+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 Son
 1. #1
  yaseminabla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  1.415

  Sponsonlu Bağlantılar
  Malatya Yemekleri,Malatyanın meşhur yemekleri,Malatya yöresel yemekleri,malatya yemekleri isimleri,Malatya'nın Yemekleri,malatya yemekleri nelerdir,malatya,yemekleri,yemek,yemek tarifleri,malatya yemekleri resimli,Malatya'nın Yemekleri,Malatya Yöresel Yemekler

  MALATYA YEMEKLERİNDE EN ÇOK KULLANILAN MALZEMELER

  Eklenti 4642

  Yöremizde yapılan yiyeceklerde kullanılan ana madde bulgurdur. Ancak değişik şekillerde hazırlanması, büyük ve küçüklüklerine göre gruplandırılarak kullanılması değişik isimler altında toplanmasına neden olmuştur. Baş bulgur, orta bulgur, yarma, sümüt gibi.

  Bulgur: Buğday suyla büyük kazanlarda kaynatılıp bezlerin üzerinde güneşe yayılarak kurutulur, kurutma esnasında bozulmanın (ekşimenin) olmaması için zaman zaman karıştırılmasına, yağmur gibi olaylarla ıslanmamasına itina edilerek kurutma yapılır. Kurutulan buğday elenerek ayıklanır, değirmende belli kıvamda öğütülür. Elenmek suretiyle büyüklüğüne göre gruplandırılır. Baş bulgur, orta bulgur, çiğ köftelik ve sümüt olmak üzere. Sümüte halk arasında simit de denir. Çiğ köfte için; çiğ köftelik bulgur (orta bulgurun daha incesi) kullanılır.

  Yarma: Etsiz köftelerin ve sarmaların yapımında kullanılır. Buğday yıkanır, kurutulur, ayıklanır. Değirmende belli bir kıvamda öğütülür. Bulgura göre daha ince ve unlu bir görünümü vardır. Yarma elenerek irileri ayırt edilir. Ayırt edilen iri yarmaya irinli adı verilir. Çorba ve bazı dolmalarda kullanılır.

  Dövme: Halk arasında genelime adı verilir. Buğday yıkanır, kurutulur, ayıklanır, değirmende biraz ezilmek suretiyle elde edilir. Genellikle çorbalarda, bazen da pilav yapımında kullanılır.

  Erik ekşisi: Yöremizde çok kullanılır. Özellikle ekşili köfte ve yemeklerde yer alır. Erik olgunlaşmadan toplanır, yıkanır büyük kazanlarda su ile kaynatılır. Bez torbalarda süzülerek posa ve suyu ayırt edilir. Suyu büyük tepsilerde güneşte bekletilerek kıvamlaştırılır, pekmez görünümdedir.

  Kef: Tereyağı eritilir, süzgeçten başka bir kaba geçirilir, dipte kalan tortulu kısma bir miktar un ilâve edilerek kavrulur, tuz atılır. Bu şekilde hazırlanan yiyeceğe kef denir. Lezzet vermek amacıyla özellikle çorbalarda kullanılır.

  Tarhana: Yöremizde hazırlanan tarhana, pek çok yörede hazırlanan un tarhanasından farklıdır. Dövmeyle hazırlanır. Dövme bol miktarda su ve tuzla iyice haşlanır. Fırından alınan ekmek hamuru maya olarak kullanılır. Ekmek hamuruna bir miktar un ve yoğurt karıştırılarak yoğrulur, mayalandırılır. Pişirilen dövme ılıklaşmaca, yoğurt, nane, maya ilâve edilerek iyice karıştırılır. Bez torbaya doldurulur, günde iki üç kez karıştırılarak suyunu iyice salması ve mayalanması sağlanır. (Bu işlem 45 gün sürer.) Parçalar halinde temiz örtülere yayılarak güneşte kurutulur. Kuruyan tarhana bez torbalarda kışlık erzak olarak muhafaza edilir.

  Mercimek: Yöremizde; çorba ve köftelerin yapımında kullanılır. Bu mercimeğe çekilmemiş mercimek ya da kahverengi mercimek denir. Yeşil mercimeğin yarısı büyüklüğünde ve rengi kahverengidir.

  Yarmaca: Siyah nohudun çekilmesi ile elde edilir. Görünümü nohudun ikiye bölünmüş ve biraz daha küçük halidir. Özellikle bulgur pilavı yapımında kullanılır.

  Samut: Dere otunun tuzla salamura olarak hazırlanmış haline denir.

