  • Şahin Özer
  • Gül Dirican


  Spor dünyasındaki Malatyalılardan bazılarını sayarsak;

  Mili Futbolcu ve Teknik Direktör Bülent Korkmaz, Mert Korkmaz,Halil ve Hamit Altıntop kardeşler,Mehmet Topal Milli Takıma yükselen Malatyalı Futbolcularımızdır.

  Basın Dünyasındaki Malatyalılar;

  Gazeteci Necati Güngör, Şemsi Belli, Hrant Dink,Vahap Munyar,İsmail Kapan,Ramazan Öztürk,Şelale Kadak,Fuat Kozluklu,Suat Kozluklu,Orhan Apaydın,Mehmet Kamış,Cebrail Mungan,Sevilay Yükselir,Ali Çağatay,Evrim Alataş,Seda Akgül’ü sayabiliriz.

  Çeşitli Dernek,Vakıf ve Sivil Toplum Kuruluş Başkanı Malatyalılardan söz edersek;

  MEV Başkanı Prof Dr.Mesut Parlak,Cem Vakfı Başkanı Prof Dr.İzzettin Doğan,Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Çekül Vakfı Başkanı Prof.Dr.Metin Sözen ve her biri kendi dalında ünlü Malatyalılar ,Ünlü Fizikçi Asım Barut,Ünlü Sünnetçi Kemal Özkan,Edebiyatçı Eflatun Cem Güney.Arkeolog Prof.Fahri Işık ,yürüttükleri mesleklerini en iyi şekilde temsil eden gurur kaynağımız Malatyalılardır.

  İbrahim H.KILIÇ 2010

 2. #2
  okuryazar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2013
  Mesajlar
  1.461
  A

  Abdullah Cevdet
  Abuzer Uğurlu
  Adnan Sezgin
  Turan Ağalday
  Mehmet Ali Ağca
  Ahmet Karaaslan
  Ahmet Kaya
  Ahmet Çalık
  Ali Kınık
  Ali Kolat
  Ali Özen
  Asım Orhan Barut
  Orhan Atik
  Aydın Sayman
  Ayhan Fırat
  Ayşe Polat
  Aziz Yeniay

  B

  Battal İlgezdi
  Behçet Oktay
  Bekir Kaleli
  Birol Erdem
  Bülent Kılınç

  C

  Cafer Özelçi
  Cevat Durak
  Cüneyt Gökçer

  D

  Darendeli Mehmed Paşa
  Deniz Bayramoğlu
  Dilaver Uyanık
  Doğan Aydal

  E

  Ebubekir Eroğlu
  Eflatun Cem Güney
  Emel Göksu
  Emin Cankurtaran
  Erkan Sekman
  Eşref Bitlis

  F

  Ferit Mevlüt Aslanoğlu
  Fuat Kozluklu

  G

  Galip Demirel
  Gani Rüzgar Şavata
  Mehmet Güven
  Gökhan Evliyaoğlu
  Gülcemal Durdu
  Güldal Akşit

  H

  Hacı Garip Taner
  Hamit Fendoğlu
  Hatice Aslan
  Hikmet Fırat
  Hrant Dink
  Hüseyin Üzmez
  Hüsnü Doğan

  K

  Kaan Tangöze
  Kaan Timurçin Konuk
  Kamran Evliyaoğlu
  Kaya Kuzucu
  Kemal Naci Ekşi
  Kenan Işık
  Abdullah Kiğılı
  Bülent Korkmaz
  Korkut Özal
  Kutsi

  M

  Mahmut Nedim Zabcı
  Mehmet Ali Aydınlar
  Mehmet Emin Sungur
  Mehmet Kartal (Malatyalı)
  Mehmet Sevigen
  Mehmet Seyfi Oktay
  Mehmet Zeki Tulunay
  Melike Zobu
  Miraç Akdoğan
  Mustafa Cihan Paçacı
  Mustafa Erdoğan Yetenç
  Mustafa Fevzi Bilgili
  Mustafa Malay
  Mustafa Süreyya Paşa
  Mücrimî

  N

  Naim Cömertoğlu
  Necmettin Kalkan
  Neriman Elgin
  Nihat Balan
  Niyâzî-i Mısrî
  Nurettin Akyurt
  Nursel Köse
  Nüvit Yetkin

  O

  Oktay Kaynarca
  Bilkay Öney
  Oral Çelik
  Osman Fırat
  Turgut Özal

  R

  Recai Kutan

  S

  Sadık Yalsızuçanlar
  Zafer Şakar
  Sefa Zengin
  Selami Çekmegil
  Sümer Tilmaç

  T

  Taylan Eliaçık
  Tevfik Temelli
  Tolga Çebi
  Mehmet Topal
  Emrah Tuncel
  Turan Fırat

  V

  Veysel Güney
  Vural Akışık

  Y

  Yalçın Özbey
  Yasemin Yalçın
  Yusuf Bozkurt Özal
  Yusuf Kenan Doğan
  Yusuf Kâmil Paşa

  Z

  Zehra Bilir
  Zeynep Kınacı

  Ç

  Çetin Alp

  Ö

  Ömer Lütfü Topal
  Özkan Karaca

  Ü

  Ünal Küpeli

  İ

  İbrahim Minnetoğlu
  İsmet Ocakçıoğlu
  İzzet Gönenç
  İzzettin Doğan

  Ş

  Şahin Özer
  Şefik Tugay
  Şevket Müftügil
  Şinasi Yurtsever

+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 Son

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

135<span style="color:#b10202;font-weight:bold;">421kt</span>or2548 Kırmızı alandaki rakam ve harfleri girin

Giriş

Giriş