Sponsonlu Bağlantılar
Sivas Türkiyenin Hangi Coğrafi BölgesindeSivas İç Anadolu Bölgesindedir.
Sivas ili, Mezopotamya ve arasında kervanların geçtiği bölgede olduğu için, Selçuklular döneminde tüccarların ziyaret ettiği bir merkez haline gelmiştir. Ülkemizde Konya'dan sonra en çok Selçuklu eserinin bulunduğu il Sivas'tır. 13.yüzyıla ait Gök Medrese, Çifte Minareli Medrese ve Mavi Medreseleri çini sanatı açısından mutlaka görülmeye değer yerlerdir. Ulu Camii ise 1100 yılında inşaa edilmiştir. Ayrıca Sivas Türkiye'nin yüzölçümü açısından en büyük ikinci ilidir.Toplam nüfusu 633.347, merkez nüfusu 417.756'dır.


Sivas Türkiye haritasına göre yaklaşık olarak Türkiye’nin orta noktasında yer almaktadır. İÇ ANADOLU Bölgesi’ndedir. İç Anadolu (Orta Anadolu) Bölgesi içerisinde Yukarı Kızılırmak Bölümü içinde yer almaktadır. Sivas ilinin kuzeyi Karadeniz’e doğusu ise Doğu Anadolu Bölgesi’ne sınırdır.

Sivas, 35° 50’ ve 38° 14’ doğu boylamları ile 38° 32’ ve 40° 16’ kuzey enlemleri arasında yer alır. Kuzeyden Giresun, Ordu ve Tokat; doğudan Erzincan; güneyden Malatya, Kahramanmaraş, Kayseri; batıdan Yozgat illeriyle çevrilidir.