  Kişniş: Kahverengi renkte güzel kokulu bir tohumdur. Kara kimyon adı da verilir. Teflon tavada kavrulduktan sonra havanda ezilir, toz haline getirilerek kullanılır. Ayrıca şekerleme sanayinde "kişniş şekerleri" yapımında kullanılır.

  Maş: Kara nohut görünümünde biraz daha koyu renkli bir tohumdur.

  Külah: Yaz mevsiminde dolmalık biber, patlıcan, salatalık oyularak bez üzerinde veya ipe dizilerek güneşte kurutularak hazırlanır. Bez torbalarda kışlık erzak olarak muhafaza edilir. Yöremiz köfteleriyle ünlü bir yöredir. Köfteler deyince akla hemen bulgur ya da yarma kökenli yemekler ve sarmalar gelir. Malatya'da ünlü olan bu köfteler çok çeşitlidir. Hemen hepsi, hazırlanan bu kitapta mevcuttur. Özellikle sarmaların yapımında kullanılan kiraz ayva fasulye yapraklan iplere dizilerek güneşte kurutulup kış için uygun yerlerde muhafaza edilmektedir.

  “Taş çorbası” hikayesini çoğunuz duymuşsunuzdur. Akıllının biri ortalık yerde bir tencere su; içine bir kaç taş koyup kaynatmaya başlamış. Gelen giden merak etmiş; durmuş seyretmiş. Ne pişirdiğini soranlara “Taş çorbası; nefis olur!” demiş. İkide bir tadına bakıp, ağzını şapırdatan adam “Hımmm!” dedikçe etrafta birikenler merakla soruyormuş; “Nasıl?” diye. Akıllı adam “Çok leziz ama… galiba biraz soğan istiyor” diyerek başlamiş…. sonra “biraz tuz” sonra “biraz patates” ve her dediğinde de etraftan “Bende tuz var, getireyim!” “Bende patates…” cinsinden katılımlar sonucu taş çorbası son derece zengin bir çorba olmuş.

  Et yemekleri arasında; Arapgir, tandır kebabı ayrıca tava ve kağıt kebabı çok ünlüdür. Bu yemekler evde hazırlanmaz. Özel fırınlarda pişirilir. Evde tava yapmak mümkündür. Ancak fırında yapılanlar aynı lezzeti vermez

  Tava: Patlıcan, biber, domates, bol kuşbaşı etle karıştırılır, büyük bakır leğenlere konur, üzeri kağıtla kapatılarak fırında pişirilir.

  Kağıt kebabı: Koyun veya dana etinden yapılır. Yağlı veya yağsız istek durumuna göre sıkı etin olduğu tüm bölümleri kullanılabilir. Hazırlanan parçalar halindeki bölümler kağıt içerisine kuyruk yağıyla yerleştirilerek sarılır. Yağlı kağıttaki etler bakır leğenlere yerleştirilir, fırında pişirilir. Sebzeli olarak hazırlanabilir. O zaman sebzeli kağıt adını alır. Mevsimine göre patates bezelyesi veya patlıcan, biber, domates doğranarak bakır leğene yerleştirilir üzerine yağlı kağıda sarılmış et konur. Leğen kağıtla kapatılarak fırında pişirilir.

  Yemek Türleri

  Çorbalar : Mercimek çorbası, kavurmalı erişte – bulgur çorbası, tarhana, kara çorba, pıtpıtı çorbası, gendime çorbası, kulak çorbası, döğme çorbası, pirinç çorbası, ayalı çorba, pirpirim çorbası, kelle – paça çorbası, ekşili çorba, keşli çorba, gurut çorbası, aşure çorbası, malhıta çorbası, …

  Köfteler : Analı kızlı, içli köfte, sumaklı ekşili çorba, sıkma köfte, ayva köftesi, polat köftesi, gıkırdaklı köfte, elmalı köfte, kurşungeçmez köftesi, gidirikli köfte, ciğer köftesi, haşhaşlı top köfte, kabaklı çimdik köfte, yumru köfte, yumurtalı sıkma köfte, yoğurtlu balkabağı köftesi, etli çiğ köfte, çiğleme, mercimekli çiğ köfte, keloğlan köftesi, yavandan patlıcanlı köfte, …

  Sarma ve Dolmalar : Dut yaprağı, kabak, pazı, ayva yaprağı, zeytinyağlı marul sarmaları, fasulye yaprağı sarması, pancar yaprağı sarması, soğan dolması, kabak çiçeği dolması, ….

