PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kayseride doğan ünlüler,Kayserili ünlülerbilgedede
04-21-2013, 16:39
Kayseri'li İz bırakan Sanatçılar,hangi Ünlüler Kayseri'li,Kayseri'li ÜnlÜleri, Kayseri'li ÜnlÜler kİmlerdİr,Kayseri'li,Kayseri'li akademisyenler,Kayseri'li bürokratlar,Kayseri'li futbolcular,Kayseri'li milletvekilleri,Kayseri'li olan Ünlüler,Kayseri'li olan ünlüler kimler?, Kayseri'li sanatçılar,Kayseri'li sanatçılar,Kayseri'li Ünlüler,Kayseri'li Şairler,Kayseri'li sporcular,Kayseri'li ünlü futbolcular,Kayseri'li ünlü kişiler,Kayseri'li ünlü sanatçılar,Kayseri'li ünlüler,Kayseri'li ünlüler kimler,Kayseri'li ünlülerin isimleri,Kayserili İz bırakan Sanatçılar,hangi Ünlüler Kayserili,Kayserili ÜnlÜleri, Kayserili ÜnlÜler kİmlerdİr,Kayserili,Kayserili akademisyenler,Kayserili bürokratlar,Kayserili futbolcular,Kayserili milletvekilleri,Kayserili olan Ünlüler,Kayserili olan ünlüler kimler?, Kayserili sanatçılar,Kayserili sanatçılar,Kayserili Ünlüler,Kayserili Şairler,Kayserili sporcular,Kayserili ünlü futbolcular,Kayserili ünlü kişiler,Kayserili ünlü sanatçılar,Kayserili ünlüler,Kayserili ünlüler kimler,Kayserili ünlülerin isimleri,


Kayserili ünlüler

Abdullah Gül

23932

29 Ekim 1950'de Kayseri’de doğdu. Orta öğrenimini Kayseri Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Aynı fakültede mezuniyet sonrası doktorasını aldı. Lisan ve doktora çalışmalarını yürütmek için burslu olarak iki sene Londra ve Exeter’de kaldı. Türkiye dönüşünde Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda çalıştı ve İktisat dersleri verdi.


Sakıp Sabancı
23933

7 Nisan 1933 tarihinde Hacı Ömer Sabancı ve Sadıka Sabancı'nın ikinci çocuğu olarak Kayseri'nin Akçakaya köyünde doğan Sakıp Sabancı, iş hayatına 1948 yılında, Akbank’ta stajyer memur olarak başladı. Kardeşleri İhsan Hacı Şevket, Erol ve Özdemir Sabancı'dır.


Mimar Kocasinan
23934

Türk mimar. Dünyanın en büyük yapı sanatçılarından biridir. Kayseri'de doğdu, 17 Temmuz 1588'de İstanbul'da öldü. Doğum tarihi kesin değildir. Ailesine ve yaşamına ilişkin kimi zaman yetersiz ve çelişkili bilgiler, çağdaşı Sâi Mustafa Çelebi'nin onun ağzından yazdıklarına, mimarbaşı olduğu dönemden kalan yazışmalara, kendi vakfiyesine ve yazarı bilinmeyen belge ve kitaplara dayanmaktadır. Kaynaklara göre Sinan,I. Selim (Yavuz) padişah olduktan sonra başlatılan ve Rumeli'de olduğu gibi Anadolu'dan da asker devşirmeyi öngören yeni bir uygulama uyarınca 1512'de devşirilerek İstanbul'a getirildi.


Kadir Has
23935


1921 Yılında Nuri-Zekiye HASOĞLU'nun evladı olarak Kayseri'de doğdu. 1942 yılında Boğaziçi Lisesi'nden mezun oldu. Kayseri'nin tanınmış ailesi ve eşrafından olan Mehmet-Şehime Germirli'nin kızı Rezan Hasoğlu ile 1942 yılında evlendi. Babası Nuri HASOĞLU, yorulma bilmez çalışkanlığı, azmi ve dirayeti ile, Adana'da yoktan başlayıp kurduğu birçok fabrika ve ticari kuruluşlarla Ülkenin sayılı zenginleri ve AKBANK'ın kurucuları arasında yer aldı.

Mehmet Kemal Dedeman
23936

Hacı Nazire Hanım'la, Hacı Rıfat Şükrü Bey'in oğlu olan Mehmet Kemal Dedeman, 1903'te Kayseri'de doğdu. Babasının vefatı ile öğrenimini bırakmak zorunda kalan Mehmet Kemal Dedeman, kendi ticarethanesinde genç yaşta iş hayatına başladı. 1924 yılına kadar süren bu çalışmalar; ticarethanenin tasfiyesi, Mehmet Kemal Dedeman’ın İzmir’e gitme kararı ve ardından askerlik görevi nedeniyle Kahramanmaraş’a gitmesiyle noktalandı.


