1. #1
  okur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  1.802

  Sponsonlu Bağlantılar
  türkiye, DOKTOR, sağlık, sağlık haberleri, habertürk sağlık, Türk doktor, başarılı çalışma, ameliyat, nakil, tıpta yenilikler,türk doktorlar afrikada,türk doktorlar haberleri,türk doktorları,ünlü türk doktorlar,türk hekimler,türk bilim adamları,ünlü doktorlar  Dünyanın tanıdığı Türk doktorlar


  Türk doktorlar tıp dünyasına damgasını vurdu


  PLASTİK CERRAH PROF.DR.ONUR EROL’UN BAŞARISI
  Türliye’nin ve dünyanın önde gelen plastik cerrahlarından biri olan Prof.DR.Onur Erol, 5 Ağustos tarihinde, Brezilya’da düzenlenen Estetik ve Plastik Cerrahi Kongresi’ne katılan dünyaca ünlü carrahlara, kendi geliştirdiği yöntem olan Türk Lokumu (Turkhis Delight) tekniği canlı bir ameliyatla gösterdi Rio de Jenario’da bu yıl 18’incisi düzenlenen Uluslararası Estetik ve Plastik AmeliyatlarıDerneği’nin (ISAPS), canlı ameliyatlar için seçilen dünyadaki beş Türk doktordan biri, Onur Erol oldu. Erol, yaklaşık 2 bin cerraha , tamamen kendi geliştirdiği Türk lokumu burun yöntemini, canlı bir ameliyatla anlattı. Ameliyat sonrası yoğun ilgi gören Onur Erol, katılımcılardan gelen soruları cevaplamak amacıyla, özel bir seansa da katıldı.


  Onur Erol tarafından 1989 yılında geliştirilmiş ve dünta literatürüne “Türkhis Delight-Türk Lokumu” tekniği olarak girmiş bu yöntem sayesinde, estetik burun ameliyatlarında yeni bir çığır açılmıştır. Bu teknikte hastanın kıkıdakları atılmaz ve bunlardan burnun sırtı ve burnun ucunda kullanılmak üzere “Turkhis Deliht” hazırlanır. Bu yöntemde ameliyat sonrasında meydana gelebilecek kusurlar asgariye indirilirken doğal veya ameliyat olduğu anlaşılmayan bir burun elde etme şandı çok artar. Bu teknik yurt dışında birçok plastik cerrah tarafından benimsenip uygulanmaktadır. ONEP Estetik ve Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği ekibindeki doktorların hepsi bu tekniği yakından bilip, kendi hastalarına uygulamaktadırlar.
  'YÜZYILIN SİNİR CERRAHI' ÜNVANI

  Tıp dünyasına kazandırdıkları buluşlarla Türk doktorlar Türkiye'nin gururu oldu. Yaptıkları zorlu ameliyatlar, aldıkları prestijli ödüller, yayınladıkları makalelerle Türkiye'nin ismini üst sıralara taşıdı. Yüz nakli, kanser, beyin cerrahi, kalp ve damar hastalıkları alanında bir çok ilki gerçekleştirdi. Prof. Dr. Gazi Yaşargil 'Yüzyılın sinir cerrahı' unvanıyla ilk öncülerden oldu. Onu yeni nesil isimler takip etti.  2,5 MİLYON DOLAR DESTEK

  Ölü beyin hücrelerinin florasanla görülmesini sağlayarak, ALS ve diğer tüm sinir hücre hastalıkları için önemli bir buluşa imza atan Prof. Dr. Hande Özdinler, Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından 2,5 milyon dolarlık rekor destekleme ödülünü kazandı.
  KADAVRADAN İLK RAHİM NAKLİ

  Prof.Dr. Ömer Özkan, Türkiye'nin ilk tam yüz naklini, ilk çift kol naklini ve dünyada kadavradan ilk rahim naklini gerçekleştirdi. Özkan, 2002 PSEF Plastic Surgery Educational Foundation Scientific Essay Contest Junior Basic Science Ödülü'nü ve 2007 yılında da Akdeniz Üniversitesi Teşvik Ödülü'nü aldı.
  BEYİN HÜCRELERİNİN ÖLÜMÜNÜ ENGELLEDİ
  Dr. Murat Digiçaylıoğlu, beyin kanaması geçiren bir kişinin beyin hücrelerinin ölmesini önleyen bir tedavi yöntemi buldu. Buluşu Amerikan Naturel Dergisi'nde yayımlandı.
  KALP KRİZİNİ HABER VEREN ÇİP GELİŞTİRDİ

