+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 Son
 1. #1
  KAPTAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  4.715

  Sponsonlu Bağlantılar
  atatürkün kişisel özelliklerine örnekler, mustafa kemal in özellikleri, atatürk kişisel özellikleri sıralanışı, ataturkun ozellikleri, atatürkün kişilik özellikleri ve örnekleri, kişilik özelliklerine örnek, mustafa kemal in ozellikleri, mustafa kemalin özelliği, mustaf kemalin özellikleri, atatürk ün kişisel özellikleriyle ilgili örnekler,atatürk için ne dediler,atatürk hakkında,atatürk için,atatürk nerede,atatürk ne dedi  Resimlerle atatürkün kişisel özellikleri
  VATAN SEVERLİĞİ
  Vatan sevgisi Atatürk’ün en önemli özelliğidir.Vatanın savunulması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır.Vatan savunmasını her şeyden önemli ve her şeyden üstün gören Atatürk’ün İstiklâl Savaşının kazanılmasında vatan sevgisi ve Türk milletine olan güveni önemli bir yer tutar.
  Eklenti 18180
  İDEALİSTLİĞİ

  Atatürk’ün en büyük ideali ,Türk Milletinin ‘’ En medeni ve refah seviyesi yüksek bir millet olarak varlığını yükseltmek’’ti.Bir idealist olarak , en kısa zamanda bu hedefe ulaşmak istiyordu.  HAKİKATİ ARAMA GÜCÜ  Hakikati aramak ve hakikati konuşmak Atatürk’ün yöntemiydi.O , akıl ve bilime değer verirdi.Olaylara bir bilim adamı gözüyle bakarak hakikati bulmaya çalışırdı.’’Akıl ve mantığın halledemeyeceği mesele yoktur.’’derdi  SABIR VE DİSİPLİN ANLAYIŞI  Atatürk önemli düşünceler karşısında önce düşünür , inceler , araştırır ve tartışırdı.Sonra kesin kararını verirdi.Verdiği kararın uygulanma zamanını ise sabırla beklerdi.


  İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜ


  Atatürk olayların gidişini değerlendirerek sonucunu tespit ederdi.Çanakkale Muharebeleri sırasında , düşman donanmasının nerden çıkarma yapabileceğini önceden sezerek gerekli tedbiri alması savaşın sonucunu değiştirmiştir.  AÇIK SÖZLÜLÜĞÜ
  Atatürk , doğruyu söylemekten asla çekinmezdi.’’Ben düşündüklerimi ,daima halkın huzurunda söylemeliyim.yanlışım varsa halk beni tekzip eder.’’derdi.  MANTIKLILIĞI  Keskin bir mantık ve zekâ gücüne sahip olan Atatürk ,hayatı boyunca akıl ve mantığa büyük önem vermiştir.Bu özellik onun evrensel devlet adamı olarak tanınmasında büyük bir rol oynamıştır.’’Bizim akıl ,mantık ve zekâ ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir.’’ diyerek ülke sorunlarında mantık ve şuurla hareket edildiğini göstermiştir.


  ÇOK CEPHELİLİĞİ


  Atatürk çok cepheli bir liderdi.O hem fikir hem de hareket adamıdır.Yani bir taraftan Türk inkılabının hazırlayıcısı diğer taraftan da uygulayıcısı olmuştur.Hem düşünen hem de eserler veren Atatürk , çok yönlü bir lider olduğunu göstermiştir.


  EĞİTİMCİLİĞİ


  Atatürk toplumu çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı amaçladığı için milli eğitim ile yakından ilgilenmiştir.O , ‘’ Eğitimdir ki bir milleti ya hür , bağımsız , şanlı , yüce bir toplum olarak yaşatır ; ya da bir milleti esaret ve sefalete terk eder.