Nuh Mehmet BALDÖKTÜ
23937

1916 senesinde doğdu. İlkokuldan sonra öğrenimine ara verip bir manifaturacıda çırak olarak iş hayatına atıldı. 1936’da patronunun kızıyla evlenip şirkete ortak oldu. 1944 yılından beri de kendi firmasını kurarak Tekstil üretimi ve ihracatı işini sürdürmekteydi.


Osman KAVUNCU
2393823939

Osman Kavuncu, 1918 Kayseri doğumlu olup, 9 Eylül 1950- 7 Şubat 1954 ve 7 Şubat -1954-17 Eylül 1957 tarihleri arasında, iki devre Kayseri Belediye Başkanlığı yaptı. 1957 secimlerinde Demokrat Parti listesinden Kayseri milletvekili olarak Meclis'e girdi 1960 askeri harekatından sonra Yasıada'da yargılanmış ve hapis cezasına çarptırılmıştır. 11 Kasım 1966'da vefat etmiştir.


Osman DEVELİOĞLU
23940

Osman Develioğlu 1956 yılında İstanbul'un Kadırga semtinde doğdu. Aslen Kayserilidir. 1979 yılından beri ambalaj sanayiinde faaliyet göstermektedir. Tüm tahsil hayatı İstanbul'da geçti. Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. 1995-1999 seçimlerinde 3'üncü bölge milletvekili adaylığı, ilçe başkanlığı ve il yönetim kurulu üyeliğinde bulundu.
1970 yılından beri sosyal aktivitelerin içinde yer alan Osman Develioğlu, pek çok sivil toplum örgütünde yönetici olarak görev yaptı. MÜSİAD, BASİAD, ÖNDER ve İstanbul Oluklu Mukavvacılar Derneği yönetim kurullarında yer alan Develioğlu, İstanbul Sanayi Odası Meslek Komitesi'nde başkan yardımcısı olarak görev yaptı.
AK Parti kuruluş çalışmalarında da bulunan Develioğlu, Parti içi Demokrasi Hakem Kurulu Başkanlığı yaptı.
Belediye Başkanlığı görevine seçildiği 2004 ve 2009 yıllarından günümüze, bilgi, birikim ve tecrübesi ile Bahçelievler'e özlenen hizmeti sunmayı hedefleyen Develioğlu, sanayici ve iş adamıdır.


Dr. İsmail GÜNDÜZ
23947

Dr.İsmail Gündüz 1960 Yılında Kayseri'de doğdu. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu. 1985 yılında İçişleri Bakanlığında Nevşehir Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Kayseri Yeşilhisar ve Sarız İlçelerinde Kaymakam Vekili olarak görev yaptı.
1988 yılında Düzce - Gölyaka İlçesi Kaymakamlığı,1990 yılında Erzincan - İliç İlçesi Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.
1992 yılında İçişleri Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığı Şube Müdürlüğü, 1993 - 1998 yılları arasında Personel Genel Müdürlüğünde Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1998- 2000 yılları arasında Çorum Vali Yardımcılığı, 2000-2004 yılları arasında Yalova Vali Yardımcılığı, 2004-2007 yılları arasında Mersin Vali Yardımcılığı, görevlerinde bulundu.
1990 yılında 6 ay süre ile ABD'de; 1994 yılında 2 ay süre ile Japonya'da dil eğitimi ve mesleki konularda incelemelerde bulundu. Ankara Üniversitesinden Yerel Yönetimler ve Şehircilik üzerine Yüksek Lisans Diploması aldı. Bursa Uludağ Üniversitesinde Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi alanında Doktorasını tamamlayarak Doktor ünvanı aldı.
İyi derecede İngilizce bilmektedir. 28.09.2007 tarih ve 2007/9316 sayılı Müşterek kararname ile Büyükçekmece Kaymakamlığına atanmış olup, halen Büyükçekmece Kaymakamı olarak görev yapmaktadır.


Hunat Hatun
23941

Hunat Hatun, Müslüman olduktan sonra 1 . Alaeddin Keykubat'la evlenir. Kendisinin adı Huand'dır. Sonradan Hunat diye yaygınlaşır. Esas ismi ise Mahperi Hatundur. Hunad Farsça bir unvanı olduğu için, kendisine Mahperi denmesi daha uygun düşer.