  Robot ile gerçekleştirdiği kalp ameliyatları sonrası dünyada "Altın Neşter" lakabıyla anılan Prof. Dr. Tayfun Aybek, kalp krizini önceden haber veren elektronik çip geliştirdi.
  EN BÜYÜK 10 BULUŞTAN BİRİ ONA AİT

  Dünyada "Dahi Türk" olarak tanınan ve Yale Üniversitesi'nde, Beyin Cerrahisi Damar Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Beyin Genetiği Programı Direktörü, Türk Amerikan Tıp Birliği Başkanı Prof. Dr. Murat Günel, dünyanın en saygın bilim dergilerinden kabul edilen Science tarafından 2010 yılının en büyük 10 buluşunu yapanlar arasında gösterildi.
  Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi, hayvandan insana geçen "alveolar ekinokok" hastalığından dolayı yaptıkları karaciğer nakliyle dünyada ilk sırada yer aldı

  Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi 'nin müdürü Doç. Dr. Bülent Aydınlı , yaptığı açıklamada, 3-9 Kasım tarihlerinin Organ Nakli Haftası olduğunu anımsatarak, organlarını bağışlayan insanlara rahmet dileyerek, onurlu ailelerini saygıyla selamladığını söyledi.

  Teknik kapasite arttıkça, organ nakli merkezi olarak farklı hastalıkları tedavi ettiklerini, farklı hastalara nakiller yaptıklarını anlatan Aydınlı, şunları kaydetti:

  "Bunların içinde halk arasında 'köpek kisti' olarak da bilinen 'alveolar ekinokok ' hastalığı var. Tam karşılamıyor ama 'köpek kisti'nin bir çeşidi olarak kullanılıyor. Normalde vahşi hayvanlar doğaya bırakıyor, köpeklere bulaşıyor. İnsanlara da bu ağız yoluyla bulaşıyor. Soğuk bölgeleri seven bir hastalık. Kanada'da, Orta Avrupa'da, Alpler'e yakın yerlerde görülüyor. Japonya'da bir adada görülebiliyor. Özellikle kış mevsiminin çetin geçtiği dönemlerde bu hastalık artıyor."
  Doç. Dr. Aydınlı, şöyle devam etti:

  "Bu hastalıktan dolayı Türkiye'de en fazla karaciğer nakli yapan merkez, Erzurum Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'dir. Hatta literatür taramasına göre, Fransa'dan 14 nakil bildirilmiş ama bizim şu ana kadar sadece bu hastalıktan 18 nakil yaptık ve dünyada en çok nakil yapan merkeziyiz. Niye önemsiyoruz? Teknik açıdan ciddi sıkıntılı bir hastalık. Bütün kalbe giden damarlar dahil belki tamamını değiştirmek gerekiyor bu ameliyatlarda. Sıkıntılı bir ameliyat ama çok şükür ki çok ileri teknikler kullanarak, başarılı ameliyatlar yapıyoruz."

  AA  Türk Doktordan, Saç Ekiminde Dünya Rekoru

  Dr. Alper Tuncel ve ekibi, 20 bin saç telini tek seansta ekerek, tescil edilmemiş de olsa bir rekor kırdı. Bir seansta bilinen en yüksek rakam ise 12 bin saç teliydi..

  Özellikle orta yaş üzerindeki erkeklerin korkulu rüyası saç dökülmesine kalıcı çözüm olarak sunulan saç ekiminde Türk doktorları bir dünya rekoruna imza attı. Estetik, Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Tuncel ve uzman kadrosu İstanbul’da tek seansta 20 bin saç teli ekerek bu rekora imza attı. Daha önce bir seansta sadece 12 bin saç teli ekimi yapılabildiğini anlatan Tuncel “Bu işlem için büyük bilgi, beceri ve dikkat gerekiyor. Profesyonel ekibimiz ile birlikte bu sayıyı 20 bine çıkarak Türkiye’de ve dünyada sağlık ve güzellik alanında, büyük bir başarıya imza attık” dedi.

  STANDARDI 6-8 BİN SAÇ TELİ …

  Tuncel, saç ekimi esnasında, başın ense bölümündeki saç tellerinin çok sık olmasının önemli olduğunu belirterek, bunun hekimin işini kolaylaştırdığını vurguladı. Bazı dökülmelerde, her merkezde yapılabilen miktardaki ekimlerin yetersiz kalabileceğini, bu sorunu aşmanın tek yolunun ise bir seferde maksimum sayıda saçı alarak ekim yapmak olduğunu belirten Alper Tuncel, bugüne kadar yapılan saç ekimlerinde bir seansta 6 – 8 bin saç telinin ekilebildiğini, standardın üzerindeki sayısal verilerin ise en fazla 10 – 12 bin olduğunu kaydetti. Tuncel, bir seansta 20 bin saç teli ekerek tescil edilmemiş bir dünya rekoru kırdıklarını söyledi.