  Et ve Sebze Yemekleri : Et tiridi, kabuk aşı, buğulama, sac kavurması ve çeşitli sebze yemekleri…

  Reçeller, Şuruplar, Turşular : Kayısı, Elma, ayva, kabak, çilek, erik, gül, vişne gibi türlerden reçel yapılır. Yine üzüm, kızılcık, vişne, erik ve gül gibi türlerden de şurup hazırlanır. Ayrıca; biber, salatalık, domates, acur, lahana gibi sebzelerden turşu yapılır. Tatlı olarak dut helvası, üzüm pestili, köpük pestili, üzüm sucuğu, pekmez, çir kavurması, peynir tatlısı, deli kız baklavası, kaymaklı kayısı tatlısı, Arapgir’in peynir helvası, halbur tatlısı, dolma tatlısı, sütlaç ve çiğdemli sütlaç sayılabilir.


  Kaynak: Malatya Valiliği, Malatya Belediyesi
  Paylaşım Alemi cümle alem burda


 2. #2
  yaseminabla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  1.415

  Türkiye'nin her yöresi gibi Malatya da mutfağıyla övünen bir şehir. Bir Malatyalıyla tanışınca içli köfte yapıp yapamadığını sormadan edemeyiz. Metro Gastro Dergisi, kenti ve ilçelerini karış karış gezerek okurları için ilk ağızdan tarifler toplamış.Hayatına bir Malatyalı girmiş, herhangi sebeple Malatya'da yaşamış veya bir Malatya restoranına uğramış biri bilir ki dünyanın kayısı şehri, mutfağıyla da oldukça iddialıdır. Analıkızlı, kiraz yaprağı sarması, içli köfte, kaburga dolması Malatyalının sofrasıyla caka sattığı tatlar arasındadır. 10 yıldır Anadolu toprağının lezzetlerinin peşinden koşan Metro Gastro Dergisi 56. sayısında Malatya'nın yemek kültürüne yer verdi. Derginin yayın yönetmeni ve yemek kültürü araştırmacısı Ayşe Nilhan Aras ve Can Ünal, Malatya Valiliği'nin davetlisi olarak şehri gezdi. Ekip, il merkezi ve Yeşilyurt, Doğanşehir, Hekimhan, Arapgir, Akçadağ ilçelerinin yemek kültürü, çeşitleri, kullanılan yöresel malzemeleri hakkında araştırmalarda bulundu. Dergide yer alan tarifler ilk ağızdan, bostanında yetiştirdiği sebzeyi kullanan, ineğinin sütünden çorba yapan, köydeki değirmende bulgurunu öğüten, evlendikten sonra şehre yerleşmiş ya da baba mesleğini yürüten restoran sahibi Malatyalılardan aktarılmış.

  Et, doğuda yemeklerin ana malzemesi diye bilinir fakat Malatya için durum biraz farklı. Burada vazgeçilemeyen iki şey var: Bulgur ve taze otlar. Başka bir sofrada ancak yan yemek olabilecek pazı kavurması Malatya'da ana yemeğe dönüşebiliyor. Üstelik erkeklerin et sevdiği genellemesi burada geçerli değil. Yabanıl veya yetiştirilmiş otlardan yapılan yemekler ve çorbalar, tüm ev ahalisinin favorisi. 32 sarma, 72 köfte çeşidinde kullanıldığı rivayet edilen bulgur ise Malatya mutfağının vazgeçilmez malzemesi. Öyle ki kiraz, ayva, dut, tevek (asma) ve fasulye yaprağına bile bulgurlu hamur sarılıyor, balcan (patlıcan), kabak, narpuz (yabani nane) gibi sebzelerle köfteler birlikte pişiriliyor. Diğer taraftan köfte yapım sürecinin sosyolojik yapıya yansımaları da bir kez daha gün yüzüne çıkıyor. Malatyalı için sarma (köfte) özeldir. En az iki kişidir yemeğin yapımcısı. Ev ahalisini, komşuları, arkadaşları toplar sofraya sarma. Yapım süreci adeta terapi gibidir, tepsinin etrafında konuşlanmış insanlar için. İmece usulünün baskın geldiği bu gelenek adeta birlik beraberliği ve dayanışma duygularını tatmin eder. Yöreyi iyi tanıyan kültür araştırmacısı İbrahim Kılıç konuyla ilgili şöyle yorum yapıyor: "Bir kadının tek başına yapması güçtür sarmayı. Konu komşu pek çok kadın bir araya gelip yapar. Bu sırada derdi olan anlatır, diğerleri çözüm önerisi getirir, hiç olmazsa dinler. Bu da derdi olanı rahatlatır. Ayrıca insanlar arasında dayanışma duygusunu pekiştirir."