Ahi Evran
23942

Anadolu Ahilik Teşkilatı' nın kurucusudur.Ebu’l Hakayık unvanıyla da anılan bu büyük İslam aliminin esas adı Mahmud bin Ahmed'dir. 1171 yılında Azerbaycan'ın Hoy şehrinde doğdu. Döneminin büyük alimlerinden ve isimleri bugün bile...


Melikgazi
23943

Doğum tarihi bilinmemekle beraber, 1050'lerde doğmuş olması muhtemeldir. 1134'te vefat etmiştir.
Anadolu'nun türkleşmesinde büyük payı olan bir Danişmendli Melikidir. Urfa, Antakya, Konya, Kayseri Kastamonu ve Çankırı'nın Danişmendililerin yönetiminde Bizanslılardan korunması sağlanmıştır.


Aşık Seyrani
23944

(1807-1873)1800 yılında Kayseri-Develi'de (Everek) doğdu.Develi ilçesi imamı Cafer Ağa’nın oğludur. Öğrenimine memleketinde başladı, İstanbul'da tamamladı. Sultan Abdülmecid döneminde İstanbul'da yedi yıl kaldı. Âşık kahvehanelerinde, konaklarda ve hatta sarayda çalıp söyledi.


Seyit Burhanetin (Hz.)
23945

1165 tarihinde Tirmiz'de doğdu. Hz. Ali'nin soyundan geldiği rivayet edilir. İlme duyduğu ilgi yüzünden, Tirmiz'den Behl'e geçti. Burada Mevlana'nın babası Bahaeddin Veled'e talebe oldu. 12 yıl hocasının hizmetinde bulundu ve ondan ders aldı Bilahare hocası, oğlu Mevlanayı ona havale etti vc eğitimiyle meşgul olmasını istedi.


Gevher Nesibe Sultan
23946

Doğum ve ölüm tarihleri bilinmemektedir. 2. Kılıçarslan'ın kızı olduğu, adına ağabeyi Gıyaseddin Keyhüsrev'in Şifaiye Gıyasiye medresesini yaptırdığı ifade edilmektedir. Bazı kaynaklarda, kendisine talip olan bir ordu kumandanına, 1. Gıyaseddin Keyhüsrev, vermek İstemez. Israrlar artınca, kumandanı savaşa gönderir.Kayseri Lisesinde Okuyanlar:

Emel Sayin
Cevdet Kudret,
Behçet Kemal Çağlar
Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal kardeşi Korkut Özal ,
Prof. Turhan Feyzioğlu,
Osman Bölükbaşı,
Saadettin Bilgiç,
Halil Özsoy,
M. Bahattin Yücel,
Mehmet Yazar,
Tarhan Erdem,
Eşber Yağmurdereli,
Yekta Güngör Özden,
Prof. Adem Baştürk,
Prof. Fuat Yavuz,
Prof. Mehmet Emin Tuna,
Prof. Feyzi Feyzioğlu,
Prof. Ahmet Canbaş,
Prof. Hanifi Özcan,
Dr. Ziya Özel
Doç. Dr. Abdullah Gül

bilgedede
04-21-2013, 17:00
MHP Kurucu Genel Başkanı
23948


Alparslan Türkeş 25 Kasım 1917 tarihinde Lefkoşe’de doğmuştur. Babası Ahmet Hamdi Efendi, annesi Fatımatül Zehra Hanım’dır. Alparslan Türkeş; aslen Kayserilidir. Büyük dedesi Arif Ağa Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinin Yukarı Köşgerli Köyünden Kıbrıs’a göç etmiş ve buraya yerleşmiştir. İlk ve orta eğitimini Lefkoşe’de tamamlamıştır. O yıllarda İngiliz işgal idaresi altında bulunan Kıbrıs’tan ailece Türkiye’ye göç etmişler ve İstanbul’a yerleşmişlerdir.

23949
Kuleli’den Harp Okulu’na

Askerlik mesleğine büyük sevgisi olan Alparslan Türkeş 1933 yılında Kuleli Askeri Lisesi’ne girmiş başarı göstererek, 1939 yılında bu liseden mezun olmuş ve Harp Okulu’na geçmiştir.1939‘da Harp Okulu’ndan mezun olarak orduya katılmıştır. Orduda muntazaman terfi etmiş ve harp akademisi imtihanını kazanarak akademiye geçmiştir. Başarılı bir eğitim dönemi sonrasında kurmay subay olarak mezun olmuştur.
Milliyetçi fikirlerini siyasi hareket içerisinde yaşatmış,yetiştirdiği gençligi türk milletine armağan etmiştir.