  SON TEKNOLOJİ KULLANILIYOR

  Op. Dr. Alper Tuncel, saç ekiminde son 5 yıla damgasını vuran ‘p-FUE’ tekniğinin birçok merkez tarafından tercih edildiğini, dünyada ‘manuel FUE’ tekniği çok yaygın olarak kullanılmasına rağmen, daha üstün bir teknik olan mikrodril ile yapılan bu yöntemin Türkiye’de çok daha yaygın olduğunu belirtti. Tuncel, saç dökülmelerinin genetik sebeplerden ve stresten kaynaklandığını da belirterek, “Yeni teknik ve maksimum sayıda yapılan ekimler ile daha kısa zamanda, daha gür saçlara sahip olunabililir” diyor.
  865 kez izlendi.

  Dr. Alper Tuncel ve ekibi, 20 bin saç telini tek seansta ekerek, tescil edilmemiş de olsa bir rekor kırdı. Bir seansta bilinen en yüksek rakam ise 12 bin saç teliydi.. Özellikle orta yaş üzerindeki erkeklerin korkulu rüyası saç dökülmesine kalıcı çözüm olarak sunulan saç ekiminde Türk doktorları bir dünya rekoruna imza [...]

 2. #2
  okur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  1.802  Dünyanın konuştuğu Türk doktor Mehmet Mutaf eskiden şarkıcıydı
  Yaklaşık 18 yıl önce müzik piyasasına giriş yapan Dr. Mehmet Mutaf, sahnelerden umduğunu bulamayınca mesleğe geri döndü. Türkiye Mutaf'ın ismini, bir hastaya kendi dokusundan yaptığı yeni yüz ile dün bir kez daha duydu.


  Bir dönem şarkıcı olarak ekranlarda boy gösteren Dr. Mehmet Mutaf, mesleğe muhteşem bir dönüş yaptı. Dünyada ve Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Mutaf, çocukken çıkan bir yangında yüzünün tamamını kaybeden Asiye Engiz'e kendi dokularından yeni bir yüz yaptı.

  "AYŞA" ŞARKISIYLA ÇIKIŞ YAPMIŞTI

  Türkiye Mehmet Mutaf'ın ismini bundan yaklaşık 18 yıl önce "Ayşa" şarkısıyla duydu. "Ayşa ayşa duy sesimi" diye bağıran Mutaf'ın doktor olduğu da biliniyordu. Ancak Mutaf, tıpkı Ferhat Göçer gibi ameliyat masasını değil sahneleri tercih edip, müzik piyasasına hızlı bir giriş yaptı. "Hüküm" adlı şarkıda Gülay'la da düet yapan Mutaf'ın sahne serüveni kısa sürdü.  MESLEĞE MUHTEŞEM DÖNÜŞ

  Müzik dünyasından umduğunu bulamayan Mehmet Mutaf, mesleğe geri döndü. Türkiye, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Bilimler Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Mehmet Mutaf'ın ismini dün bir kez daha duydu. Çocukken ortasında kaldığı bir yangında yüzü tamamen yanan Asiye Engiz'e kendi dokularından yüz yapan Mutaf, bu nakil ile hem dünyada hem de Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

  Prof. Dr. Mehmet Mutaf, konuya ilişkin açıklamasında "Yüz nakilleri sonrası doku reddini önlemek için ölümcül yan etkilere sahip ilaçlar kullanılmakta ve bu ilaçlara gerek duyulmadan, kişinin kendi dokularının kullanılması yoluyla yeni bir yüz yapmanın mümkün olduğunu gösteren bu yeni yöntem bu alanda çok şeyi değiştirecek" dedi.

  Prof. Mutaf tarafından geliştirilen bu yöntemin yüz nakli girişimleri için hasta seçim kriterlerini de kökünden değiştirebileceği söyleniyor.