  Kiraz yaprağı sarması

  Eklenti 4641

  Gündüzbeyli Hamide Hanım'ın tarifi şöyle: Kiraz yaprakları haşlanır, sonra süzmeye bırakılır. O sırada sümüt (çok ince bulgur), tuz ve su yoğrulur. Alt ve üst tarafları açık kalacak şekilde hamurlar yapraklara sarılır, tencereye yuvarlak oluşturacak şekilde dizilir. Üstünü 'basacak' kadar su dökülür. Kısık ateşte pişirilir. Yoğurt sulandırılır, biraz ev unu ve tuz ekleyip çırpılır. Ayranın ekşi olması gerektiği için erik ekşisi ile desteklenir. Pişen sarmalar süzülüp pişen ayrana aktarılır. Ayrı bir tavada çok bol soğan tereyağı ile kavrulur. Tavanın içerisine ayrandan iki kepçe döküp sulandırılır. Servis sırasında önce ayranlı sarmalar tabağa alınır, daha sonra soğan sosu üzerinde gezdirilir.


  ANALIKIZLI

  Müşerref Özyürek analıkızlı için malzemeleri çiğden orta bulgur, yağsız sığır kıyması, dağılmayı önlediği için ıslatılmış tel şehriye, soğan, tereyağı, kırmızı toz ve pul biber, karabiber, maydanoz olarak veriyor. Önce kıyma ve bulgur yoğruluyor, sonra şehriye eklenerek biraz daha yoğrulup köfte yapılıyor. Köfte macun kıvamında olmalı. İçi için ilkin soğan tereyağında kavruluyor, kıyma, biber ve maydanoz eklenip son bir kez kavruluyor. İç, köfteye doldurulup köftenin ağzı kapatıldığında büyüklüğü keklik yumurtası kadar olmalı. 15 dakika haşlamaya bırakılan köfteler, kevgirle alınıp tabağa diziliyor. Aynı bulgurdan küçük toplar da hazırlanıp ayrıca haşlanıyor. Diğer yanda kemikli kuşbaşı et nohutla haşlanıyor. Tereyağında salça kavrulup ete ekleniyor. 'Kızlar' aktarılıp 10 dakika pişmeye bırakılıyor.


  KAVURMALI KÖMBE

  Akçadağ doğumlu Ali Cengiz köylerde yapılan kavurmalı kömbeyi anlatıyor: "Kepekli un, tuz ve su ile hamur yapılır. Merdaneyle açılır ve saca 2 cm kalınlığında yayılır. Un ve tereyağı kavrulup hamurun üzerine ince olarak yayılır. Ceviz serpilir ama az; çünkü, kavurmalıdır. Cevizin üzerine kavurma döşenir. Bir kat daha hamur yayılır, aynı kalınlıkta. İstenirse üstü süslenir. Ortasında baş parmak girecek kadar delik açılır. Üzerine az yağ gezdirilir. Üstüne sac kapatılır. Altta köz vardır. Üste de kor ateş konur, fırın olur böylece. 30 dakika bu halde kalır." Yöresel kömbenin en önemli özelliği ise konuğa ikram edilen kısım mutlaka en yağlı delikli bölüm olmasıdır.

  ISIRGAN SULUSU


  Arapgir Belediye Başkanı'nın eşi Nilüfer Cömertoğlu, 18 yıl önce Balıkesir'den okumaya gelmiş. Daha sonra burada evlenip Arapgir'e yerleşmiş. Cömertoğlu, her yemeği 70 yaşındaki kayınvalidesinden öğrendiğini söylüyor. Nilüfer Hanım, ısırgan sulusunun tarifini veriyor: "İlkin soğan doğranıyor. Arapgir'de neredeyse tek seçenek olarak kullanılan kara mercimek ile haşlanıyor. Isırganlar da üzerine doğranıp hep birlikte bir taşım daha kaynatılıyor. 1 kase süt ekleniyor. Diğer yanda un, tereyağı ve salça kavruluyor ve yemeğe eklenip karıştırılarak kaynamaya bırakılıyor. İndirmeye yakın üzerine 2 yumurta bırakılıp karıştırılıyor ve bir taşım kaynatılıyor."
  Paylaşım Alemi cümle alem burda


+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 Son

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

135<span style="color:#b10202;font-weight:bold;">421kt</span>or2548 Kırmızı alandaki rakam ve harfleri girin

Giriş

Giriş