  YÖNETİCİLİĞİ


  Mustafa Kemal iyi bir yönetici için gerekli bütün özelliklere sahipti.Kibar davranışları , dürüstlüğü ,emir veriş tarzıyla örnek olmuştur.Gerek devlet yönetiminde gerekse askerlik hayatı boyunca hiçbir zaman maceraya yer vermemiştir.Atatürk ‘’Büyük kararlar vermek kâfi değildir.Bu kararları cesaret ve kesinlikle tatbik etmek lâzımdır.’’ diyerek verdiği kararlarda ısrarcı olmuş ve sonucun kendi istediği şekilde çözümlenmesi için uğraşmıştır.  Atatürk için ne dediler

  Atatürk gizli iş yapmayı sevmez ve her bildiğinede “ gizli iş yapmamasını tavsiye ederdi” “Gizli iş gizli kalmaz ergeç meydana çıkar iyisi mi başında açık olun açık”derdi.Ruşen Eşref Ünaydın- Atatürk Tarih ve Dil Kurumu Hatıralar,1954( Oğuz Atay- Atatürk’ün sofrası..)Atatürk kusurları, kabahatleri daima insanların yüzlerine söyler, bazen de fevkalade asabileşirlerdi. Fakat haksız yere kızdığı, hiddetlendiği asla görülmezdi.

  Kin, garez hele intikam, bilmedikleri daima nefret ettikleri şeylerdi.
  ALİ KILIÇ--Atatürk’ün hususiyetleri-1952

  Mustafa Kemal insan sarrafıydı “ben bir bakışta karşımdakinin içini okurum” derdi
  (Ruşen Eşref Ünaydın, Özleyiş,1955)

  O herkesle konuşurdu. Fazla girişkenlik göstermediği gibi çekingenlikte göstermezdi. Her vakit açık konuşurdu.(Ruşen Eşref Ünaydın, Özleyiş,1955)


  Kendine inananları ve güvenenleri yarıda ve açıkta bırakıp sırt çevirdiği ve ilgisizlik gösterdiği olmazdı. (Ruşen Eşref Ünaydın, Atatürk Tarih Ve Dil Kurumları hatıraları, 1954)


  Atatürk sevmek sevilmek, gönül almak konularında çok duygulu idi. Neşeli olmak ve yanındakileri neşeli kılmak ve görmek onun için adeta bir ihtiyaçtı.( Yusuf Hikmet Bayur, Atatürk Hayatı Ve Eseri-1, 1963)


  Gammazlığı sevmezdi, kendisine biri hakkında ihbarda bulunanları ne yapar eder en kısa zamanda aleyhinde bulunduğu kişi ile yüzleştirirdi. Hele imzasız ihbar mektuplarına çok kızardı.
  **“samimi ve dürüst insanlar aynı zamanda medeni cesaret sahibi olur, imzalarını saklamaya tenezzül etmezler, belli ki bunu yazan ahlaksız ve yalancı biridir derdi

  (Hasan Rıza Soyak, Atatürk’ten Hatıralar,1973)

  Danışmaya bazen o kadar çok önem verirdi ki aklından geçen meseleler hakkında çoğu zaman hiç olmadık insanların fikrini bile aldığı görülürdü. Sonunda yine kendi fikrini uygulayacağını bildiği halde hiç kimsenin hor görülmesine katlanamazdı.
  (Cemal Çelebi Granda, Atatürk’ün Uşağının gizli defteri(Türkan Gürkan yazar),1971)

  • Onun için en kötü nitelik kötümserlik, karamsarlık ve umutsuzluktu.
  • Hafife alınmak, aşağıda ve altta görünmek , kolayca tenkit edilecek kusurları ve eksikleri bulunmak hele gülünç olmak pek korktuğu şeylerdendi

  ( Oğuz Atay- Atatürk’ün sofrası..)


  • Atatürk bilgiye çok önem verirdi. Kendisiçok okur okuyanları ve bilginleri çok takdir ederdi.
  • Memleketimizde bilgili bulduğu tüm kişileri TBMM’ye getirmiş ve sofrasına davet etmiştir.

  ( Oğuz Atay- Atatürk’ün sofrası..)  Atatürk çok kitap okurdu ve bu okuduklarını etrafına yayarken çeşitli konular üzerinde tartışmalar yapmayı severdi( Afet İnan – Atatürk’ten yazdıklarım)


  Mustafa Kemal cesurdur. Çünkü yapacağı işlerde başarı olmak için bütün şartların hazrılığını tamamlayarak ve karşısındakinin neler yapabileceğini hesap ederek, onlara karşı tedbirli hareket etmeyi önceden kararlaştırmıştır.
  Örneğin;
  Büyük taarruza karar verdiği zaman planlarını tespit ettirirken düşman kuvvetlerinin mukabil ne gibi hareketler yapabileceğini hesap ettiği ve en kötü ihtimallere göre dahi tedbirler almayı önceden düşündüğünü söylerdi
  .(Afet İnan)