okuryazar
10-28-2013, 14:38
A

Abdulhalim Aras
Abdullah Gül
Ahmet Hilmi Kalaç
Ahmet Remzi Akgöztürk
Ahmet Rifat Çalık
Ahmet Zeki Karakimseliler
Alemdar Yalçın
Ali Atagün
Ali Dündar
Ali Haydar Öner
Ali Kibar
Ali Mehmet Kocaoğlu
Ali Rıza Binboğa
Ali Rıza Kılıçkale
Ali Üçkulak
Altan Güneş
Avni Tan

B

Hakan Bahran
Baha
Bekir Yıldız (belediye başkanı)
Sinan Bolat
İsmail Bulut
Burhan Apaydın (Kayserili)
Şenol Büyükçekiç
Bülent Yıldırım


C

Cengiz Kurt
Cevdet Kılıçlar

D

Davud el-Kayserî
Diran Kelekyan
Dudu Karakaya
Candan Dumanlı

E

Ebru Elhan
Elif Nur Bozkurt Tandoğan
Erdal Ceylanoğlu
Erdinç Erişmiş
Ergün Gündüz
Erol Sabancı
Emre Erol

F

Faik Kurdoğlu
Fatih Kılıçkaya
Fatih Solak
Ferruh Güpgüp

G

Gıyasi Tokoğlu
Göksel Arsoy
Günay Karacaoğlu

H

Hacı Arap Sabancı
Hacı Sabancı
Hacı Ömer Sabancı
Halit Mazhar Karakaya
Haluk Özkan
Hasan Kaçan
Hasan Nail Canat
Hatun Birsen Başaran
Hayrettin Nakipoğlu
Hikmet Ulusoy
Hulusi Akar

J

Jale Baysal

K

Kadı Burhaneddin
Kadir Has
Kalaylıkoz Hacı Ahmed Paşa
Kamber Arslan
Mustafa Tuna Kaya
Kemal Dulda

L

Latif Onur Uğur
Latife Tekin
Leman Cevat Tomsu

M

M. Murat Tuncer
Mehmet Alim Çınar
Mehmet Feyzi Feyzioğlu
Mehmet Nâzım
Mehmet Yazar
Mehmet Özgüneş
Mehmet Özhaseki
Menekşe Toprak
Metin Kaçan
Mimar Sinan
Muammer Erol
Murat Ünalmış
Mustafa Elitaş
Mustafa Kemal Şatır
Mustafa Miyasoğlu
Mustafa Necati Karaer
Mustafa Çapanoğlu
Mustafa İslamoğlu
Muzaffer Özdağ

N

Necati Develioğlu
Necdet Özkan
Necmettin Nursaçan
Nesrin Nas
Niyazi Ağırnaslı
Nişancı Mehmed Paşa
Nuh Naci Yazgan
Nuri Cıngıllıoğlu


O

Kemal Okyay
Osman Coşkun (Kayserili)
Osman Kavuncu

P

İlhan Parlak

R

Ramazan Durdu
Recep Orhan Ergun
Rıdvan Özden

S

Sabahattin Çakmakoğlu
İhsan Sabancı
Sadık Yakut
Sakıp Sabancı
Sarkis Torosyan
Savaş Yurttaş
Sebati Buyuran
Seyit Yöre
Seyit İçgül
Seyrani
Süleyman Büyükberber

T

Ahmet Tanrıkulu
Tarık Somer
Teodor Kasap
Tuncay Özilhan
Turan Akkoyun
Turhan Feyzioğlu
Evren Nuri Turhan
Tuğba Koyuncu

U

Mustafa Uğur (futbolcu)
Ulgar Manzakoğlu

Y

Mehmet Yaman
Yavuz Sepetçi
Erdinç Yavuz
Yusuf Demirtaş
Mustafa Demirci

Z

Zeynep Uzunbay
Ziya Müezzinoğlu

Ö

Ömer Taşçıoğlu

İ

İbrahim Kirazoğlu
İbrahim Taşyapan
İhsan Eliaçık
İhsan Ketin
İrfan Erdoğan
İsmail Hakkı Berkok
İsmail Ötenkaya

Ş

Şaban Piriş
Şevket Sabancı
Şule Yüksel ŞenlerDeveli doğumlular
Ali Öztürk (Kayseri doğumlu futbolcu)
Burhan Kuzu
Dev Ali
Hüsamettin Özkan
Mehmet Yüceler
Mustafa Asım Köksal
Salih Kapusuz
Silahdar Mahir Hamza Paşa
Âşık Seyrani