  Mehmet Mutaf'ı bir kez daha Türkiye gündemine taşıyan olay şöyle gelişti;

  OLMAZ DENİLENİ YAPTI

  Bebeklik çağında bir yangın neticesi tüm yüzü yanan 41 yaşındaki Asiye Engiz, maddi imkanların müsait olmayışı ve yüzünün durumuyla ilgili gittiği doktorlardan ‘bir şey yapılamaz' cevabını alması sonrasında yıllarca süren bekleyişinin ardından ümitlerinin tükendiği noktada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'na başvurdu. Plastik cerrahi alanında geliştirdiği yöntemlerle dünya çapında tanınan Prof. Dr. Mehmet Mutaf tarafından fark edilen Asiye Engiz, Prof. Dr. Mehmet Mutaf ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ve sadece hastanın kendi dokuları kullanılarak yapılan ameliyatlarla normal görünümde bir yüze kavuştu. 41 yaşında olan Asiye Engiz, bebekken tamamen yanan yüzünün diğer insanları rahatsız eden görüntüsü nedeniyle okula gidemedi ve ömrünün hemen tamamını 4 duvar arasında insanlardan kaçarak geçirdi. Yaşam boyu süren dışlanmışlık ve toplumdan ayrık bir hayat sürmesinden dolayı halen konuşurken insanların yüzüne bakamayan Asiye Engiz, akrabalarının yanında onların çocuklarına bakarak ömrünün büyük bir bölümünü idame ettirdi.  "BÖYLE BİR ŞEY MÜMKÜNKEN YÜZ NAKLİ NİYE?"

  Eğitim, iş, evlilik, yuva hayalleri kuramadan yaşadı. Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Mehmet Mutaf, "Ülke olarak ardı ardına gelen yüz nakli haberleriyle gurur duyduğumuz şu günlerde, bir insanın sadece kendi dokularını kullanarak yeni bir yüz yapmanın mümkün olduğu gerçeğiyle yüzleşmek, ironik bir etki yapıyor insan üzerinde. Gaziantep Üniversitesi'nde uygulanan yeni bir yöntemle kendi dokularıyla yeni bir yüze kavuşan Asiye Engiz'in ameliyat öncesi ve sonrası görüntüleri arasındaki farkı görüp, bir de bunun üzerine yüz nakli girişiminin riskleri ve nakil sonrası kullanılan ilaçların yan etkileri konusunda bilgilenince, insan kendine ‘böyle bir şey mümkünken, yüz nakli neden yapılır ki?' diye sormadan edemiyor. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde uygulanan bu yeni yöntemin kamuoyuna duyurulması için böyle bir bilgilendirme toplantısı yapmak istedik" dedi.


  "İLK 2 VAKADAN BİRİ"

  Uygulamanın yüz nakli bekleyen birçok insana umut olacağını dile getiren Prof. Dr. Mutaf, şunları kaydetti: "Hastanın, daha önce basında yer alan yüz nakli hastalarının bir çoğunun ameliyat öncesi görüntülerinden bile daha kötü bir durumda olan ameliyattan öncesi hali, pek çok insana 'buna ne yapılabilir ki' dedirtecek gibiydi. Bebeklik çağında yanma neticesinde burnu dahil alın ve yüz bölgesindeki bütün yumuşak dokuyu kaybetmiş bir şekilde bize gelen hastayı daha ilk gördüğümüzde mevcut yöntemlerin ötesinde bir çözüme muhtaç olduğumuz aşikardı. Zira, burun yapılabilmesi için kullanılabilecek alın bölgesi dahil tüm yüz yanıktan etkilenmişti ve yüzün tamamı için yeni bir deri örtüsü gerekiyordu. Klasik yöntemlerin yeterli olmadığı aşikar olan bu vakada, yıllar içinde oluşmuş bilimsel birikim ve tecrübelerimizin ışığında geliştirmiş olduğum yeni bir cerrahi yaklaşımın uygulanmasına karar verdik. Hastamız bu yeni tekniğin kullanıldığı ilk 2 vakadan birisidir ancak yöntem hali hazırda başka hastalarımızda da uygulanmaya başlanmış durumda.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

135<span style="color:#b10202;font-weight:bold;">421kt</span>or2548 Kırmızı alandaki rakam ve harfleri girin

Benzer Konular

 1. Dünya su günü
  By okur in forum Belirli gün ve haftalar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17-01-2014, 21:55
 2. Türk ressamlar,Türk ressamların alfabetik listesi
  By okuryazar in forum Ressam Biyografileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-01-2014, 09:53
 3. 100 türk büyüğü,100 ünlü türk
  By okuryazar in forum Tarih
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 02-01-2014, 13:32
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-08-2013, 14:56
 5. her türk bunları bilmeli-türk-osmanlı tarihinden bilinmeyen gerçekler
  By bilgedede in forum Osmanlı Selçuklu Tarihi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-12-2012, 17:05

Giriş

Giriş