  Atatürk eline geçen fırsatları asla kaçırmaz, zamanı gelmedikçe acele etmezdi sabırlıydı. O kadar sabrederdi ki yerinden kıpırdamayacak sanılırdı. Hakikatte prensiplerinden bir zerresini feda ettiği görülmemiştir.( Mahmut Esat Bozkurt- Atatürk ihtilali)


  Mustafa Kemal gerçekçiydi. İnce hesap ve uzun yargılamalardan sonra karar verirdi.
  (Falih RIFKI ATAY Çankaya)


  Medeni kanunla Türk kadınına batı kadınının bütün haklarını veren Atatürk kendi münasebetlerinde bırakınız yabancı erkekle evlenen Türk kadınını, yabancı kadınla evlenen Türk erkeğine bile tahammül edemezdi.. (Falih RIFKI ATAY Çankaya)

  Dostlarına karşı sonsuz denilebilecek bir hoş görülülüğü ve düşmanlarına karşı bile en kızdırıcı vakalarda hislerini uzun müddet kapalı tutan sinir hakimiyetine sahipti.
  (Falih RIFKI ATAY Çankaya)

  Mustafa Kemal kendisinden bir zaaf ve laubalilik sezilmesi ihtimaline karşı pek titizdi.
  (Falih RIFKI ATAY Çankaya)


  Paylaşım aleminin tüm çabası sizin memuniyetiniz için olacaktır.

  Bu sitenin sahibleri burada paylaşım için bulunanlardır.

  Burada bulundugunuz ve paylaşım alemini yaşattıgınız için sizi tebrik ederiz. 2. #2
  KAPTAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  4.715


  Eklenti 26434  Zekası kadar hafızasına şaşardık, hiç dikkat etmez göründüğü konuşmalarda
  bile hiçbir şey unutmazdı..


  (Falih RIFKI ATAY Çankaya)


  Millet sevgisiyle birlikte, insanlık sevgisi en belirgin özelliğiydi. Bütün insanların ve milletlerin mutlu olmasını isterdi.

  (Atatürk Araştırma Dergileri)  Atatürk giyime ev ve eşya düzeni ile temizliğe çok düşkündü duvarda asılı şeylerde en küçük bir eğrilik gördüğünde kalkıp düzeltirdi. İstasyon binalarına bile gittiği zaman “banyosu nerede?” diye soruşları her gün yıkanma adetini en mütevazı Türk yuvalarına sokmak içindi..

  (Falih RIFKI ATAY Çankaya)  Atatürk’ün bir gün barışmayacağı yakını, bir gün bağışlamayacağı suç yoktu. Atatürk insan zaafından iyi anlardı ve affetmeyi severdi her şeyi görürdü fakat görmezden gelirdi..

  (Falih RIFKI ATAY Çankaya)


  Atatürk görev başında hiçbir laubaliliğe yer vermeyecek kadar ciddi.özel yaşayışında ise dostlarının her türlü nazını çekecek kadar samimi idi..


  (Falih RIFKI ATAY Çankaya)


  Mustafa Kemal kendisinden bir zaaf ve laubalilik sezilmesi ihtimaline karşı pek titizdi.
  (Falih RIFKI ATAY Çankaya)  Paylaşım aleminin tüm çabası sizin memuniyetiniz için olacaktır.

  Bu sitenin sahibleri burada paylaşım için bulunanlardır.

  Burada bulundugunuz ve paylaşım alemini yaşattıgınız için sizi tebrik ederiz.+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 Son

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

135<span style="color:#b10202;font-weight:bold;">421kt</span>or2548 Kırmızı alandaki rakam ve harfleri girin

LinkBacks (?)

 1. 01-11-2015, 00:38

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-03-2013, 20:40
 2. Atatürkün Adana ziyareti
  By KAPTAN in forum Atatürk'ten Anılar Hikayeler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17-01-2013, 13:45
 3. NEDEN NLP Kişisel Gelişim ÖĞRENMELİYİZ
  By bilgedede in forum NLP-Kişisel gelişim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-01-2013, 12:48
 4. Motive edici kişisel gelişim sözleri
  By bilgedede in forum NLP-Kişisel gelişim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-01-2013, 11:52
 5. Yabancılar atatürk için ne dediler
  By yaseminabla in forum Mustafa Kemal Atatürk Köşesi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 22-12-2012, 16:15

Bu Konudaki Etiketler

Giriş

Giriş